Ztráta libida: léčba, příčiny

Stručné shrnutí

  • Co je ztráta libida?: Nedostatek touhy po sexu a narušení sexuální touhy.
  • Léčba: Podle příčiny: terapie základního onemocnění, sexuální nebo manželská poradna, životní poradna atd.
  • Příčiny: např. těhotenství/porod, menopauza, nedostatek testosteronu, srdeční, cévní či nervová onemocnění, cukrovka, cirhóza jater nebo ledvinová nedostatečnost, ale také deprese, psychický stres nebo některé léky.
  • Kdy navštívit lékaře: Pokud je sexuální neochota znepokojující nebo se přidají příznaky, které naznačují nemoc.

Co je ztráta libida?

Pokud sexuální touha chybí déle než šest měsíců, hovoří lékaři o poruše apetence. V tomto případě může libido buď zcela chybět po dobu šesti měsíců, nebo se znovu a znovu vracet a pak zase mizet.

Frekvence

V různých průzkumech vyjadřuje nezájem o sex v průměru asi 30 procent všech žen ve věku 18 až 59 let. Snížené libido je tedy nejčastější sexuální dysfunkcí u ženského pohlaví.

Mezi muži ve věku 18 až 59 let 14 až 17 procent uvádí snížené libido v závislosti na věkové skupině. Muži ještě častěji uvádějí mezi sexuálními problémy pouze předčasnou ejakulaci.

Co pomáhá při ztrátě libida?

Pokud je ztráta libida založena na psychické nebo sociální příčině (např. partnerské problémy, stres), může být užitečné i sexuální, partnerské nebo životní poradenství. Požádejte o radu svého lékaře.

Cílem terapie v žádném případě není mít neustálou chuť na sex, ale spíše se vrátit do pohodlné roviny.

Tipy: Co můžete udělat sami

Přečtěte si více o tom, jak zvýšit libido v článku „Libido“.

Ztráta libida: příčiny a rizikové faktory

Existuje mnoho důvodů, proč chuť na sex klesá. Mezi možné příčiny ztráty libida u obou pohlaví patří:

  • Hypotyreóza: Jedná se o sníženou činnost štítné žlázy. Štítná žláza produkuje příliš málo hormonu štítné žlázy, což má za následek mimo jiné ztrátu libida.
  • Neurologická onemocnění: Někdy jsou příčinou ztráty libida onemocnění, která postihují nervový systém (jako je mrtvice nebo roztroušená skleróza).
  • Diabetes: Diabetes může také přispět k tomu, že osoba má malou nebo žádnou chuť na sex – někdy kvůli poškození nervů souvisejícím s cukrem (diabetická neuropatie) nebo poškození cév (diabetická angiopatie), ale někdy také proto, že postižení touto chorobou duševně trpí.
  • Slabost ledvin: Snížené libido se může vyvinout také v souvislosti s nedostatečností ledvin, protože pak může být narušena i tvorba pohlavních hormonů.
  • Deprese: Často jsou doprovázeny ztrátou libida. Někdy je nedostatek sexuální touhy příznakem deprese, protože někdy násilně ovlivňuje citový život. V ostatních případech jsou léky na onemocnění důvodem ztráty libida.
  • Sociální příčiny: Pracovní a rodinné tlaky, stres a také problémy ve vztazích mohou být dalšími možnými důvody, když už někdo nemá chuť na sex.

Kromě toho stále existují genderově specifické příčiny ztráty libida:

Příčiny ztráty libida u žen

Gynekologická onemocnění, jako je endometrióza, vaginální suchost nebo bolest při pohlavním styku (dyspareunie), mohou také způsobit, že ženy přestanou mít chuť na sex.

Během menopauzy vaječníky postupně přestávají produkovat estrogen. Hladina ženských pohlavních hormonů tak klesá, což často způsobuje pokles libida u postižených žen.

Příčiny ztráty libida u mužů

Další sexuální poruchy, jako jsou problémy s erekcí, jsou také možnými příčinami ztráty libida.

Ztráta libida: vyšetření a diagnostika

K určení příčiny ztráty libida často pomohou i různá vyšetření. Patří mezi ně laboratorní testy, jako je měření hladiny hormonů v krvi, fyzikální vyšetření (např. měření krevního tlaku), gynekologické nebo urologické vyšetření a zobrazovací postupy.

Ztráta libida: Kdy navštívit lékaře?

Prvním kontaktním místem je často rodinný lékař, ale někdy také gynekolog (u žen) nebo urolog (u mužů). Pokud je možná psychická příčina ztráty libida, může pomoci i psychoterapeut. Pokud si nejste jistí, můžete zajít i do sexuální poradny, kde se dozvíte, jak nejlépe postupovat při ztrátě libida.