Pozdní efekty | Cvičení Léčba tlapky

Pozdní efekty

Pokud tlapka je zacházeno důsledně, obvykle neexistují žádná omezení. Malé rozdíly jsou však patrné v délce chodidla, tedy v první tlapka je obvykle o něco kratší než zdravá noha. V případě potřeby noha na straně tlapka je také minimálně zkrácen.

Existují také rozdíly ve spodní části noha svaly, zejména v lýtku, které jsou slabší na straně tlapky. Pacienti však po ošetření mohou obvykle nosit hotovou obuv a věnovat se sportu. Pokud tlapka zůstane neléčená, má to pro postiženou osobu dalekosáhlé důsledky.

Mohou chodit pouze na vnějším okraji chodidla, nebo ve velmi závažných případech dokonce jen na zadní straně chodidla. Kromě toho se tlapka stále zhoršuje, jak roste, což způsobuje klouby posouvat více a více a kosti aby se stále více deformovaly. Výsledkem je, že zapojené svaly ztvrdnou a v nejhorším případě ztuhne noha. Artróza v horní a dolní části kotník kloub může také nastat v rané fázi, což vyžaduje chirurgické ztuhnutí kloubu. Klukovitá noha je navíc komplexní malformace, která postihuje celé tělo.

OP

V případě vrozené tlapky je chirurgický zákrok nezbytný pouze v případě, že čistě konzervativní léčba není úspěšná nebo se opakovaně vyskytuje tlapa. Obvykle se operace provádí ve věku 3 měsíců pomocí minimálně invazivní techniky. To znamená, že lékař udělá malý propíchnout skrz kůži a prořízne Achillova šlacha.

Poté je tlapka omítnuta v optimální korekční poloze po dobu 3-4 týdnů. Během této doby Achillova šlacha roste znovu společně bez negativních důsledků. V případě získané tlapky je čistě konzervativní terapie neúspěšná.

Kožní řez je proveden zevnitř palce na vnější straně kotník, Achillova šlacha musí být uměle prodloužena podélným rozdělením. Pak vše klouby a kosti jsou uvedeny do správné polohy.

Ve vzácných případech sval transplantace nebo musí být provedeno vyztužení kloubu. Jakmile jsou všechny komponenty opraveny, a stehno je aplikován odlitek, který je ve stejný den nahrazen plastovým odlitkem. Poté dále omítka změny se provádějí v intervalech 2–3 týdny. Po 6 týdnech lze sádru odstranit a nosit dlahu.