Rakovina hrtanu: Včasná detekce typických příznaků

Jak se rakovina hrtanu projevuje?

Příznaky rakoviny hrtanu závisí na umístění nádoru na hrtanu. Neexistují žádné rozdíly mezi muži a ženami, pokud jde o příznaky rakoviny hrtanu.

Příznaky rakoviny hrtanu u glotických nádorů

Přibližně u dvou třetin všech případů rakoviny hrtanu nádor roste v hlasivkové štěrbině, která se skládá z hlasivek a chrupavky. Časné příznaky, které naznačují nádor glottis, jsou

  • Přetrvávající chrapot s hrubým, dechovým vokálním zvukem
  • Trvalé škrábání v krku a/nebo neustálá potřeba vyčistit si hrdlo
  • Chronický kašel

Pokud tyto příznaky přetrvávají déle než tři/čtyři týdny, je vhodné poradit se s lékařem. Jedině tak lze zjistit příčinu. V pozdějším, pokročilém stadiu glotické rakoviny hrtanu se přidávají další příznaky:

  • Dýchací potíže se slyšitelným hlukem při dýchání
  • Dušnost (dušnost)
  • bolest ucha

Vzhledem k tomu, že počáteční příznaky jsou již značně patrné, lze obvykle včas odhalit glotické karcinomy.

Příznaky rakoviny hrtanu u supraglotických nádorů

Zhoubné nádory nad úrovní hlasivek (supraglottis) jsou druhou nejčastější formou rakoviny hrtanu. První příznaky jsou

  • Bolest při polykání
  • Nevysvětlitelná dysfagie
  • Nejasný pocit cizího tělesa v krku a bolest vyzařující do uší

Velké nebezpečí supraglotických karcinomů spočívá v tom, že se většinou dají odhalit až relativně pozdě. V době diagnózy se metastázy nádoru obvykle již vytvořily v krčních lymfatických uzlinách. To se pozná podle hmatné bulky na krku, která je většinou nebolestivá.

Příznaky rakoviny hrtanu u subglotických nádorů

Rakovina hrtanu se zřídka rozvíjí v oblasti pod úrovní hlasivek. Symptomy takových subglotických nádorů jsou patrné poměrně pozdě: Pouze nárůst velikosti vede k dýchacím potížím. Pokud se hlasivky zafixují, objeví se chrapot.

Nechte si včas objasnit možné příznaky rakoviny hrtanu

Pokud zaznamenáte jeden nebo více uvedených příznaků, je důležité, abyste navštívili lékaře – v případě, že se skutečně jedná o příznaky rakoviny hrtanu.

Zvláště patrný je nový nástup chrapotu, který trvá déle než dva až tři týdny. To může znamenat nádor v oblasti hlasivek. Ušní, nosní a krční specialista objasní přetrvávající chrapot a další možné příznaky rakoviny hrtanu a v případě potřeby zahájí okamžitou léčbu.