Long Covid u dětí

Mohou děti také dostat dlouhý covid?

Long Covid (také: post-Covid) je termín používaný lékaři k popisu různých komplexů symptomů, které se mohou objevit po infekci Covid-19. To platí i pro infikované děti a dospívající. Long Covid se rozvíjí nejen po těžkých kúrách, ale často postihuje i lidi, kteří byli původně jen lehce nemocní – což je u dětí a dospívajících pravidlem.

Příznaky se mohou vyvinout během infekce, bezprostředně po infekci nebo s prodlevou několika týdnů. Někdy po několika týdnech zmizí. Mohou však přetrvávat i měsíce.

Jak se Long Covid projevuje u dětí?

Některé příznaky, které jsou běžné u dospělých, jsou u dětí a dospívajících s Long Covidem vzácné – a naopak. Například plicní potíže, které sužují mnoho dospělých pacientů s Long Covidem, jsou u dětí vzácné.

Děti a dospívající vykazují především následující příznaky onemocnění Long Covid (v sestupném pořadí):

 • Vyčerpání, únava a únava
 • Kašel
 • Bolest v krku a bolest na hrudi
 • Psychologické abnormality, jako jsou deprese, adaptace nebo úzkostné poruchy
 • Celkový pocit nemoci (somatické stresové poruchy)
 • Bolest hlavy a břicha
 • Horečné reakce

Jaká je pravděpodobnost Long Covid u dětí?

V rozsáhlé observační studii provedené šesti velkými zdravotními pojišťovnami bylo později testováno na příznaky po Covid-12,000 přibližně 0 17 dětí a dospívajících ve věku od 19 do 437 let, kteří byli pozitivně testováni. Vědci později identifikovali post-Covid příznaky u 3.6 z nich. To odpovídá XNUMX procentům infikovaných dětí a dospívajících v této studii. Asi o třetinu se také zvýšilo jejich riziko kašle, bolesti v krku a na hrudi, stejně jako bolestí hlavy a horečnatých reakcí jako pozdních účinků.

Jednalo se však o všechny děti a dospívající, kteří byli testováni na Sars-CoV-2 kvůli různým akutním symptomům.

U dětí, které mohly mít nenápadný průběh infekce a teprve později se u nich rozvinuly sekundární příznaky, jako jsou bolesti hlavy, může být souvislost přehlédnuta. Z této observační studie je proto obtížné odhadnout možný počet nehlášených případů Long Covid u dětí a dospívajících.

Jak se dlouho covid u dětí léčí?

Long Covid syndrom má mnoho různých příčin. Pohybují se od přetrvávajících zánětlivých procesů v těle až po možná poškození orgánů v těžkých případech. Kromě toho zůstávají základní mechanismy onemocnění mnoha post-Covid symptomů nejasné. V důsledku toho jsou hůře přístupné cílené léčbě.

Ať už dítě nebo dospělý: Long Covid se projevuje velmi odlišnými způsoby. Léčebný plán je proto nutné vypracovat individuálně pro každého pacienta na základě jeho symptomů.

Možná opatření jsou

 • Opatření ke snížení stresu a relaxace
 • Trénink kognitivní výkonnosti
 • Podpora adaptace chování (např. ani přehnané nároky, ani vyhýbání se aktivitám)
 • terapie bolesti
 • Psychoterapeutická nebo psychofarmakologická léčba
 • Fyzioterapie a ergoterapie neuropsychologická opatření
 • Podpůrná respirační a fyzioterapie

Prognóza Long Covid u dětí a dospívajících

U většiny postižených dětí a dospívajících příznaky samy vymizí po několika týdnech nebo měsících. V nezanedbatelném počtu případů však příznaky přetrvávají i po měsících. V současné době nelze říci, do jaké míry zcela vymizí.

Je očkování užitečné jako ochrana proti Long Covid?

Očkování proti koronaviru nejen chrání děti a dospívající před infekcí Sars-CoV-2, ale také snižuje riziko Long Covid.

Jak spolehlivá jsou data o Long Covid u dětí?

Podporují existující riziko dlouhodobých zdravotních následků po infekci Sars-CoV-2 pro všechny věkové skupiny – včetně (neočkovaných) dětí a dospívajících.