Laminektomie: Definice, Postup, Rizika

Co je laminektomie?

Laminektomie je chirurgický zákrok na páteři. Chirurg při ní odstraňuje části kostěného obratlového těla, aby eliminoval zúžení (stenózu) páteřního kanálu.

Kdy se provádí laminektomie?

Zhruba řečeno, účelem laminektomie je zmírnit tlak na míšní kanál a míchu, která jím prochází. Častým důvodem je spinální stenóza – zúžení míšního kanálu, ve kterém probíhá mícha. Jeho funkcí je přenášet signály mezi mozkem a zbytkem těla.

Spinální stenóza tedy může vést například k bolesti nebo paralýze. Obvykle se vyskytují v oblasti bederní páteře a mohou být způsobeny mimo jiné nádory nebo kostními úpony.

Někdy se však laminektomii nelze vyhnout, např. pokud již dochází k obrně nebo poruchám čití – možná známka výrazného sevření míchy nebo z ní vycházejících nervů (nervové kořeny). Operace by pak měla být provedena okamžitě, aby se zachránila postižená nervová tkáň.

Kombinace s blokádou obratlů

V případech prodloužené spinální stenózy (tj. zúžení na delší ploše podél páteře) musí lékař někdy odstranit části několika obratlových těl. To často způsobuje, že se páteř stává nestabilní. Aby se tomu zabránilo, je laminektomie v takových případech kombinována s blokádou obratlů (spondylodéza). V tomto případě je postižený úsek páteře zpevněn destičkami a šrouby.

Co se dělá během laminektomie?

Chirurg pomocí rentgenu lokalizuje přesné místo stenózy a označí jej na kůži fixem. Po malém kožním řezu chirurg obnaží páteř opatrným uvolněním svalů. Nyní odstraňuje obratlový oblouk(y) pomocí malých kostních dlát nebo frézovacích nástrojů. Pokud zúžení existuje pouze na jedné straně, obvykle postačuje hemilaminektomie. V opačném případě lékař odstraní celý obratlový oblouk spolu s vazy.

Před uzavřením rány umístí chirurg do chirurgické oblasti drén, aby mohla krev a tekutina z rány odtékat. Obvykle se odstraňuje první nebo druhý den po laminektomii.

Jaká jsou rizika laminektomie?

Mezi další rizika laminektomie, kterých by si měl pacient být vědom, patří:

  • Syndrom ztráty mozkomíšního moku (únik neurální tekutiny).
  • Vytvoření tubulárního spojení mezi prostorem neurální tekutiny a povrchem kůže (mozgomíšní píštěl)
  • Infekce a poruchy hojení ran
  • Zánět meziobratlové ploténky a obratlových těl (diszitida, resp. spondylodiscitida)
  • nestabilita páteře
  • chronické bolesti zad, například v důsledku zjizvených srůstů
  • obnovené zúžení páteřního kanálu (může vyžadovat další operaci)

Na co si musím dát po laminektomii pozor?

Operace na páteři někdy vede k narušení funkce močového měchýře. Z tohoto důvodu vám bude před operací zaveden katétr močového měchýře. Bude odstraněn v prvních dnech po laminektomii.

Po čtyřech až šesti týdnech můžete obvykle páteř opět hýbat v normálním rozsahu. Nošení závaží je povoleno až asi tři měsíce po laminektomii.