Hořčík v těhotenství: Když to má smysl

Proč potřebujeme hořčík?

Hořčík je životně důležitý minerál, který musíme pravidelně přijímat potravou. V lidském těle plní řadu úkolů. Hořčík například ovlivňuje velké množství metabolicky aktivních enzymů a podílí se na přenosu vzruchů z nervových buněk do svalových buněk. Dále hořčík stabilizuje kosti a přispívá k funkci srdečních a cévních svalových buněk.

Nedostatek hořčíku proto vede například ke svalovým křečím (jako jsou noční lýtka) a záchvatům způsobeným nervovými poruchami. Dalšími příznaky příliš nízké koncentrace hořčíku v těle mohou být netečnost, závratě a střídavě zácpa a průjem. Bušení srdce nebo srdeční arytmie jsou někdy také způsobeny nedostatkem hořčíku.

Těhotenství: požadavky na hořčík

Těhotenství mírně zvyšuje potřebu hořčíku. Těhotné ženy by tedy měly zkonzumovat asi 310 miligramů hořčíku denně. Pro netěhotné ženy ve věku od 25 do 51 let je doporučená denní dávka 300 miligramů.

Tento desetimiligramový rozdíl snadno pokryje dieta. Zpravidla je tedy možné upustit od hořčíkových doplňků.

Které potraviny obsahují hořčík?

 • Ovoce (jako banány, maliny)
 • Zelenina (všechna zelená zelenina, stejně jako mrkev, brambory)
 • Celozrnné výrobky (jako chléb, ovesné vločky, cereálie)
 • Mléko a mléčné výrobky jako sýr a jogurt
 • Luštěniny (jako fazole, hrách, čočka)
 • Ořechy a slunečnicová semínka
 • Sójové výrobky
 • Maso

V létě tělo ztrácí důležité minerály jako hořčík a vápník potem. Nápoje pak dokážou nejen doplnit potřebné zásoby vody, ale také nahradit ztracené minerály. Vodu z kohoutku a minerální vody zde odvádějí dobrou práci. Etikety na lahvích minerální vody udávají množství hořčíku, které obsahují.

Těhotenství s komplikacemi

Někdy se ze zdravotních důvodů doporučuje dodatečný příjem hořčíku během těhotenství. Ošetřující lékař tak při určitých komplikacích nebo prokázaném nedostatku těhotné ženy předepíše doplňky hořčíku. Takové komplikace mohou zahrnovat:

 • lýtkové křeče
 • předčasný porod
 • preeklampsie

Křeče v lýtkách: Pokud těhotné ženy často trpí (nočními) křečemi v lýtkách, mohou mít nedostatek hořčíku. Doplňky stravy nebo léky na předpis obsahující hořčík příznaky zmírňují.

Preeklampsie („těhotenská otrava“) je mimo jiné charakterizována vysokým krevním tlakem, zadržováním vody ve tkáních (edémy) a proteinurií (zvýšené vylučování bílkovin močí). U těžké preeklampsie hrozí předčasný porod, rozvoj nedostatků nebo smrt nenarozeného dítěte. Sama těhotná žena může mít neurologické poruchy a záchvaty. Tato život ohrožující komplikace preeklampsie se nazývá eklampsie. Aby se zabránilo záchvatům, dostávají postižené ženy infuze hořčíku.

Těhotenství: Hořčík jako preventivní opatření?

Někteří odborníci doporučují, aby každá žena během těhotenství užívala hořčík. To prý zabrání poruchám růstu plodu nebo například preeklampsii a zvýší porodní váhu. Vědecké studie však hořčíku tento dobrý účinek upírají.

Proč investovat do čističky vzduchu?

Zdravá a pestrá strava pokrývá denní potřebu hořčíku. Těhotenství také obvykle nevyžaduje další doplňky hořčíku. Pokud přesto chcete hořčík během těhotenství užívat, měli byste to nejprve probrat se svým lékařem.