Lipodém: terapie, příznaky, příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: Kompresivní terapie, manuální lymfodrenáž, cvičení, kontrola hmotnosti, chirurgické zákroky jako liposukce (liposukce)
 • Symptomy: symetrický nárůst tukové tkáně na nohou (a/nebo pažích), tlaková a tahová bolest, sklon k tvorbě modřin, nepřiměřené, typicky ruce a nohy nejsou postiženy
 • Příčiny a rizikové faktory: Ne zcela objasněny, pravděpodobně genetické faktory, hormonální vlivy, zejména estrogen
 • Prevence: Není možná obecná prevence, kontrola hmotnosti, cvičení a včasná terapie k prevenci progrese onemocnění
 • Progrese a prognóza onemocnění: Není možné vyléčit, zmírnění symptomů pomocí vhodných léčebných metod

Co je to lipoedém?

Lipoedém je charakterizován nárůstem podkožní tukové tkáně v určitých oblastech těla. To postihuje zejména hýždě, boky a stehna. Kromě zvýšeného podkožního tuku se ve tkáni ukládá voda (edém). Lipoedém je považován za onemocnění pouze tehdy, když změny způsobují příznaky.

Jak operace probíhá a jaké další možnosti léčby?

Průběh onemocnění však lze zmírnit – konzervativními a/nebo chirurgickými metodami léčby.

Důležitým aspektem léčby lipoedému je snížení faktorů, které stav podporují.

Mezi ně patří především

 • mít nadváhu
 • Zadržování vody ve tkáni (edém)
 • Psychický stres

Fyzioterapie

Terapie zahrnuje manuální lymfodrenáž formou nabírání, rotačních a pumpovacích pohybů. Ty terapeut nejprve provádí na trupu směrem od lipoedému, aby vytvořil sání. V oblasti samotného lipoedému se pak provádí lymfodrenáž.

Manuální lymfodrenáž se zpočátku provádí denně po dobu jedné hodiny po dobu tří až čtyř týdnů.

Kompresní léčba

V léčbě lipoedému jsou někdy nápomocné i jiné fyzioterapeutické postupy. Patří mezi ně například terapie rázovou vlnou. Zlepšuje krevní oběh v tkáni. Takzvaná přerušovaná pneumatická komprese působí strojně střídavě nízkým a vysokým tlakem na postiženou oblast.

U pacientů s těžkým lipoedémem se někdy doporučuje lůžková fyzioterapie.

Sport je důležitou součástí terapie

Přestože neexistuje žádná specifická terapie pro léčbu samotného lipoedému, sport a cvičení jsou důležitými pilíři léčby lipoedému. Sice to nesníží počet tukových buněk, ale i tak to dává smysl: fyzická aktivita zajistí, že zůstanete mobilní a pohybliví.

Cvičení také pomáhá snižovat nadváhu a udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Jakou roli hraje strava u lipoedému?

Neexistuje žádná specifická lipoedémová dieta, která by pomáhala proti symetrickému nárůstu tukové tkáně na nohou a/nebo pažích. Zvýšení hmotnosti nebo obezita však zvyšují riziko zhoršení lipoedému. Vyvážená strava je proto vhodná k dosažení nebo udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Další konzervativní opatření

Léčba lipoedému zahrnuje také péči o pokožku. Zabraňuje zánětu a infekci v postižené oblasti kůže. Je proto důležité nanášet krém na pokožku opatrně, aby nebyla vysušená a nepopraskaná. Drobná poranění je vhodné ošetřit ihned, aby se nezanítila nebo neinfikovala.

Operace lipoedému: liposukce

Lipoedém lze léčit chirurgicky pomocí liposukce. Nadměrná podkožní tuková tkáň je trvale odstraněna. Zákrok se provádí např. tehdy, pokud příznaky přetrvávají nebo se i přes konzervativní terapii lipoedému ještě zvyšují.

Liposukce je také indikována, pokud i přes důslednou konzervativní léčbu pokračuje nárůst podkožní tukové tkáně.

