Lefax na žaludeční a střevní potíže

Tato účinná látka je v Lefaxu

Účinnou látkou přípravku Lefax je tzv. odpěňovač simetikon. Tím se rozpustí bolest vyvolávající pěna snížením povrchového napětí plynových bublin. To usnadňuje vstřebávání plynů střevní stěnou a jejich vylučování střevy. Bolestivé zažívací příznaky jsou zmírněny. Lék je po průchodu střevem vylučován v nezměněné podobě. Enzymové přípravky Lefax obsahují i ​​některé enzymy důležité pro trávení (proteiny: lipáza, amyláza, proteáza), které napomáhají štěpení složek potravy.

Kdy se přípravek Lefax používá?

Lék se používá pro:

 • nadměrná tvorba plynu v gastrointestinálním traktu, včetně po chirurgických zákrocích
 • poruchy nebo stížnosti na gastrointestinální funkce (pocit plnosti, předčasná sytost, plynatost (meteorismus), říhání)
 • nadcházející diagnostická vyšetření břicha (ultrazvuk, rentgen, gastrointestinální endoskopie)
 • Otrava kapalinou na mytí nádobí jako první pomoc

Enzym Lefax se také používá k podpoře oslabené funkce trávení.

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Lefax?

Dosud nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky Lefaxu u přípravků bez enzymových doplňků. Tyto přípravky jsou vhodné pro všechny věkové skupiny a jsou dobře snášeny i v těhotenství.

Velmi vzácně způsobí užívání enzymu Lefax u citlivých jedinců podráždění ústní sliznice. Kromě toho jsou možné izolované alergické reakce. U pacientů s cystickou fibrózou (dědičné metabolické onemocnění) může užívání vysokých dávek enzymu Lefax vést ke střevním obstrukcím.

Závažné alergické reakce na účinnou látku nebo jiné složky se mohou projevit otokem obličeje nebo dýchacích cest s dušností a také poklesem krevního tlaku. V tomto případě symptomy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Co byste měli mít na paměti při používání Lefaxu

Dále není při pankreatitidě povoleno užívání varianty s trávicími enzymy. Děti do dvanácti let, těhotné ženy a kojící matky by se léku měly vyhýbat, protože nejsou k dispozici dostatečné výsledky studií.

Vzhledem k tomu, že lék obsahuje různé cukry (sacharóza, glukóza), měli byste se v případě známé intolerance cukru poradit se svým lékařem.

Dosud nejsou známy interakce s jinými léky. Přesto je vhodné informovat lékaře nebo lékárníka o dalších užívaných lécích, aby byly objasněny možné nežádoucí účinky.

Kojenci a malé děti

Kapky Lefax jsou k dispozici dětem do šesti let pro snadnější příjem.

Žvýkací tablety Lefax se užívají třikrát až čtyřikrát denně v závislosti na dávkování a důkladně se rozžvýkají. Mohou se také užívat před spaním.

U kapek Lefax (dávkovač s pumpičkou) vyplývá následující dávkovací schéma podle věkových skupin:

 • Kojenec: jedna až dvě dávky pumpy s jídlem
 • děti od jednoho do šesti let: dvě dávky pumpy třikrát až pětkrát denně
 • šest let a starší: dvě až čtyři dávky pumpy třikrát až pětkrát denně

V rámci přípravy na diagnostická opatření se kapky začínají den před vyšetřením. O požadované dávce rozhoduje lékař.

Účinná látka Lefaxu je okamžitým opatřením v případě otravy povrchově aktivními látkami (prostředky na mytí nádobí, mycí prostředky, mýdla). Dospělí dostávají podle závažnosti otravy jednu až dvě polévkové lžíce kapek a děti 0.5 až dvě čajové lžičky. Po tomto počátečním opatření by měl být v každém případě okamžitě konzultován lékař.

Enzymový přípravek Lefax se užívá jednou až třikrát denně (jedna nebo dvě tablety) s jídlem a žvýká.

Jak získat Lefax

Lék je volně prodejný v lékárnách. Váš lékař a lékárník mohou určit vhodnou dávku Lefaxu z následujících produktů:

 • Žvýkací tablety Lefax
 • Enzym Lefax
 • Lefax Extra žvýkací tablety
 • Lefax kapky

Kompletní informace o tomto léku

Zde naleznete kompletní informace o léku ke stažení (PDF)