Světelná terapie: Pro koho je vhodná?

Co je světelná terapie?

Světelná terapie využívá působení různých forem světla na tělo. Klasická světelná terapie využívá ozáření jasným fluorescenčním světlem, které fyzikálně odpovídá slunečnímu záření.

Kdy je světelná terapie užitečná?

Světelná terapie se používá u různých onemocnění. V závislosti na typu onemocnění může být užitečná buď klasická světelná terapie, nebo terapie UV světlem.

Klasická světelná terapie

Klasickou světelnou terapii (podpůrnou) je možné využít u následujících onemocnění

  • deprese
  • migréna
  • poruchy spánku
  • poruchy příjmu potravy
  • vyhoření

Jasné světlo světelné sprchy vrací vnitřní hodiny zpět do synchronizace a zároveň zajišťuje opětovné zvýšení hladiny serotoninu.

Terapie UV zářením

UV-A a UV-B záření (ultrafialové záření) se používá především k léčbě dermatologických onemocnění:

  • Lupénka
  • Onemocnění bílé skvrny (vitiligo)
  • Neurodermatitida (atopický ekzém)
  • T-buněčné lymfomy kůže (mycosis fungoides)
  • Graft-versus-host disease – systémové onemocnění po transplantaci kostní dřeně

PUVA (psoralen a UV-A fototerapie) je jednou z nejúčinnějších forem světelné terapie.

Přečtěte si náš článek PUVA a zjistěte, jak psoralen a UV-A fototerapie funguje a na co je třeba pamatovat.

Jak světelná terapie funguje?

Co se děje při klasické světelné terapii?

Úspěšná světelná terapie vyžaduje osvětlení alespoň 2,500 10,000 až 300 800 luxů. To vyžaduje speciální přístroj pro světelnou terapii, protože normální žárovky vyzařují pouze kolem XNUMX až XNUMX luxů.

Světelná sprcha vyzařuje fluorescenční, difúzní světlo se širokým spektrem, které nejvíce odpovídá přirozenému slunečnímu světlu. Světelná terapie je nejúčinnější, když je světlo absorbováno přes sítnici oka. Dostává se tak do tzv. suprachiasmatického jádra, části mozku, která hraje rozhodující roli jako pulzní generátor pro cikardiální rytmus (diurnální rytmus) a tím i pro hladinu serotoninu a melatoninu.

Světelná terapie obvykle zabírá po třech až čtyřech dnech. Pokud během této doby nemá světelná terapie žádný účinek, lze zvýšit intenzitu světla nebo prodloužit dobu svícení. Užitečná je také dodatečná večerní lehká sprcha. Světelná terapie obvykle trvá jeden týden, ale lze ji opakovat nebo aplikovat pravidelně v případě relapsů. Aby se předešlo sezónním depresím, někteří postižení zahajují preventivní světelnou terapii již v říjnu.

Co se děje během fototerapie UV-A nebo UV-B?

Co se děje během barevné světelné terapie?

Zvláštním případem je novorozenecká žloutenka. V tomto případě se produkt rozpadu červených krvinek, bilirubin, hromadí v těle novorozence a barví kůži a oči žlutě. Pokud bilirubin překročí určitou úroveň, může to vést k poškození mozku. Tomu lze čelit terapií barevným světlem. Krátkovlnné modré světlo pomáhá novorozenci rychleji vylučovat bilirubin.

Jaká jsou rizika světelné terapie?

Nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky světelné terapie. Vzácně se objevují bolesti hlavy, podráždění očí nebo pocit napětí v kůži. Tyto příznaky však po několika hodinách odezní. Terapie modrým světlem může u novorozenců způsobit kožní vyrážky, zvýšenou ztrátu tekutin a průjem. UV záření z fototerapie působí v podstatě jako přirozené sluneční záření a v přebytku je potenciálně karcinogenní a urychluje stárnutí kůže.

Co musím mít na paměti, když podstupuji světelnou terapii?

Důležitá je také pravidelná léčba, a to i ve dnech bez příznaků. Večerní světelná terapie by měla být prováděna pouze po konzultaci s lékařem, protože lehká sprcha může narušit cirkadiánní rytmus spánku a bdění. Některé léky, jako jsou tricyklická antidepresiva, neuroleptika nebo lithium, zvyšují citlivost na světlo. Z tohoto důvodu by mělo být před zahájením světelné terapie provedeno vyšetření oftalmologem. U všech očních onemocnění se také doporučuje předchozí konzultace s oftalmologem.

UV fototerapie by se nikdy neměla používat u lidí s genetickými vadami se zvýšenou citlivostí na světlo nebo zvýšeným rizikem rakoviny kůže (např.: xeroderma pigmentosum, Cockayne syndrom a Bloomův syndrom). Opatrnost se také doporučuje v případě anamnézy rakoviny kůže nebo vážného poškození kůže způsobeného zářením. Prodiskutujte rizika a přínosy terapie se svým lékařem.