Levandule: Účinek a aplikace

Jaký je účinek levandule?

Levandule pravá (Lavandula angustifolia) je prastará léčivá rostlina. Aktivními složkami jsou (s linalylacetátem, linaoolem atd.) a taniny v květech. U levandule byly popsány následující účinky:

 • centrálně tlumivé, uklidňující, anxiolytické a zlepšující náladu
 • Proti nadýmání (karminativum)
 • nervově protektivní (neuroprotektivní)
 • spazmolytikum (antikonvulzivum)
 • antiseptický (antimikrobiální)

O levanduli se také někdy říká, že má jiné léčivé schopnosti. Existují například náznaky, že levandulový olej používaný zevně spolu s olejem jiných léčivých rostlin může pomoci při kruhovém vypadávání vlasů (alopecia areata).

Lékařsky uznávaná aplikace

Levandulový olej prokazatelně pomáhá proti úzkosti při úzkostných náladách. Pro tuto aplikaci je schválen.

Levandulový olej i květy levandule lze také použít jako tradiční bylinný lék ke zmírnění mírného stresu a vyčerpání nebo k podpoře spánku. Levanduli lze použít i zevně jako přísadu do koupele.

Jak se levandule používá?

Léčivou rostlinu levanduli lze k léčebným účelům využít různými způsoby.

Levandule jako domácí lék

Léčebně se používají sušené květy levandule (Lavandulae flos), které se zbavují stonku.

Levandulový čaj si můžete připravit při nervových potížích, neklidu, úzkosti, nespavosti a zažívacích potížích. Jednu až dvě čajové lžičky sušených květů zalijte 150 mililitry horké (ne vroucí!) vody, nálev nechte pět až deset minut louhovat pod pokličkou a poté části rostlin sceďte. Takový šálek můžete pít teplý několikrát denně. Pro děti ve věku od čtyř do deseti let připravte šálek levandulového čaje pouze s jedním gramem léčivé byliny.

Uklidňující plná koupel s levandulí může pomoci i při zmíněných neduzích: Jako přísadu do koupele zalijte 100 gramů květů levandule dvěma litry horké vody, nechte louhovat pět minut, poté sceďte a přidejte do vody do koupele při 37 až 38 stupňů.

Malým dětem s problémy s usínáním někdy postačí, když k postýlce položí svazek levandule nebo levandulový polštářek (sušené květy levandule v bavlněném sáčku).

Levandule v aromaterapii

Pokud není uvedeno jinak, platí následující formulace pro zdravé dospělé. U dětí, těhotných žen, kojících matek, starších osob a lidí s určitými základními onemocněními (jako je astma, epilepsie) je často nutné dávkování snížit nebo se některým esenciálním olejům musí zcela vyhnout. Proto byste měli použití esenciálních olejů u takových skupin pacientů nejprve probrat s aromaterapeutem (např. lékařem nebo alternativním lékařem s odpovídajícím dodatečným školením).

Esenciální olej izolovaný z květů levandule („levandulový olej“, Lavandulae aetheroleum) je „všestranný“ v aromaterapii – je extrémně univerzální, a to jak samotný, tak ve směsích s jinými éterickými oleji. Běžnými oblastmi použití levandulového oleje jsou např

 • Kožní onemocnění a kožní problémy (ekzémy, akné, lupénka, vředy, abscesy, alergické kožní reakce, kožní vředy, svědění, spálení sluncem, bodnutí hmyzem, vypadávání vlasů, jizvy a rány všeho druhu atd.).
 • Bolesti hlavy, svalů, zubů a uší
 • Plynatost (meteorismus) a jiné poruchy trávení
 • Nachlazení, bronchitida
 • Vyvrtávání a kmeny
 • Úzkost, záchvaty paniky, stres, nervozita a poruchy spánku

Levandulový olej se obecně používá zevně.

Naneste na pokožku

Pokud vás bolí zub, můžete na bolavé dásně aplikovat kapku levandulového oleje. Při bolestech ucha nakapejte kapku na savý vatový tampon a umístěte ji na vnější stranu ucha (netlačte ji do zvukovodu!).

masáž

Pro masáž levandulovým olejem vmíchejte jednu až tři kapky levandulového oleje do čtyř až pěti polévkových lžic základního mastného oleje (např. mandlového nebo jojobového oleje). Tu si můžete jemně vetřít do spánků, čela a krku, například když vás bolí hlava (nedávejte si to do očí!). Při napětí šíje může být prospěšná i masáž šíje levandulovým olejem.

