Hubnutí po porodu: Jak to udělat, aby to fungovalo co nejlépe

Těhotné ženy potřebují přibrat

Je zcela přirozené, že ženy během těhotenství přiberou deset až 15 kilogramů – jednak kvůli zvyšující se váze dítěte, jednak kvůli fyzickým změnám matky, jako je větší děloha a prsa nebo větší objem krve. Tím je zajištěno optimální zásobování dítěte energií, kyslíkem, živinami a hormony.

Proč příliš velká váha škodí dítěti a matce

Jakmile se dítě narodí a tělo matky začne klesat, ženy opět pomalu hubnou. Některým ženám však hubnutí po porodu nestačí. Nadváha může být obzvláště tvrdohlavá, pokud ženy během těhotenství jedly více, než bylo nutné, a proto příliš přibraly nebo měly nadváhu již před těhotenstvím.

Trochu příliš velká váha je relativně neškodná, ale těžké obezitě je třeba se během – nebo nejlépe před – těhotenstvím vyhnout. Dítě se totiž může příliš zvětšit pro porodní cesty a v takovém případě je nutný císařský řez. Pokud má nastávající maminka nadváhu, vystavuje se také riziku vzniku těhotenské cukrovky, která se po porodu může rozvinout v chronickou cukrovku.

Hubnutí po porodu: kojení

Když matky kojí své dítě, nejenže se mezi nimi vytvoří vztah založený na důvěře, ale také to nabízí matce a dítěti zdravotní výhody. Složky mateřského mléka chrání dítě před infekcemi a chronickými nemocemi, jako je obezita. Samotné kojící matky mají nižší riziko cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku a rakoviny prsu a vaječníků.

Kojení také pomáhá zhubnout po porodu: kojení znamená, že ženy potřebují v prvních šesti měsících po porodu zhruba o 330 kilokalorií denně více. V následujících šesti měsících potřebují dalších asi 400 kilokalorií. Tuto energii tělo čerpá z tukových zásob. V období kojení proto ženy mírně hubnou a dochází k regresi tukové tkáně.

Na podporu tohoto hubnutí by se však ženy neměly nechat zlákat k tomu, aby jedly méně. Protože pokud příliš hubnou, trpí tím tvorba mléka.

Hubnutí po porodu: výživa

Hubnutí po porodu: sport

Odborníci doporučují k hubnutí po porodu kombinaci správné stravy a dostatečného pohybu. To vám pomůže shodit kila a zlepšit zdraví vašeho kardiovaskulárního systému.

Se sportovními aktivitami to ale nepřehánějte! Po porodu se tělo ještě nechá zotavit a nemělo by být vystavováno nadměrné zátěži. Začněte proto cvičit pomalu. Stačí delší procházky s kočárkem nebo lehké protahovací cviky na záda a břicho po dobu deseti minut každé dva dny. Množství cvičení pak můžete týden od týdne zvyšovat. Zhruba po dvou měsících vám po porodu pomohou zhubnout mírné sporty jako plavání nebo jízda na kole.

Po císařském řezu je vhodné se cvičením počkat čtyři až šest týdnů. Proberte se svým lékařem nebo porodní asistentkou, kdy je ten správný čas začít například s lehkými protahovacími cviky.

Hubnutí po porodu: Závěr

S přebytečnými kily po porodu se můžete vypořádat kojením, správným stravováním a pravidelným mírným cvičením. Snažte se zhubnout do jednoho roku po porodu. Ženy, které se do šesti měsíců po porodu vrátí na svou původní váhu, v průběhu života přiberou na váze méně.