Lady's Mantle: Účinky a aplikace

Jaké jsou účinky kontryhelu?

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris sl) obsahuje třísloviny (včetně ellagitaninů), sekundární rostlinné látky jako flavonoidy a hořčiny. Podobně jako jiné rostliny z čeledi růžovitých s obsahem tříslovin má léčivá rostlina stahující účinky na kůži a sliznice při mírných průjmech a jiných gastrointestinálních potížích. U kontryhelu jsou navíc popsány protizánětlivé a mírné spazmolytické účinky.

Proto je na základě dlouholetých zkušeností lékařsky uznáváno použití léčivé rostliny při následujících potížích:

  • nespecifický průjem
  • gastrointestinální potíže
  • menstruační bolesti

Další použití

Co dalšího dělá čaj z kontryhelu? V lidovém léčitelství se kontryhel používá např. k léčbě kašle, ran a zánětů sliznic v ústech a krku (zevně jako kloktadlo).

Někdy se setkáte s dalšími aplikacemi čaje z kontryhelu: léčba plodnosti a nepravidelný menstruační cyklus. Pozadí je: Ženský plášť obsahuje fytohormony, které jsou podobné pohlavnímu hormonu progesteronu. Rostlinné hormony mají zajistit pravidelný cyklus a ovulaci. Údajně také pomáhá při premenstruačním syndromu (PMS). Nic z toho však nebylo vědecky prokázáno.

Některé ženy také pijí ženský plášťový čaj, pokud mají infekci lidským papilomavirem (HPV) nebo nízké hladiny Pap. Pap test je screeningový test na rakovinu děložního čípku. Ani zde však nebyla prokázána účinnost.

V homeopatii se také používá kontryhel obecný: Alchemilla vulgaris prý dokáže pomoci při břišních potížích.

Jak se používá dámský plášť?

Existuje několik způsobů, jak použít dámský plášť.

Panenka jako domácí lék

Pro léčebné použití se obvykle pěstuje kontryhel. Používají se nadzemní části rostliny (listy, květy a nať), tzv. kontryhele (Alchemillae herba), sbírané a sušené v době květu. Lze z něj připravit čaj:

Jeden až dva gramy nadrobno nakrájené byliny kontryhele zalijte 150 mililitry vroucí vody a asi po deseti minutách sceďte. Šálek kontryhelu můžete pít několikrát denně mezi jídly, přičemž průměrná denní dávka je pět až deset gramů léčivé drogy.

Jak dlouho můžete pít čaj z kontryhelu? Nepřekračujte dobu tří až čtyř měsíců, jinak může kvůli tříslovinám a hořčinám dojít například k poškození jater.

Můžete si vyrobit i výluh ze studené vody: K tomu dejte tři lžičky kontryhele se šálkem studené vody, nechte vše pět hodin odstát a poté sceďte. Takový extrakt se tradičně používá zevně například při kožních problémech.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Přípravky s kontryhelem připravené k použití

K dispozici jsou také hotové přípravky obsahující kontryhel. Patří sem kapsle, kapky nebo tinktury. K dostání jsou i homeopatické globule s Alchemilla vulgaris.

Používají se podle příbalového letáku nebo doporučení lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může způsobit roucho?

Nejsou známy žádné vedlejší účinky spojené s užíváním kontryhelu. Bylo popsáno pouze několik případů poškození jater způsobeným taninovými taniny obsaženými v kontryhelu. Dámský plášť je v podstatě netoxický.

Co byste měli mít na paměti při používání dámského pláště

  • Dlouhodobý a/nebo silný průjem může být nebezpečný a musí být vždy vyšetřen lékařem. To platí zejména pro kojence, děti do dvanácti let a seniory.
  • Během těhotenství a kojení by se kontryhel neměl používat kvůli nedostatečným důkazům o účinnosti a bezpečnosti.

Jak získat dámský plášť a jeho produkty

Čaj z kontryhelu a přípravky připravené k použití jsou k dostání v lékárnách a dobře zásobených drogeriích. Při použití se řiďte příslušným příbalovým letákem a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je dámský plášť?

Druhový komplex Alchemilla vulgaris L. sl (kontryhel obecný) zahrnuje různé drobné těžko odlišitelné druhy patřící do čeledi růžovitých (Rosaceae). Kobylka obecná pochází z celé severní polokoule.

Vytrvalá bylina tvoří výhonky vysoké 30 až 50 centimetrů. Charakteristické jsou přízemní listy s okrouhlou ledvinovitou, mírně skládanou čepelí, rozdělenou do sedmi až devíti laloků, na okraji zubatých. Tvar těchto listů připomíná plášť Marie, Matky Boží, na obrazech svatých – odtud německý název Frauenmantel. Velmi drobné zelenožluté květy jsou v mnohokvětých květenstvích.