Hubnutí během těhotenství

Těhotenství: hmotnost se musí zvýšit

Těhotné ženy obvykle přiberou za první tři měsíce jen asi jeden až dva kilogramy. Některé ženy dokonce zpočátku hubnou, například proto, že musí v prvním trimestru často zvracet.

Na druhou stranu se ženské tělo přizpůsobuje těhotenství, aby poskytovalo optimální péči o dítě. Tak roste děloha a placenta. Zadržování vody v tkáních se výrazně zvyšuje. Zvětší se prsa, zvětší se objem krve a jistou váhu přidá i plodová voda.

Kolik by měly těhotné ženy přibrat?

  • Ženy s normální hmotností s indexem tělesné hmotnosti (BMI) do 25 by měly během těhotenství přibrat mezi deseti a 16 kilogramy.
  • U žen s nadváhou a silnou nadváhou (obézních) by váhový přírůstek neměl přesáhnout pokud možno deset kilogramů.
  • Odborníci se zdržují obecných doporučení ohledně minimálního přírůstku hmotnosti u žen s podváhou, protože pro to není dostatek vědeckých údajů.

Na normální váhu je nejlepší se zaměřit před těhotenstvím.

Hubnutí během těhotenství by se měly vyvarovat ženy s normální a podváhou. V opačném případě je dítě v děloze ohroženo podvýživou, která ohrožuje vývoj dítěte.

Pokud těhotné ženy trpí poruchami příjmu potravy – jako je anorexie nebo bulimie – může to mít vážné zdravotní následky pro matku i dítě. Postižené ženy by proto měly vyhledat pomoc svého lékaře nebo psychologa.

Kdy je vhodné hubnout v těhotenství?

Hubnutí v těhotenství je vhodné pouze pro ženy s nadváhou a pouze po konzultaci s jejich gynekologem. Pro těhotné ženy s (vážnou) nadváhou může mít hubnutí výhody, protože:

  • Navíc těhotné ženy, které váží příliš mnoho, mohou způsobit, že se dítě v děloze velmi zvětší. To komplikuje proces porodu a může vyžadovat císařský řez.
  • Obezita v těhotenství zvyšuje riziko potratu i předčasného porodu.
  • Lékařská vyšetření, jako je ultrazvuk matky nebo srdce plodu (fetální echokardiografie), jsou v případě těžké obezity obtížnější a často méně průkazné.

Hubnutí během těhotenství: změny stravy a cvičení

Nejlepší způsob, jak zdravě zhubnout, je změnit jídelníček a pravidelně cvičit. Těhotným ženám se nejlépe doporučuje prodiskutovat specifika tohoto problému se svým lékařem.

Pravidelné lékařské prohlídky pomáhají kontrolovaně a zdravě hubnout nebo si zdravou váhu v těhotenství udržet.

Ženy by však v těhotenství neměly hubnout jednostrannými dietami nebo přísným omezováním kalorií. Riziko, že dítě nebude dostatečně živeno, je příliš velké.