Levandulový masážní olej můžete také vtírat do postižených míst při kožních problémech, nadýmání, křečích (např. křeče v břiše, menstruační bolesti), bolestech svalů a kloubů. Masáž celého těla levandulovým olejem může pomoci při nervozitě, nespavosti, stresu, úzkosti a záchvatech paniky.

Koupel s levandulovým olejem

Koupel z levandulového oleje se doporučuje také při psychických potížích (úzkost, nervový neklid, problémy se spánkem atd.), dále při nadýmání, bolestech svalů, hlavy a svědění kůže. Pro plnou koupel smíchejte dvě až tři polévkové lžíce medu se šesti až osmi kapkami levandulového oleje. Poté směs vmíchejte do vody ve vaně. Med působí jako emulgátor, který zajišťuje smíchání éterického oleje, který není rozpustný ve vodě, a vody do koupele.

Inhalace

Aromaterapeuti doporučují inhalovat s levandulovým olejem například při nachlazení, rýmě, angíně a bronchitidě: smíchejte lžíci medu s jednou až třemi kapkami levandulového oleje a vmíchejte do misky s 250 až 500 ml teplé vody. Nyní nad ním držte hlavu, přikryjte si hlavu a misku ručníkem (aby nemohla unikat pára) a pomalu a zhluboka se nadechujte a vydechujte.

„Suchá inhalace“ s levandulovým olejem může zmírnit úzkost, problémy se spánkem, nervozitu, stres a záchvaty paniky: Rozetřete si kapku levandulového oleje v dlaních a poté přivoňte. Případně můžete jednu nebo dvě kapky levandulového oleje kápnout na (papírový) kapesník a opakovaně k němu „čichat“. Večer můžete kapesník položit na noční stolek nebo k polštáři (mimo oči!).

Hotové přípravky s levandulí

Květy levandule jsou často nabízeny společně s jinými léčivými rostlinami jako čajová směs. Má smysl ho například kombinovat s kozlíkem lékařským (při úzkostech, depresích, poruchách spánku atd.) nebo s kmínem, anýzem či fenyklem (při zažívacích potížích, jako je plynatost).

Přečtěte si prosím příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka na správné dávkování a použití takových přípravků připravených k použití.

Jaké vedlejší účinky může levandule způsobit?

Levandule může u citlivých lidí způsobovat bolesti hlavy.

Pokud se levandulový olej používá vnitřně, může způsobit dočasné říhání, nevolnost nebo zácpu. Při použití na kůži se někdy objevují alergické kožní reakce.

Co byste měli mít na paměti při používání levandule

Při alergii na léčivou rostlinu nepoužívejte levanduli, levandulový olej a odpovídající přípravky.

Plné koupele se nedoporučují v určitých případech, jako jsou otevřené rány, horečka, oběhové problémy a srdeční nedostatečnost.

Buďte opatrní při současném užívání levandulových přípravků a sedativ. Současné užívání léků (včetně volně prodejných) a léčivých rostlin vždy nejprve proberte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pro levandulový olej a další esenciální oleje platí: Používejte pouze 100% přírodní esenciální oleje – nejlépe ty, které jsou získány z ekologicky pěstovaných rostlin nebo z divokých sbírek.

Někdy se také doporučuje užívat levandulový olej, například na kostku cukru při nervovém neklidu a poruchách spánku. Vnitřní užívání však vždy nejprve proberte s aromaterapeutem! Mohou vám říci správné dávkování a v jakých případech se nedoporučuje (např. těhotenství, malé děti).

Jak získat levanduli a její produkty

Léčivou rostlinu lze zakoupit ve formě různých hotových léčivých přípravků v lékárnách nebo drogeriích. Najdete u nás například éterický olej, levandulové tablety, kapsle, různé čajové přípravky a koupelové přísady s levandulí. Jak tyto přípravky správně užívat a dávkovat se dozvíte z příslušné příbalové informace a u svého lékaře nebo lékárníka.

K dispozici je také široká škála produktů péče (jako jsou krémy, pleťové vody, šampony), čisticích prostředků a vonných polštářků.

Zajímavá fakta o levanduli

Teplomilná pravá levandule pochází z oblasti Středozemního moře, kde se také komerčně pěstuje – stejně jako ve francouzské Provence, Španělsku a jihovýchodní Evropě. Levandule je také oblíbená okrasná rostlina, kterou najdete v mnoha zahradách.

Levandule neboli levandulový olej se ve velkém používá v kosmetickém průmyslu, například při výrobě mýdel, šamponů, pleťových vod, koupelových olejů a parfémů. Olej se přidává do potravin a nápojů jako ochucovací složka a do detergentů jako vůně. Sušené květy levandule se také často nacházejí ve vonných polštářích do lněné skříně nebo v polštářích.