Čaj z lipového květu na problémy se spánkem

Jaký je účinek čaje z lipových květů?

Lipové květy pocházejí buď z letní nebo zimní lípy (Tilia cordata a T. platyphyllos). Po staletí se používají jako čaj z lipových květů při horečnatých nachlazeních, kašli způsobeném nachlazením a záněty sliznic (katarů) horních cest dýchacích.

Mimo jiné obsahují silice, slizy a třísloviny. Obsahuje také antioxidanty, jako je kvercetin a kaempferol. Společně mají tyto složky protikřečový, diaforetický, uklidňující, expektorační a zklidňující účinek.

Limetkový květ je také klasifikován jako tradiční bylinný lék na příznaky nachlazení a mírné stresové potíže. V zásadě však existují pouze omezené vědecké důkazy o jejich účinku.

V lidovém léčitelství se lipovým květem léčí další nemoci a potíže, jako jsou potíže s močovým měchýřem a ledvinami. Čaj z lipového květu je také údajně užitečný proti zánětlivým onemocněním, jako je artritida a dna.

Zdá se, že lipový květ má také uklidňující účinek na pokožku. Některé pleťové vody na svědění pokožky obsahují šťávu a květ léčivé rostliny. Zpracovává se také na prášek a přikládá na popáleniny a boláky.

Jaké vedlejší účinky může lipový květ způsobit?

Jak se lipové květy používají?

Lipový květ lze využít různými způsoby.

Lipový květ jako domácí lék

Usušená květenství lípy pomáhají léčit nachlazení nebo katary. Vzhledem k tomu, že při nachlazení je důležité pít hodně tekutin, je čaj z lipových květů zvláště vhodný ke zmírnění příznaků. To platí zejména, pokud máte také horečku. Účinek čaje z lipových květů se projevuje zvýšeným pocením, které napomáhá rychlejšímu hojení nachlazení.

Jak připravit čaj z lipových květů:

Šálek čaje připravíte tak, že čajovou lžičku (cca 1.8 gramu) lipového květu přelijete šálkem (cca 150 mililitrů) vroucí vody, přikryjete a necháte nálev sedm minut louhovat, poté části rostliny přecedíte.

  • devět až 12 měsíců: 0.2 až 1 gram
  • jeden až tři roky: 1 až 2 gramu

Pokud chcete využít zklidňujícího účinku slizu v lipovém květu (např. na suchý dráždivý kašel), můžete si připravit studený extrakt: Lžičku lipového květu přelijte šálkem studené vody a nechte přikryté vyluhovat. , na půl hodiny. Poté krátce zahřejte do varu a popíjejte po doušcích. Šálek tohoto čaje si můžete dát dvakrát až třikrát denně.

Pro ještě lepší účinky byste při přípravě čaje měli lipový květ kombinovat s jinými léčivými rostlinami. Proti nachlazení je účinný například i anýz, sléz, tymián nebo černý bez.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s lipovým květem

Lékárny a drogerie nabízejí čistý čaj z lipových květů, čajové směsi s jinými léčivými rostlinami a hotové přípravky na bázi lipového květu – často také v kombinaci s jinými léčivými rostlinami. Patří mezi ně například sirup proti kašli a pastilky.

Jak přípravky správně užívat a dávkovat vám sdělí lékař, lékárník nebo příbalový leták.

Co byste měli mít na paměti při používání lipového květu

  • Nepoužívejte přípravky z lipového květu na střevní neprůchodnost.
  • Při přípravě čaje z lipových květů je důležité nepoužívat staré květy, protože to může vést k příznakům otravy.

Pokud je to možné, nepoužívejte lipové květy lípy stříbrné (Tilia tomentosa) – ty se na trhu často objevují jako falšování přípravků z lipových květů, ale obsahují pouze medicínsky nevýznamné složky. Hotové přípravky na bázi lipového květu a samotného lipového květu by měly jako původní rostlina obsahovat pouze letní a/nebo zimní limetku.

Jak získat produkty z lipového květu

Co jsou to lipové květy?

Lípa zimní (Tilia cordata) a lípa letní (T. platyphyllos) jsou stromy vysoké až 40 metrů, které jsou rozšířené ve střední Evropě a jsou často vysazovány v zahradách a parcích i podél cest.

Společným znakem obou druhů jsou latovitá květenství: skládají se ze dvou až pěti (lípka letní) nebo 4 až 15 žlutobílých, nektarově bohatých květů s četnými tyčinkami. V červnu kvete lípa letní, v červenci zimní. Z květů se vyvinou malé oříšky.

Nejdůležitější rozdíl mezi oběma druhy lip se týká šikmých srdčitých listů: u letní lípy jsou větší a mají na spodní straně bílé chlupy v paždí listových žilek (paxilární vousy). Menší listy lípy ozimé mají naopak na spodní straně hnědé pažní vousy.

Léčebně se využívají květy lípy obou druhů.