Liposukce zlepšuje symptomy většiny pacientů po mnoho let. Zákrokem lze snížit zejména bolestivost a sklon k tvorbě modřin, zmenší se i obvod postižených končetin.

Konzervativní opatření (např. komprese) již po liposukci často nejsou nutná nebo jsou nutná jen v menší míře.

Postup liposukce

Liposukci u lipoedému je vhodné nechat provádět pouze ve specializovaných centrech – ambulantně nebo lůžkově.

Liposukce se provádí zhruba ve dvou krocích:

 • Lékař pomocí kanyly zavede do tkáně lipoedému velké množství speciální irigační tekutiny. Tento tzv. tumescentní roztok obsahuje mimo jiné lokální anestetikum, kuchyňskou sůl a adrenalin.

Tato technika se také nazývá „mokrá“ liposukce. Někdy je podporována vodním paprskem nebo vibracemi:

 • Liposukce vodním paprskem (WAL): Po podání tumescentního roztoku se tuk vějířovitým vodním paprskem uvolní a odsaje.
 • Vibrační liposukce: Odsávací kanyla vibruje. Protože jsou tukové buňky inertnější než krevní cévy a nervové buňky, uvolňují se a odsají.

Při jedné relaci lze odebrat maximálně pět litrů. V těžkých případech je proto obvykle zapotřebí několik sezení, aby se lipoedém výrazně snížil.

Stejně jako u každého chirurgického zákroku jsou při liposukci možné (závažné) vedlejší účinky. Mimo jiné hrozí poškození lymfatického systému. V důsledku toho se rozvíjí sekundární lymfedém.

Jaké jsou příznaky lipoedému?

Lipoedém je charakterizován zmnožením tukové tkáně na končetinách. Obvykle jsou postiženy nohy. Méně často se lipoedém rozvíjí na pažích (zejména na pažích). Občas jsou postiženy ruce i nohy. Velmi vzácně se lipoedém rozvine v jiných částech těla (břicho apod.).

Lipoedém nohou někdy rovnoměrně postihuje i hýždě. Nohy jsou však vynechány. Ruce jsou také vynechány v případě lipoedému na pažích. Na přechodu mezi lipoedémem a rukama či nohama je někdy patrný tzv. tukový límec.

Lipoedém se vyskytuje častěji ve spojení s celkovou obezitou, ale nemusí nutně. Často je také pozorován u velmi štíhlých žen. Lipoedém tedy nemá nic společného s tělesnou konstitucí!

Záněty a infekce se snadněji tvoří v kožních záhybech způsobených proliferací tukové tkáně.

V podkožní tukové tkáni postižených končetin lze často nahmatat malé hrudky, které se s progresí onemocnění někdy zvětšují. V pozdějších fázích se tvoří tzv. laloky (tukové laloky).

Bolest a modřiny

Lipoedémová bolest je někdy tak silná, zvláště v pozdějších stádiích onemocnění, že se postižení méně pohybují a jsou omezováni v každodenním životě.

Mezi příznaky lipoedému patří zvýšený sklon k tvorbě modřin: i drobná poranění způsobují „modřinu“. V celém těle však nedochází k poruše koagulace. Cévy v postižené tkáni jsou pravděpodobně zranitelnější. V důsledku toho se modřiny tvoří rychleji než u jiných lidí.

Lipoedém je progresivní onemocnění. To znamená, že příznaky lipoedému se zvyšují, pokud se neléčí: například mírný lipoedém prvního stupně se obvykle vyvine do pokročilého lipoedému s velkým nárůstem tukové tkáně.

To může být pro postižené velmi emocionálně stresující. Mnoho pacientů se cítí ve svém těle a se svým tělem stále nepříjemně. Sebevědomí trpí a někdy se rozvíjí úzkost a deprese.

Lipedém nebo obezita? Rozdíly od jiných nemocí

Příznaky lipoedému jsou často zaměňovány s příznaky jiných onemocnění. Podobné příznaky způsobuje například velká nadváha (obezita). Totéž platí pro lymfedém a lipohypertrofii.

