Makrogol: účinek, aplikace, vedlejší účinky

Jak makrogol funguje

Makrogol je účinná látka ze skupiny laxativ s vodovaznými a projímavými vlastnostmi. Zvýšená vazba vody v trávicím traktu způsobuje na jedné straně zvětšení objemu stolice, což stimuluje střevní činnost (peristaltiku), a na druhé straně stolici měkčí.

Některé nemoci (jako je roztroušená skleróza) mohou také způsobit zácpu. K usnadnění vyprazdňování pak lze krátkodobě použít projímadla.

Makrogol, také známý jako polyethylenglykol, je umělá látka, která váže vodu. Pokud je makrogol užíván ústy (perorálně), látka váže vodu přítomnou ve střevě a brání jejímu vstřebávání přes střevní stěnu do krve – zůstává tedy ve střevním obsahu (stolici).

Absorpce, degradace a vylučování

Účinná látka se ze střeva do krve nevstřebává, ale vylučuje se nezměněná stolicí.

Kdy se makrogol používá?

Makrogol je silné projímadlo a používá se k čištění střev před vyšetřením střev a chirurgickými zákroky v gastrointestinálním traktu. Používá se také při léčbě chronické zácpy a problémů s vylučováním stolice.

Dlouhodobé užívání se doporučuje pouze ve zvláštních případech, jako jsou paraplegici a pacienti užívající silné léky proti bolesti (opioidy). V takových případech je však vhodné užívat kombinované přípravky obsahující kromě makrogolu i soli (elektrolyty). Tímto způsobem lze do určité míry zabránit hrozícímu nedostatku elektrolytů v důsledku zrychleného pohybu střev.

Jak se makrogol používá

Makrogol se většinou používá jako prášek k přípravě roztoku. Obsah sáčku s makrogolem se rozmíchá ve vodě a vypije.

Pro úplnou očistu střeva před lékařskými zákroky je třeba vypít obvykle tři až čtyři litry roztoku Makrogolu (podle pokynů lékaře). Pro mírný laxativní účinek v případě dočasné zácpy je zapotřebí mnohem menší množství.

Často, tj. u jednoho až deseti procent léčených, způsobuje makrogol vedlejší účinky, jako jsou gastrointestinální potíže.

V případě předávkování laxativem je možný silný průjem.

Při zácpě s akutními příznaky (včetně bolesti, nevolnosti, silného pocitu tlaku) vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Co je třeba dodržovat při užívání makrogolu?

Kontraindikace

Makrogol se nesmí používat při:

  • střevní obstrukce
  • gastrointestinální krvácení
  • těžké zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
  • přecitlivělost na účinnou látku nebo kteroukoli jinou složku přípravku

Interakce

Věkové omezení

Hotové přípravky s obsahem makrogolu jsou schváleny k použití od jednoho roku věku v závislosti na dávkování. Starší pacienti, pacienti se zánětlivým onemocněním střev a pacienti se srdečními arytmiemi by měli užívat léky s makrogolem opatrně, nejlépe pouze pod lékařským dohledem.

Těhotenství a kojení

Makrogol je jedním z laxativ volby v těhotenství a kojení.

Jak získat léky s makrogolem

Léky s obsahem makrogolu jsou volně prodejné v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku.