Marigold: Účinky a aplikace

Jaké jsou účinky měsíčku lékařského?

Mezi důležité účinné látky měsíčku lékařského patří triterpenové saponiny, flavonoidy a silice. Společně mají hojivý a protizánětlivý účinek. Studie popsaly i další účinky: Měsíček lékařský má antivirové a protiplísňové účinky (virucidní a fungicidní), působí proti mikroorganismům (antimikrobiální) a ovlivňuje imunitní systém (imunomodulační).

Lidové léčitelství používá měsíček i na další neduhy. Patří mezi ně například:

  • Chilblainy
  • Křečové žíly
  • vaří
  • Ekzém
  • Hemoroidy
  • zánět spojivek (oční obklady namočené v čaji z měsíčku lékařského)

Tyto aplikace však nejsou lékařsky uznávány.

Jak se měsíček používá?

Měsíček jako domácí lék

Odvar z měsíčku pomáhá zevně na rány a záněty v ústech a krku: jeden až dva gramy květů měsíčku zalijte 150 mililitry horké vody a před přecezením rostlinných částí nechte nálev deset minut louhovat. Vychlazeným nálevem můžete několikrát denně kloktat nebo vyplachovat ústa.

Na špatně se hojící rány často vtíráme měsíčkový olej. Můžete si to vyrobit sami:

  • Tři hrsti květů měsíčku dejte do zavařovací sklenice nebo lahve se šroubovacím uzávěrem (dózu předem vyvařte!).
  • Poté zalijte za studena lisovaným olivovým olejem, dokud květy dobře nezakryjí. Sklenici uzavřete a nechte na teplém místě asi šest týdnů. Během této doby byste ji měli každý den dobře protřepat.

Měsíčkový olej vydrží asi rok. Mimochodem, místo olivového oleje můžete použít i jiný kvalitní mastný olej, například slunečnicový za studena lisovaný.

Měsíčkový čaj?

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s měsíčky

Kosmetický průmysl rostlinu využívá například k výrobě mastí, mýdel, krémů, koupelových olejů a opalovacích krémů (zejména také pro péči o kojence).

Jaké vedlejší účinky může měsíček způsobit?

Nejsou známy žádné vedlejší účinky. Alergické reakce na měsíček však nelze vyloučit.

Co byste měli mít na paměti při používání měsíčku

Alergické reakce se mohou objevit zejména u přípravků, které kromě květů obsahují kališní lístky. V tomto případě by se měly používat přípravky z měsíčku obsahující pouze samotné kališní květy.

Jak získat měsíček a jeho produkty.

Květy měsíčku si můžete nasbírat sami. Nejprve se ujistěte, že se jedná o Calendula officinalis a ne o příbuzný druh. Za druhé, používejte pouze paprskovité květy a ne také trubkovité květy nebo sepaly.

Aplikace hotových přípravků se provádí dle příslušného příbalového letáku nebo na doporučení Vašeho lékaře či lékárníka.

Zajímavá fakta o měsíčku

Na koncích stonkových větví jsou žlutá až oranžová květenství o průměru až sedm centimetrů. Skládají se z věnce dlouhých paprsčitých kvítků, obvykle uspořádaných v několika řadách, a „košíku“ trychtýřovitých trubkovitých kvítků.

Prstencovité zakřivené plody rostliny jí daly německý název Ringelblume.