Někteří lidé si kladou otázku, jak lze od sebe odlišit celulitidu a lipoedém. Ačkoli se celulitida (“pomerančová kůže”) často objevuje jako vlnovité kožní onemocnění na hýždích a stehnech žen, není to nemoc.

V následující tabulce jsou uvedeny nejdůležitější rozdíly mezi lipoedémem, lymfedémem, lipohypertrofií a obezitou:

Lipoedém

Lymfedém

Lipohypertrofie

obezita

Jinak je postižený většinou štíhlý. Tím se tělo jeví jako zjevně disproporční.

Asymetrické (jednostranné) zvýšení tukové tkáně. Pokud je postižena noha nebo ruka, pak obvykle také noha/ruka.

Tělo působí mírně disproporčně.

Symetrické zvýšení tukové tkáně na obou nohách (a hýždích).

Tělo působí zjevně disproporčně.

Přebytečné tukové polštářky víceméně všude na těle.

Normální nebo mírně nerovnoměrné tělesné proporce.

Se zadržováním vody ve tkáni (edém).

Žádné zadržování vody v tkáni.

Možné zadržování vody ve tkáni (edém).

Tlaková bolest.

Žádná tlaková bolest.

Žádná tlaková bolest.

Žádná tlaková bolest.

Výrazný sklon k tvorbě modřin.

Bez sklonu k tvorbě modřin.

Sklon k tvorbě modřin je možný.

Bez sklonu k tvorbě modřin.

Jednotlivé klinické obrazy se někdy vyskytují v kombinaci, například pokud jsou postižení kromě lipoedému obézní.

Jak lze poznat lipoedém?

Ale který lékař je tou správnou osobou, kterou byste měli konzultovat, pokud máte lipoedém? Při podezření na lipoedém je vhodné poradit se s odborníkem. Patří mezi ně dermatologové i specialisté na žíly a lymfu (flebologové a lymfologové).

Konzultace lékař-pacient

Nejprve si s vámi lékař podrobně promluví, aby odebral vaši anamnézu (anamnézu). Možné otázky, které může lékař položit, jsou

 • Máte sklon k tvorbě modřin v postižené oblasti těla?
 • Jak dlouho máte tyto stížnosti? Změnily se v průběhu času?
 • Užíváte hormonální doplňky (muži i ženy) nebo jste ve fázi hormonálních změn (ženy, např. puberta, těhotenství, menopauza)?
 • Co jste dosud udělali pro boj proti silnému nárůstu tukové tkáně (pokusy o hubnutí, sport atd.)?
 • Znáte podobné případy ve vaší rodině?

Vyšetření

Ke stanovení diagnózy lipoedému lékaři obvykle postačí spolu s poznatky z konzultace cílené fyzikální vyšetření. I symetrický nárůst tukové tkáně na končetinách s jinak štíhlým trupem poskytuje jasnou indikaci.

K rozlišení lipoedému a lymfedému, například na noze, se používá tzv. Stemmerův znak. Pozitivní je, když nelze zvednout kožní řasu z přední části chodidla. To u lymfedému není možné. U lipoedému to ale možné je: kůži na chodidle (na ruce) lze mírně nadzvednout.

Ale pozor: protože existují i ​​smíšené formy lipoedému a lymfedému, negativní Stemmerovo znamení lipoedém nevylučuje!

Lékař postižené místo pečlivě kontroluje a hledá kožní změny. Kontroluje například, zda je kůže napnutá a zda jsou v podkoží cítit bulky. Postižené místo je obvykle velmi bolestivé a zranitelné. V kožních záhybech s lipoedémem se navíc někdy vyvinou záněty a infekce.

Užitečné je také vypočítat poměr obvodu pasu k obvodu boků nebo k tělesné výšce. To usnadňuje rozpoznání, zda je rozložení tuku neúměrné.

