Plešatost mužského typu: Léčba a příčiny

Stručné shrnutí

  • Léčba: minoxidil nebo činidla obsahující kofein; finasterid ve formě tablet; možná transplantace vlasů; paruka nebo tupé; plešatost při holení; antiandrogeny u žen.
  • Příčiny: Obvykle dědičné vypadávání vlasů; pouze u žen je dědičné vypadávání vlasů patologické.
  • Kdy vyhledat lékaře: V případě velmi rychlého pokroku; spíše difúzní nebo kruhové vypadávání vlasů; silné vypadávání vlasů v shlucích
  • Diagnóza: Vizuální diagnostika; v případě pochybností další vyšetření k vyloučení jiných onemocnění.
  • Prevence: Včasná léčba zpomaluje progresi; za určitých okolností zdravá vyvážená strava

Co jsou ustupující vlasové linie?

Termín „ustupující vlasová linie“ (Calvities frontalis) se používá, když u postižených jedinců (zejména mužů) ustupuje vlasová linie v oblasti spánkových hrbolů a čela – vzniká tzv. „ustupující vlasová linie“ a lysé čelo. Později vlasy řídnou i na horní zadní části hlavy kolem obratle (tonzura). Čelní lysina a tonzura se často v určité chvíli setkávají, takže celá horní část hlavy je lysá a z vlasů zbyde jen podkovovitý prstenec.

Ve většině případů začne vlasová linie houstnout až ve středním věku nebo starším věku. Existují však případy, kdy se u teenagerů již objevují ustupující vlasové linie a někdy jsou plešatí před 30. rokem života.

Ženy s dědičnou ztrátou vlasů obvykle vykazují jiný vzhled. Zde obvykle dochází k postupnému řídnutí vlasů na temeni hlavy (oblasti koruny), aniž by v určitém místě došlo k úplné plešatosti. Mužský vzor (s plešatějícím čelem a ustupující vlasovou linií) se u žen vyskytuje jen zřídka.

Co když mají miminka ustupující vlasovou linii?

V některých případech děti vykazují ustupující vlasovou linii. To je však normální proces a není důvodem k obavám. Děti často ztrácí své první dětské vlásky několik týdnů po narození. Ztráta těchto prvních vlasů vizuálně sleduje stejný vzorec jako u starších mužů. Kruhové vypadávání vlasů v zadní části hlavy se také často vyskytuje u kojenců.

Skutečné chloupky u miminek pak ale většinou dorostou docela rychle. První a pozdější chloupky se někdy liší barvou a strukturou.

Co se s tím dá dělat?

Ženy s dědičným vypadáváním vlasů ošetřují řídnoucí místa dvakrát denně dvouprocentním roztokem minoxidilu. Po vysazení léků však vypadávání vlasů obvykle znovu progreduje. V některých případech lékaři léčí postižené ženy antiandrogeny, tedy aktivními složkami, které se zaměřují na mužský pohlavní hormon.

K léčbě ustupující vlasové linie a plešatosti u mužů jsou dostupné tablety obsahující účinnou látku finasterid. Inhibují enzym, který přeměňuje testosteron na ještě účinnější dihydrotestosteron. Tato léčba v mnoha případech zastaví vypadávání vlasů. Opět platí, že účinek obecně trvá pouze po dobu trvání léčby.

Mnoho postižených chce používat příčesky k zakrytí plešatosti nebo ustupující linie vlasů. Tupé a paruky z pravých nebo syntetických vlasů jsou k dispozici v různých provedeních a barvách vlasů. Zájemci mají možnost nechat se odborně poradit ve druhém vlasovém studiu.

Někteří muži volí radikální řešení pro ustupující vlasovou linii a řídnoucí vlasy vzadu na hlavě: nechají si vyholit holou hlavu.

Co způsobuje ustupující vlasovou linii?

Pavoučí skvrny jsou typickým znakem dědičného (androgenetického) vypadávání vlasů u mužů (androgenetická alopecie): Vlasové folikuly reagují přecitlivěle na testosteron a dihydrotestosteron (DHT), protože nesou nadměrný počet dokovacích míst (receptorů) pro tyto mužské pohlavní hormony. jejich povrch.

Tím se zkracuje růstová fáze (anagenní fáze) vlasu a urychluje se celý vlasový cyklus. V důsledku toho vlasy rychleji dosáhnou „konce své životnosti“ a vypadnou. Vlasové folikuly navíc postupně přestávají fungovat a zmenšují se. Produkují pouze jemné, tenké chloupky a nakonec žádné.

Na rozdíl od dědičného vypadávání vlasů u mužů je androgenetická alopecie u žen patologickou formou. Nejčastěji postihuje ženy po menopauze. Hormonální změny mají stejně jako u mužů vliv na vypadávání vlasů, které je podmíněno geneticky.

O jaké geny se přesně jedná, je stále neznámé jak u mužů, tak u žen.

Kdy navštívit lékaře?

Studie ukazují, že ve vzácných případech ustupující vlasová linie a plešatost naznačují zvýšené riziko rakoviny prostaty a ischemické choroby srdeční (ICHS).

Difúzní vypadávání vlasů (nepravidelně po celé hlavě) nebo kruhové vypadávání vlasů naopak může svědčit o jiných onemocněních či podvýživě, ustupující vlasová linie je pak obvykle spojena s dědičným vypadáváním vlasů. Vývoj ustupující vlasové linie a postupně řídnoucích vlasů je postupný proces po mnoho let, který nemusí nutně vést k úplné plešatosti.

Je však vhodné vyhledat lékaře, pokud při česání náhle vypadává velké množství vlasů v chomáčích nebo se tvoří jednotlivá lysá místa. To naznačuje možné onemocnění.

Více informací o tom najdete v článku Vypadávání vlasů.

Diagnóza

Ustupující vlasovou linii lze zpravidla rozpoznat již vizuální diagnostikou. Za určitých okolností však lékař provede další vyšetření v případě jiných typů vypadávání vlasů nebo pokud vývoj ustupující vlasové linie pokročil velmi rychle, aby vyloučil jiná onemocnění než dědičné vypadávání vlasů.

Prevence

Jinak lze progresi ustupující vlasové linie v mnoha případech zastavit nebo zpomalit včasnou a pokračující léčbou, například minoxidilem. Nejlepší je promluvit si o tom se svým lékařem.