Regenerace plic

Mohou se plíce regenerovat?

Plíce jsou dýcháním přímo spojeny s vnějším světem. Díky tomu jsou náchylné ke škodlivým vlivům prostředí. Cigaretový kouř a výfukové plyny si mohou vybrat svou daň na citlivé tkáni. Infekce bakteriemi nebo viry ale také zanechávají stopy na plicích v podobě poškozených nebo zničených plicních buněk.

Co pomáhá regeneraci plic?

Abychom na to našli odpovědi, je nejprve nutné pochopit: Jak se plíce regenerují?

Vědci zjistili, že kmenové buňky hrají zásadní roli při regeneraci plic. Jsou to buňky takříkajíc v původním stavu. Mohou se neomezeně množit, podle potřeby přetvářet na všemožné diferencované buňky a nahrazovat tak buňky defektní.

V případě trvalého poškození, například v důsledku mnohaletého silného kouření, však proces obnovy již nefunguje správně. Plicní tkáň je pak nesprávně remodelována. To může mít za následek onemocnění, jako je CHOPN nebo plicní fibróza.

Výchozí bod: blokáda signální cesty

To například ukázalo, že u plicní fibrózy jsou narušeny určité signální dráhy, které řídí remodelaci tkáně. Vědci to považují za výchozí bod pro nové formy léčby. Testy ukázaly, že blokování signální dráhy Wnt může být užitečné při plicní fibróze.

Výchozí bod: umělé kmenové buňky

Dalším východiskem jsou tzv. indukované pluripotentní kmenové buňky (iPS buňky). Jedná se o uměle vytvořené kmenové buňky:

Uměle vytvořené kmenové buňky lze také modelovat pro jednotlivé pacienty. K tomuto účelu vědci využívají k přeprogramování buňky od příslušného pacienta.

Pomůcka pro rychlou regeneraci: Přestaňte kouřit

Každý člověk může také sám něco udělat, aby pomohl svým plícím regenerovat. K tomu patří především vdechování co nejméně škodlivých látek, abychom nenarušili citlivý proces regenerace.

Jak dlouho potřebuje plíce na zotavení?

Jak dlouho potřebují plíce k regeneraci po poškození, se liší jednotlivci. Doba závisí například na věku a životním stylu.

Kdo tedy přestane kouřit, může účinně podpořit regeneraci svých plic a urychlit obnovu plicních funkcí.

Proč investovat do čističky vzduchu?

Celkově plíce potřebují na regeneraci více času než mnoho jiných orgánů. Na rozdíl od dřívějšího rozšířeného názoru je však zcela jistě schopen léčit sám sebe. K tomu mu mohou pomoci nové poznatky výzkumu a terapeutické přístupy i naše vlastní opatření – především odvykání kouření.