Klasifikace lipoedému

Lipoedém lze klasifikovat podle různých kritérií:

Podle lokalizace lipoedému lékaři rozlišují typ stehna, typ celé nohy, typ bérce, typ nadloktí, typ celé paže a typ podpaží. Mnoho pacientů má také smíšený vzor (například typ stehna a horní části paže).

 • Lipedém stadium 1 (počáteční stadium): Hladký povrch kůže, rovnoměrně zesílené a homogenní podkoží
 • Lipoedém stadium 2: Nerovný, převážně zvlněný povrch kůže; nodulární struktury v podkoží
 • Lipoedém stadium 3: Výrazné zvětšení obvodu v postižené oblasti těla s převislými částmi těla (lalok)

Zobrazovací a funkční vyšetření

Zobrazovací vyšetření nejsou pro diagnostiku lipoedému nutná. Zkušení lékaři však někdy vyšetřují postiženou oblast ultrazvukem, aby posoudili velikost lipoedému a stav cév.

Magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT) se u pacientů s lipoedémem provádí pouze v individuálních případech. Tyto postupy se obvykle používají k objasnění jiných onemocnění.

Alternativní diagnózy

Vzhledem k tomu, že lipoedém někdy připomíná jiná onemocnění, je důležité rozlišovat mezi jinými příčinami.

Mezi tyto diferenciální diagnózy patří

 • Těžká nadváha (obezita)
 • lymfedém
 • Lipohypertrofie
 • Lipom (ohraničený, zapouzdřený a neškodný tukový nádor)
 • Jiné formy edému, jako je myxedém (edému podobný otok podkožní tkáně v důsledku onemocnění štítné žlázy)
 • Dercumova choroba (obezita dolorosa)
 • Madelungův syndrom (zvýšení tukové tkáně na krku, v oblasti ramen nebo v oblasti pánve)
 • Fibromyalgie (chronické revmatické onemocnění se silnou bolestí svalů)

Jaké jsou příčiny lipoedému?

Přesné příčiny lipoedému nejsou známy. Odborníci však mají několik předpokladů. Zdá se, že například hormonální systém a genetická predispozice hrají rozhodující roli při vzniku lipoedému.

Podle současných znalostí přitom neexistuje žádný důkaz, že by špatná strava, málo pohybu nebo jiné „špatné chování“ způsobovalo lipedém.

Hormony

Předpokládá se, že při vzniku lipoedému hraje důležitou roli zejména hormon estrogen. Tukové buňky reagují na estrogen prostřednictvím speciálních dokovacích míst (receptorů) na jejich povrchu.

U několika málo mužů s lipoedémem lze vždy odhalit hormonální poruchu. To také naznačuje, že na vzniku lipoedému se podílejí hormony.

Příčiny hormonálních změn u mužů s lipoedémem jsou např

 • Nedostatek testosteronu nebo růstového hormonu
 • Hormonální terapie, např. jako součást léčby rakoviny prostaty

Hormonální změny a poruchy vedou k nerovnováze ve vnitřní kontrole tělesné hmotnosti, nervů v tukové tkáni a k ​​zánětlivým procesům.

Genetická predispozice – je lipoedém dědičný?

Poškození cév

Kromě poruchy tukové tkáně se předpokládá, že lipoedém je způsoben zánětlivou dysfunkcí cév v podkoží pacienta. Cévy v postižené oblasti mají „netěsnosti“, které podporují přenos tekutiny do tkáně. To je také činí náchylnějšími k tvorbě modřin a přispívá k bolesti.

Lze lipoedému předcházet?

Existují však opatření, která mohou pomoci zabránit progresi nebo zhoršení lipoedému. Patří mezi ně vyvážená strava, zdravá tělesná hmotnost a pravidelné cvičení. Důležitá je také včasná léčba, aby se zabránilo progresi lipoedému.

Existuje lék na lipoedém?

Pokud byl diagnostikován lipoedém, léčba je nezbytná. To může zabránit jeho dalšímu progresi a omezit kvalitu života postižených. Podle současných znalostí není možné lipoedém vyléčit. Moderní léčebné metody však mohou příznaky výrazně zmírnit.