Mužské vnitřní pohlavní orgány

Varlata a nadvarlata

Párová varlata jsou továrnou na produkci spermií. Ve zdravém mladém muži se zde každý den vyprodukuje téměř 130 milionů malých plavců. Existuje důvod, proč tato důležitá část mužské anatomie není dobře chráněna v břiše, ale nachází se v šourku: tělesná teplota 37 °C je pro spermie příliš vysoká. Preferují to o pár stupňů chladnější, což jim může nabídnout šourek. Proto jsou zde uloženy až do dalšího použití. Ze šourku spermie vstupují do nadvarlat, které sedí na varlatech jako křivá čepice. Zde dále dozrávají a čekají na další ejakulaci.

Semenné váčky

Párové semenné váčky (semenné žlázy) jsou sinusovité žlázy dlouhé asi pět centimetrů, umístěné mezi močovým měchýřem a konečníkem. Jejich sekret, který vypouštějí do chámovodu, tvoří asi 60 procent objemu ejakulovaného semene. Skládá se převážně z viskózní kapaliny, která je mírně alkalická (zásaditá). To mu umožňuje neutralizovat kyselé prostředí v mužské močové trubici a ženském břiše. To je důležité, protože vysoká kyselost by inaktivovala a zabila spermie.

Prostaty

Prostata je žláza kaštanového tvaru o velikosti golfového míčku. Sedí pod močovým měchýřem před konečníkem a obklopuje močovou trubici, což znamená, že močová trubice prochází přímo prostatou. Když jím spermie prostřelí při pohlavním styku, dá jim prostata obědový balíček – mléčný, mírně kyselý sekret, který obsahuje mimo jiné kyselinu citrónovou, různé proteiny štěpící enzymy a antibiotický semenný plazmin. Spermie mohou využívat kyselinu citronovou k výrobě energie. Enzymy štěpící proteiny, jako je PSA – jak již bylo zmíněno výše – vytvářejí spermie, které se po ejakulaci shlukly, opět tekuté. A semenný plasmin zabíjí bakterie, které se přirozeně daří ve spermatu a v ženském břiše.

Cowperovy žlázy

Nemoci vnitřních pohlavních orgánů

Důležitá onemocnění vnitřních pohlavních orgánů u mužů jsou:

Příznaky v oblasti vnitřních pohlavních orgánů.

U mužů příznaky, které mohou naznačovat poruchy a onemocnění vnitřních pohlavních orgánů, zahrnují:

  • Močová retence
  • Impotence
  • Svědění v genitální oblasti
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolest při močení
  • Bolest břicha

Anatomie a funkce pohlavních orgánů

Více o struktuře a funkci mužských vnitřních pohlavních orgánů se dozvíte zde: