Loratadin: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak Loratadin působí

Loratadin blokuje účinky neurotransmiteru histaminu a tím zmírňuje příznaky alergické reakce:

Pokud se histamin následně naváže na jeho dokovací místo (receptor), objeví se typické příznaky alergie, jako je zvýšené prokrvení tkáně (zarudnutí, otok, pupínky), svědění, slzení očí, rýma a dokonce křeče dýchacích cest. svaly (bronchospasmus).

Jako selektivní inhibitor histaminového receptoru (H1 receptor) může loratadin těmto účinkům histaminu zabránit a pomoci tak proti alergickým příznakům.

Absorpce, degradace a vylučování

Po vstřebání ústy (orální cestou) je léčivo rychle a úplně absorbováno ze střeva do krve a přeměněno na aktivní formu pomocí enzymů CYP3A4 a CYP2D6.

Poté se distribuuje do celého těla a následně se rozkládá v játrech. Produkty rozkladu jsou pak vylučovány ledvinami.

Kdy se loratadin používá?

Indikace pro použití (indikace) loratadinu zahrnují:

  • Kopřivka (kopřivka)

Jak se přípravek Loratadin používá

Loratadin se obvykle používá ve formě tablet. Dávka je obvykle deset miligramů denně. Malé děti do 30 kilogramů tělesné hmotnosti a osoby s poruchou funkce jater dostávají sníženou dávku.

Tablety lze užívat nezávisle na jídle a nejlépe je zapít velkou sklenicí vody z vodovodu.

Jaké jsou vedlejší účinky loratadinu?

Vzácně způsobuje užívání účinné látky zvýšení chuti k jídlu a gastrointestinální potíže.

Čeho bych si měl být vědom při užívání loratadinu?

lékové interakce

Na rozdíl od jiných léků na alergii není známo, že by loratadin zvyšoval svůj účinek, pokud je užíván současně s alkoholem.

Sjízdnost a obsluha strojů

Ve vzácných případech může loratadin způsobit únavu jako vedlejší účinek. Zejména na začátku léčby je proto třeba věnovat pozornost individuální reakci na účinnou látku.

V případě nejistoty by se pacienti měli společně se svým lékařem rozhodnout, zda je vhodná aktivní účast v silničním provozu a obsluha těžké techniky.

Věková omezení

Těhotenství a kojení

Účinky loratadinu během těhotenství a kojení byly velmi dobře prozkoumány. U dětí užívajících lék nebyly pozorovány žádné škodlivé účinky, i když u kojících žen účinná látka přechází do mateřského mléka.

Léky s obsahem loratadinu jsou proto považovány za lék volby u alergických reakcí u těhotných a kojících žen.

Jak získat léky s loratadinem

Jak dlouho je znám loratadin?

Loratadin je relativně nová účinná látka. Jako tzv. antihistaminikum druhé generace je jeho způsob účinku mnohem selektivnější než u jeho předchůdců a má výrazně méně vedlejších účinků při stejné účinnosti.

Například na rozdíl od jiných léků na alergii loratadin prakticky neunavuje pacienty, což je jasná výhoda oproti ostatním zástupcům z této třídy účinných látek.

Další zajímavá fakta o loratadinu

Jedná se o test, při kterém se alergeny aplikují přímo na kůži, aby se zjistilo, na jaký alergen je léčená osoba přecitlivělá (některé pyly, domácí prach, zvířecí chlupy atd.). Pokud by nebyly tablety na alergii s loratadinem předem vysazeny, mohl by být test falešně negativní, tj. stávající alergie by nebyla zjištěna.