Maltodextrin: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Co je maltodextrin?

Maltodextrin patří do skupiny sacharidů. Sacharidy běžně tvoří největší část naší stravy. Nacházejí se především v náplních potravin, jako jsou brambory, těstoviny a rýže, a také v chlebu.

Přibližně 50 až 60 procent denního příjmu potravy by měly tvořit sacharidy. Zbývajících 40 až 50 procent tvoří ideálně bílkoviny a tuky.

V některých případech nelze požadavky na živiny a kalorie splnit běžnou stravou. Například potřeba kalorií je výrazně zvýšená u závodních sportovců, takže může být nutné přijímat vysoce kalorické potraviny s přidaným maltodextrinem.

Tento typ cukru se také často používá k podpoře přibírání na váze, když je tělesná hmotnost příliš nízká. Díky jeho vysoké nutriční hodnotě je možné s maltodextrinem rychleji přibrat.

Škrob se působením enzymů rozštěpí na krátké kousky. Výsledný maltodextrin je směs cukrů s krátkým řetězcem (různě velké kusy šňůry perel). Díky zkrácené délce řetězce se ze střeva vstřebává do krve stejně rychle jako jednoduchý cukr glukóza (dextróza).

Protože téměř nechutná sladce, lze jej použít ve velkém množství, aniž by například sportovní potraviny (sportovní nápoje, gely nebo tyčinky) nepříjemně sladily. Roztoky se také snáze pijí než čisté roztoky glukózy kvůli jejich nižší viskozitě.

Další výhodou je sterilizovatelnost (usmrcování choroboplodných zárodků pro konzervaci) maltodextrinu. Proto jej lze použít pro sondovou výživu s prodlouženou trvanlivostí.

Absorpce, degradace a vylučování

Po „shoření“ v buňkách zůstává pouze voda a oxid uhličitý jako produkty rozkladu. Ten je vydechován plícemi.

Kdy se maltodextrin používá?

Pro sloučeninu cukru platí následující oblasti použití:

  • Při nízké tělesné hmotnosti v důsledku nedostatečného kalorického příjmu
  • Pro obohacení kalorií dětské výživy
  • Jako aditivum v potravinách (často jako náhrada tuku nebo prodlužovač v „light“ produktech)
  • V doplňcích stravy pro sportovce

Jak se maltodextrin používá

Cukerná sloučenina se obvykle užívá denně vedle jiných potravin. Dávka závisí na individuální potřebě kalorií.

Na 95 gramů maltodextrinu připadá 100 gramů sacharidů, které obsahují asi 380 kilokalorií (kcal). Jedna polévková lžíce cukrového typu tedy odpovídá asi 38 kcal.

Trubková krmiva se obvykle kupují jako hotový výrobek se správným složením.

Jaké jsou vedlejší účinky maltodextrinu?

Stejně jako téměř všechny cukry může maltodextrin při častém užívání podporovat rozvoj zubního kazu.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání maltodextrinu?

K výrobě maltodextrinu lze použít různé škroby, včetně pšeničného škrobu. Pšenice, stejně jako všechny obilniny, obsahuje lepek, kterému se lidé s nesnášenlivostí lepku (jako je celiakie) musí vyhýbat.

Mnoho lidí se obává, že maltodextrin vyrobený z pšeničného škrobu obsahuje také lepek, a proto by se neměl konzumovat. To však není pravda: maltodextrin získaný z pšeničného škrobu není v případech intolerance lepku problematický.

Proto je také vyňata z označování alergenů u potravin obsahujících lepek.

Jak získat maltodextrin

Přestože maltodextrin používá farmaceutický průmysl jako pomocnou látku například při výrobě tablet, není schváleným léčivem ani účinnou látkou.

Další zajímavá fakta o maltodextrinu

Název maltodextrin je odvozen ze dvou termínů: „Malto“ znamená maltózu, sladový cukr, který se skládá ze dvou glukózových jednotek. „Dextrin“ znamená dextrózu, což je jiný název pro glukózu (hroznový cukr).

Tato kombinace slov má objasnit, že maltodextrin je směs různých cukrů s krátkým řetězcem.