Laparotomie: definice, důvody, postup

Co je to laparotomie?

Laparotomie je lékařský termín pro chirurgické otevření břišní dutiny. Umožňuje chirurgovi přístup k břišním orgánům během operací – například při onemocnění nebo poranění orgánu. Břišní řez může také pomoci najít příčinu nejasných potíží v oblasti břicha. V tomto případě se nazývá explorační laparotomie. Podle typu a směru, ve kterém je řez veden, se rozlišuje mezi:

 • paramediální laparotomie (řez v podélném směru laterálně od střední linie
 • subkostální laparotomie (řez podél dolního žebra na levé nebo pravé straně)
 • příčná laparotomie (abdominální řez vedený příčně zleva doprava v horní nebo střední části břicha)
 • Alternativní řez (kratší diagonální řez v pravém podbřišku)
 • incize acetabulárního pediklu (příčný = horizontální řez přes střední čáru v podbřišku

Kdy provádíte laparotomii?

Laparotomie je běžnou přístupovou cestou pro velké břišní operace. Například břišní řez se používá v následujících situacích:

 • rakovina břišního orgánu
 • zánětlivé onemocnění v dutině břišní
 • transplantace břišních orgánů, jako jsou játra, ledviny nebo slinivka břišní
 • Porod císařským řezem.

Průzkumná laparotomie

Co se dělá během laparotomie?

Pod žeberními oblouky zasahuje břišní stěna až k stydké kosti. Při pohledu zvenčí se skládá z kůže, vrstvy tuku a předního, bočního a zadního břišního svalstva. Pod tím je vazivový obal břišní dutiny a pobřišnice. V dutině břišní se nachází žaludek, střeva, játra, žlučník, slinivka, slezina, močový měchýř a také vnitřní reprodukční orgány v pánevním kruhu.

Před operací

Střední laparotomie

Pokud chirurg zvolí jako přístupovou cestu střední laparotomii, provede podlouhlý břišní řez přesně uprostřed břicha. To obvykle zahrnuje provedení řezu kolem pupku na levé straně. V případě potřeby může chirurg prodloužit tento řez směrem nahoru k hrudní kosti a dolů k stydké kosti. Díky tomu má optimální přístup ke všem orgánům v dutině břišní. Téměř všechny břišní chirurgické výkony lze provádět pomocí střední laparotomie.

U paramediálního stavebního řezu se stejně jako u střední laparotomie vede podélný řez. To probíhá přibližně jedním příčným prstem vedle středové linie břicha nebo podél vnějšího okraje přímého břišního svalu.

Řez na okraji hrudního koše

Příčná laparotomie

Příčný břišní řez lze použít v horní, střední a spodní části břicha. Může být vyroben na jedné straně, ale v případě potřeby může být prodloužen na opačnou stranu. Příčné břišní řezy se volí především u výkonů, kde je jasný chirurgický cíl – tedy ne nutně pro explorativní laparotomii.

Střídavý řez

Pfannenstielův řez

Řez acetabulárního pediklu označuje přibližně osm až dvanáct centimetrů dlouhý příčný řez těsně nad stydkou kostí. Vzhledem k tomu, že chirurg tak vidí zvláště dobře vnitřní ženské pohlavní orgány, je řez acetabulárním pediklem běžnou technikou v gynekologické chirurgii.

Boční řez

Po operaci

Po ukončení anestezie odveze anesteziolog (anesteziolog) pacienta na dospávací pokoj, aby se pacient mohl za intenzivního pozorování zotavit z anestezie.

Jaká jsou rizika laparotomie?

Stejně jako u každého chirurgického zákroku mohou nastat problémy během laparotomie. Nejběžnější jsou:

 • Krvácení a opětovné krvácení, které může vyžadovat krevní transfuzi nebo v případě velkého opětovného krvácení opakování postupu.
 • Poranění nervů
 • Infekce a záněty
 • Poruchy hojení ran
 • Nadměrné nebo kosmeticky nápadné jizvy
 • Jizvové kýly

Další možné komplikace, jako je poranění orgánu, závisí na konkrétní operaci břicha.

Na co si musím dát po laparotomii pozor?

Navíc rána v oblasti stehu je zpočátku citlivá na dotek. V případě potřeby vám lékař může podat léky proti bolesti. Vzhledem k tomu, že steh nesmí zvenku navlhnout (nebezpečí infekce), můžete se sprchovat pouze pomocí speciální sprchové náplasti. Pokud by rána přesto zvlhla, doporučuje se ji opatrně osušit sterilními obklady.