Lékořice: Účinky a aplikace

Jaký účinek má lékořice?

Kořen lékořice se díky své sladkosti používá k přípravě stimulantů, jako je lékořice. Léčebné využití lékořice se objevilo již ve starém Egyptě, kde tento sladký nápoj rádi pili zejména faraoni.

Nejdůležitějšími složkami kořene lékořice jsou saponiny (zejména glycyrrhizin) a sekundární rostlinné sloučeniny, jako jsou flavonoidy (jako liquiritin).

Proto je použití lékořice lékařsky uznáváno pro následující nemoci:

  • žaludeční a dvanáctníkové vředy
  • Zánět žaludeční sliznice (gastritida)
  • kašel a průduškový katar

Malá studie také naznačuje, že kožní ekzém lze účinně léčit gelem obsahujícím extrakt z lékořice. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Zážitková medicína také používá šťávu z kořene lékořice při pálení žáhy a žaludečních potížích souvisejících s překyselením.

Jak se lékořice používá?

Existuje několik způsobů, jak použít lékořici.

Lékořice jako domácí lék

Léčebně se používají sušené, loupané nebo neloupané a nakrájené kořeny lékořice s jejich stolony. Můžete si z něj připravit čaj například při vředech trávicího traktu nebo nachlazení:

Alternativně můžete kořeny lékořice připravit i se studenou vodou, krátce povařit a poté také nechat louhovat. Pijte šálek teplého čaje z kořene lékořice několikrát denně. Denní dávka je 5 až 15 gramů kořene lékořice.

Výrobky z lékořice obsahující více než 200 miligramů glycyrrhizinu na 100 gramů musí být označeny jako „silná lékořice“ a mohou být prodávány pouze v lékárnách. Dodržujte prosím doporučený příjem uvedený na obalu.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

V lékárnách seženete lékořicový sirup, respektive lékořicovou šťávu, které se vyrábí z kořenů. Odebírají se zředěné horkou vodou. Extrakty z kořene lékořice se používají také při výrobě kapslí, tablet a dalších hotových přípravků. Ty obvykle obsahují další léčivé rostliny.

Jak přípravky správně dávkovat a užívat se dozvíte v příslušném příbalovém letáku nebo u svého lékaře či lékárníka.

Při dlouhodobém užívání a ve vyšších dávkách může dojít k nerovnováze v minerální rovnováze: Voda a sodík se zadržují v těle, zatímco se ztrácí mnoho draslíku. Jako další důsledek se může objevit zadržování vody v tkáních (edém), vysoký krevní tlak a svalová bílkovina v moči.

Co byste měli zvážit při užívání lékořice

  • Nikdy neužívejte lékořici nebo lékořici, pokud máte onemocnění jater nebo ledvin, vysoký krevní tlak nebo nedostatek draslíku. V těchto případech se zvyšuje riziko nežádoucích účinků kořene lékořice.
  • Ženy by se také měly vyvarovat lékořice a lékořice během těhotenství a kojení.

Jak získat lékořici a její produkty

Kořen lékořice, hotové přípravky z něj a lékořici seženete v lékárnách a mnoha drogeriích. Pro správné použití si prosím přečtěte příslušné příbalové informace a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Co je lékořice?

Vytrvalá dřevnatá trvalka dorůstá do výšky jednoho až dvou metrů a má rozsáhlý kořenový systém. Za svůj latinský (Glycyrrhiza) a německý rodový název (lékořice) vděčí rostlina velmi sladké chuti kořenů. Za sladkost je zodpovědná složka glycyrrhizin (řecky glyks = sladký, rhiza = kořen), který je asi 50x sladší než třtinový cukr (sacharóza).