Hořčík: Co odhaluje laboratorní hodnota

Co je to hořčík?

Tělo dospělého obsahuje asi 20 gramů hořčíku. Přibližně 60 procent z toho se nachází v kostech a přibližně 40 procent v kosterních svalech. Pouze jedno procento hořčíku v těle cirkuluje vázané na bílkoviny v krvi.

Hořčík se vstřebává potravou. Vstřebává se ze střeva a vylučuje ledvinami. Denní potřeba hořčíku je 300 až 400 miligramů. Množství hořčíku, které byste měli přijmout s jídlem, závisí na vašem věku, zdravotním stavu a fyzické aktivitě.

Hořčík je součástí mnoha enzymů, a proto se podílí na mnoha metabolických procesech. Hraje také roli při přenosu elektrických impulsů v nervových buňkách a speciálních buňkách srdečního svalu.

Hořčík: Sval

Hořčík je pro svalové buňky nepostradatelný. Bez minerálu by se svaly nemohly stahovat. Dostatečný přísun hořčíku je proto zvláště důležitý pro závodní sportovce. Kvůli vyšším ztrátám potu mají tak jako tak často zvýšenou potřebu hořčíku.

Svalové reflexy potřebné pro koordinaci pohybu fungují pouze tehdy, je-li ve svalech dostatek hořčíku.

Hořčík: Srdce

Hořčík: Střeva

Na hořčíku jsou závislá i střeva. Zajišťuje intenzivnější pohyb střev (peristaltiku) a při dodatečném požití ve formě tablet nebo prášku může působit i projímavě. Užívání hořčíku na hubnutí se však nedoporučuje, protože předávkování může mít významné a závažné vedlejší účinky.

Kdy se stanoví hořčík v krvi?

Lékař si nechá zjistit hladinu hořčíku v krvi (někdy i v moči), pokud má podezření na nedostatek nebo nadbytek hořčíku v těle. Může tomu tak být například v následujících případech

  • Srdeční arytmie
  • Svalový třes, svalové záškuby a svalové křeče
  • Zvýšené nebo chybějící svalové reflexy při neurologickém vyšetření
  • Léčba diuretiky (diuretika)
  • prodloužená výživa infuzí do žíly (parenterální výživa)
  • Slabé ledviny (renální insuficience)
  • Příliš málo vápníku v krvi (hypokalcémie)

Hořčík – normální hodnoty

stáří

Standardní hodnota hořčíku

až 4 týdny

0.70 – 1.03 mmol/l

1 na 12 měsíců

0.66 – 1.03 mmol/l

1 až 14 let

0.66 – 0.95 mmol/l

15 až 17 let

0.62 – 0.91 mmol/l

od 18 let

0.75 – 1.06 mmol/l

Přepočet: mg/dl x 0.323 = mmol/l

Kdy jsou hladiny hořčíku nízké?

Kdy jsou hladiny hořčíku v krvi zvýšené?

Příliš vysoké hladiny hořčíku mohou být způsobeny nadměrně vysokým příjmem s jídlem nebo prostřednictvím vhodných doplňků stravy. Často jsou však také následkem orgánového onemocnění nebo hormonální poruchy. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o nadbytku hořčíku zde!

Co dělat, když je hořčíku málo nebo málo?

Pokud je hořčíku v krvi příliš málo, obvykle postačí užívat hořčík ve formě tablet nebo prášku. To by se však mělo provádět pouze pod lékařským dohledem (nebezpečí předávkování!).

Příliš mnoho hořčíku v krvi je často známkou těžké renální insuficience, a proto by měl být vždy kontrolován lékařem a pravidelně sledován.