Laparoskopie: definice, důvody, postup

Co je to laparoskopie?

Laparoskopie je chirurgický zákrok k vyšetření břicha. Jde o použití tzv. laparoskopu – zařízení s malou kamerou připevněnou na konci tenké trubičky. Kromě toho laparoskop obsahuje čočkový systém pro zvětšení, zdroj světla a většinou i irigační a odsávací zařízení.

Klasická diagnostická laparoskopie

Přes trokar zasune lékař skutečný laparoskop do břišní dutiny, aby podrobně prohlédl orgány tam umístěné. Při vyšetření lze odebrat vzorky tkáně pomocí malých kleští.

Mini laparoskopie

Gynekologická laparoskopie

Laparoskopie se využívá i v gynekologii k vyšetření ženských reprodukčních orgánů (vaječníků, vejcovodů, dělohy). Metoda je často využívána v případech nejasných břišních či pánevních obtíží nebo nechtěné bezdětnosti.

Kdy se provádí laparoskopie?

Laparoskopii lze použít při následujících onemocněních nebo potížích břicha a pánve:

  • Cysty v oblasti vaječníků
  • Endometrióza (rozptýlená děložní sliznice v břiše)
  • ascites (břišní tekutina)
  • nejasná onemocnění jater
  • nádorová onemocnění

Laparoskopické vyšetření může být nutné i v případech nedobrovolné bezdětnosti.

Některé již existující stavy zakazují provedení laparoskopie. Tyto zahrnují:

  • těžké, nekontrolované srdeční selhání (dekompenzované srdeční selhání)
  • bakteriální zánět pobřišnice (bakteriální zánět pobřišnice)
  • střevní obstrukce (ileus)

Co se dělá během laparoskopie?

Před laparoskopií lékař probere vyšetření a vysvětlí rizika a možné komplikace; jsou také dotazovány předchozí nemoci a léky. Součástí obvyklých předběžných vyšetření je navíc odběr krve – například k odhalení poruchy krevní srážlivosti – a EKG. Laparoskopie se provádí nalačno.

Laparoskopie – postup

Laparoskopie obvykle trvá asi 30 minut a provádí se v celkové anestezii. Po klasické laparoskopii se kožní řezy sešijí – po laparoskopii tak zůstávají jizvy.

V případě potřeby lze minilaparoskopii provést i ambulantně u pacientů bez závažných preexistujících stavů. Po zákroku je pacient zhruba čtyři hodiny sledován.

Jaká jsou rizika laparoskopie?

Zda pociťujete bolest po laparoskopii, závisí na různých faktorech. Například vstřikovaný plyn obvykle stoupá v břišní dutině a shromažďuje se v nejvyšším bodě, pod bránicí. To často poskytuje charakteristickou bolest v pravém rameni (postlaparoskopický bolestivý syndrom). Navíc po laparoskopii může dojít k bolesti rány v oblasti řezů. Ve většině případů lze tyto obtíže dobře zmírnit pomocí léků proti bolesti.

Po laparoskopii budete ještě jeden den v nemocnici – několik hodin po ambulantní laparoskopii – sledováni, abyste byli schopni rychle zareagovat v případě známek infekce (horečka, zarudnutí na kožních stehech) nebo následného krvácení (bledost, bušení srdce, slabost, nevolnost). Pokud se takové příznaky nebo bolest objeví po propuštění, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře.