Maligní melanom (černá rakovina kůže)

Maligní melanom: příznaky

Čím dříve se nebezpečná černá rakovina kůže léčí, tím snáze se vyléčí. Jak ale poznáte maligní melanom? Není to tak jednoduché, protože maligní melanom je velmi různorodý. Lékaři rozlišují čtyři hlavní typy melanomu na základě jejich vzhledu a histologických charakteristik:

  • Povrchově se šířící melanom (přibližně 60 procent všech případů melanomu)
  • Nodulární melanom (přibližně 20 procent všech případů melanomu)
  • Lentigo maligna melanom (přibližně 10 procent všech případů melanomu)
  • akrolentiginózní melanom (přibližně 5 procent všech případů melanomu)

Zbývajících přibližně pět procent všech případů melanomu jsou vzácnější formy:

  • Amelanotický melanom
  • Slizniční melanom
  • Choroidální melanom
  • Nezařaditelný maligní melanom

Jak vypadají nejčastější typy melanomu, se dozvíte v části Rakovina kůže: Příznaky.

U mužů se maligní melanom často rozvíjí na trupu (například na zádech), zatímco u žen má tendenci se rozvíjet na pažích a nohou. Maligní melanom se však může vyvinout kdekoli na těle, nejen na místech vystavených slunci. Například zhoubný kožní nádor se někdy nachází v oblasti genitálií, na vlasaté pokožce hlavy, na chodidlech nohou nebo pod nehtem na ruce či noze.

Zhoubný melanom vzniká většinou na dříve nenápadné kůži. Nově vzniklé „tmavé skvrny“ na kůži by proto měly být pečlivě sledovány a v případě pochybností by měly být okamžitě vyšetřeny dermatologem.

Při posuzování nově vzniklých nebo již vrozených kožních skvrn pomáhá tzv. pravidlo ABCDE.

Maligní melanom: léčba

Jak se zhoubný melanom v jednotlivých případech léčí, závisí mimo jiné na stadiu nádoru. Ve všech případech je však nádor pokud možno zcela odstraněn chirurgicky, s bezpečnostní rezervou jeden až dva centimetry. To znamená, že chirurg řeže do zdravé tkáně tak, aby po něm zůstalo co nejméně rakovinných buněk.

Další možností léčby maligního melanomu je imunoterapie: po chirurgickém odstranění všech viditelných rakovinných bujení je pacientovi podán lék, který aktivuje určité imunitní buňky (buňky zabíječe), aby eliminovaly všechny zbývající rakovinné buňky. Za tímto účelem může být například injikována účinná látka interferon-alfa (terapie interferonem).

Další možností léčby je chemoterapie: ta se zvažuje, pokud imunitní nebo cílená terapie nepřichází v úvahu, protože na ně pacient nereaguje.

Více o možnostech léčby maligního melanomu si můžete přečíst v části Rakovina kůže: Léčba.

Maligní melanom: šance na vyléčení

Díky lepšímu časnému záchytu se v posledních desetiletích výrazně zlepšila prognóza maligního melanomu. Maligní melanom je dnes většinou odhalen ve velmi raném stádiu. Je pak téměř vždy léčitelná. S progresí velikosti a šíření nádoru se však šance na uzdravení rychle snižují. Pokud se metastázy již rozšířily do plic, jater nebo mozku, je prognóza maligního melanomu velmi špatná.

Šance na uzdravení z maligního melanomu závisí i na dalších faktorech, jako je věk pacienta a celkový zdravotní stav.

Černá rakovina kůže: očekávaná délka života

Přibližně dvě třetiny všech melanomů jsou detekovány tak brzy, že je lze chirurgicky odstranit a postižené jsou považovány za vyléčené. Pět let po diagnóze maligního melanomu stále žije 93 procent žen a 91 procent mužů. Tolik ke statistikám. V individuálních případech může být délka života pacienta s melanomem vyšší nebo nižší. Pokud například maligní melanom již metastázoval do plic nebo mozku, mohou pacienti bez léčby během měsíců zemřít.