Laktulóza: účinky, oblasti použití, vedlejší účinky

Jak účinná látka laktulóza působí

Laktulóza je umělý dvojitý cukr (syntetický disacharid) vyrobený z mléčného cukru (laktózy). Má projímavé, amoniak vázající a prebiotické vlastnosti.

Laktulóza se skládá ze dvou cukrů galaktózy a fruktózy. Na rozdíl od laktózy je laktulóza nestravitelná a zůstává tak ve střevě. To vtahuje vodu do střeva, což způsobuje změknutí střevního obsahu.

V tlustém střevě (tlustém střevě) může být projímadlo částečně odbouráváno bakteriemi, které se tam nacházejí. Výsledné produkty rozkladu (kyselina mléčná, kyselina octová a další organické kyseliny) stimulují střevní motilitu a tím usnadňují pohyb střev.

Dalším, ale méně často používaným účinkem těchto kyselin produkovaných při odbourávání laktulózy je, že vytvářejí ve střevě kyselejší prostředí. To je prospěšné při některých onemocněních jater.

Pokud játra již nemohou plnit svou detoxikační funkci, hromadí se v krvi ve vyšších koncentracích toxické metabolické produkty, jako je amoniak. Ten je vázán kyselým prostředím v tlustém střevě a tím účinně odstraněn z krve.

Absorpce, degradace a vylučování

Obvykle se laxativní účinek, s nímž účinná látka také znovu opouští tělo, dostaví po dvou až deseti hodinách. Pokud je však dávkování nedostatečné, může uplynout 24 až 48 hodin, než dojde k první stolici.

Kdy se používá laktulóza?

Laktulóza se používá při zácpě, kterou nelze dostatečně zlepšit dietou s vysokým obsahem vlákniny a dalšími obecnými opatřeními (adekvátní příjem tekutin, vyvážená strava atd.).

Účinná látka se podává také v situacích, které vyžadují snadnější vyprazdňování, např. po operaci v oblasti konečníku nebo při vředech konečníku.

Dále se laktulóza používá při prevenci a léčbě takzvané „portokavální encefalopatie“, onemocnění jater, při kterém dochází ke zvýšeným hladinám amoniaku v krvi.

Může být použit jako jednorázová, krátkodobá nebo dlouhodobá léčba.

Jak se používá laktulóza

Aktivní složka se prodává jako laktulózový sirup (nebo laktulózová šťáva) nebo prášek. Obě lékové formy lze rozmíchat v tekutině nebo užívat neředěné, vždy je však třeba k ní vypít dostatečné množství tekutiny (alespoň jeden a půl až dva litry denně).

Jaké jsou vedlejší účinky laktulózy?

Nežádoucí účinky, jako jsou bolesti břicha, plynatost, nevolnost, zvracení a průjem, se vyskytují u více než jednoho z deseti léčených lidí, zejména na začátku terapie. Závažnost vedlejších účinků závisí na úrovni dávky.

Při dlouhodobém používání je třeba počítat s poruchami rovnováhy vody a elektrolytů.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání laktulózy?

Kontraindikace

Laktulóza se nesmí užívat v případě:

  • střevní obstrukce (ileus)
  • střevní perforace
  • podezření na perforaci střeva

lékové interakce

Některé léky způsobují ztrátu draslíku jako vedlejší účinek, jako jsou diuretika, deriváty kortizonu a amfotericin B (antimykotikum). Laxativa může tento vedlejší účinek zvýšit.

Nedostatek draslíku může mimo jiné zvýšit účinek srdečních glykosidů (lék na srdeční selhání). U léků se zpožděným uvolňováním účinné látky (tzv. retardované léky) může být účinek zkrácen, protože laktulóza urychluje střevní pasáž.

Pro jistotu by se projímadlo nemělo používat při akutních zánětlivých onemocněních trávicího traktu nebo poruchách rovnováhy vody a elektrolytů.

Věkové omezení

Těhotenství a kojení

Léky obsahující účinnou látku laktulózu lze užívat v těhotenství a při kojení. Předchozí pozorování hovoří proti teratogennímu (způsobujícímu malformaci) účinku.

Laxtulóza je jedním z laxativ volby během těhotenství a kojení.

Jak získat léky obsahující laktulózu

Léky s účinnou látkou laktulóza jsou dostupné pouze v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku, nejsou však vázány na lékařský předpis. Lze je však předepisovat na některá základní onemocnění na náklady zákonného zdravotního pojištění.

Jak dlouho je známá laktulóza?

V roce 1930 bylo poprvé popsáno, že laktulóza vzniká z mléčného cukru (laktózy) zahříváním. V roce 1956 se lékaři Friedrichu Petuelymu podařilo prokázat, že podávání laktulózy vede ke zvýšenému počtu některých laktobacilů ve stolici a může tak zmírnit vedlejší účinky širokospektrých antibiotik.

Stejně tak objevil laxativní účinek laktulózy. V 1960. letech XNUMX. století se projímadlo konečně dostalo na trh v Evropě.