Panenská panenská blána (Hymen)

Co je to panenská blána?

Panenská blána (vaginální koróna) je tenký, elastický záhyb sliznice, který částečně uzavírá poševní otvor. Představuje hranici mezi vnitřními a vnějšími genitáliemi ženy. Zbývajícím otvorem mezi panenskou blánou a stěnou poševního vchodu může menstruační krev normálně nerušeně vytékat ven.

Odkud pochází název panenské blány?

Název hymen je založen na předpokladu, který se mezitím ukázal jako mylný: V minulosti se mělo za to, že panenská blána vždy praskla při prvním pohlavním styku a poté vykrvácela. Dívky a ženy s neporušenou panenskou blánou byly tedy stále nedotčené, tedy panny.

Jak vypadá panenská blána?

Kde přesně se panenská blána nachází?

Panenská blána se nachází v pochvě, za malými stydkými pysky. Přesněji řečeno, nachází se asi dva až tři centimetry za poševním vchodem, u korpulentnějších žen asi o dva centimetry níže. Mezi panenskou blánou a vazem, který probíhá od klitorisu k malým stydkým pyskům, je poševní vchod vytvarován do žlábku. Zde se shromažďuje žlázový sekret produkovaný během sexuálního vzrušení.

Může se panenská blána protrhnout?

V zásadě může dojít k poškození panenské blány. Příčiny nejsou vždy jasné. Je však mylné se domnívat, že se v průběhu života ženy vždy roztrhne. Nicméně takové předpoklady přetrvávají.

Trhá se panenská blána při prvním sexu?

Přesto má panenská blána v některých kulturách a náboženstvích zvláštní význam i dnes: Podle této víry je pouze údajné protržení panenské blány o svatební noci a malé krvácení, které z toho může vyplynout, důkazem, že žena byla stále nedotčená, tj. že před svatbou neměla pohlavní styk. To je však mylná představa.

Vždy to krvácí?

Když se panenská blána trhá, některé ženy krvácejí. Ani to ale není pravidlem: i když je panenská blána zraněná, nemusí silně krvácet. Krvácení může navíc nastat i v případě poranění sliznice pochvy jinde. Přibližně polovina všech žen nekrvácí při prvním sexu. Mimochodem, nemusí se objevit ani bolest.

Kdy se protrhne panenská blána?

Panenská blána se může protrhnout i při přirozeném porodu. Míra poranění panenské blány závisí také na jejím tvaru (velkoplošné panenské blány jsou náchylnější než malé okrajové). Roli hraje také to, jak je slizniční záhyb ve skutečnosti natahovací.

Nezraněná panenská blána nesvědčí o panenství. Naopak protržená panenská blána může být přítomna i u panen. Nemusí dojít ani ke krvácení. Nebo krvácení pramení z jiného poranění poševní sliznice.

Jaká je funkce panenské blány?

Není jasné, zda panenská blána slouží biologickému účelu. Někteří vědci se domnívají, že má chránit vagínu před infekcí. V souladu s tím slouží jako mechanická bariéra proti patogenům. Jednoznačný důkaz pro to však neexistuje.

Lze obnovit panenskou blánu?

Získejte podrobné rady od odborníků nebo lékaře, kterému důvěřujete, ohledně obnovy panenské blány!

Jaké problémy může způsobit panenská blána?

Pokud panenská blána zcela uzavírá poševní vchod, hovoří lékaři o hymen imperforatus neboli hymenální atrézii. Asi jedna z 2000 dívek je postižena touto genitální malformací.

Takové případy jsou obvykle patrné, když začíná menstruace: Menstruační krev nemůže odtékat, ale shromažďuje se ve vagíně. V případě velkého množství krve couvá do dělohy nebo i do vejcovodů. Postižené dívky a ženy pociťují každým měsícem narůstající bolesti, které mohou být doprovázeny poruchami vyprazdňování močového měchýře a střev. Tento problém lze snadno odstranit mikrochirurgickým zákrokem v lokální anestezii (rozštěp blány).