Marshmallow: Účinky a aplikace

Jaký účinek má marshmallow?

Proskurník obsahuje až 20 procent slizu. Při vnitřním užívání zmírňují podráždění sliznic tím, že je chrání. Listy a kořeny léčivky tedy pomáhají zmírnit podráždění sliznic v ústech a krku a také s tím spojený suchý dráždivý kašel.

Kořen pomáhá i při žaludečních potížích způsobených podrážděním sliznic.

Jak se marshmallow používá?

Listy a kořeny proskurníku v sušené a nakrájené formě můžete použít k přípravě čaje:

  • Jednu až dvě čajové lžičky extraktu z kořene (asi 150 až 0.5 gramy) nebo jednu polévkovou lžíci (asi 3 gramy) extraktu z listů zalijte asi 2 mililitry studené vody.
  • Směs necháme jednu až dvě hodiny za občasného míchání odstát, aby studená voda mohla rozpustit sliz.
  • Poté směs krátce zahřejte k varu, nechte vychladnout a přelijte přes sítko na čaj.

Takový šálek studeného nálevu z marshmallow můžete pít třikrát denně. Maximální denní dávka kořenové drogy je 3 až 4.5 gramů pro děti a deset gramů pro dospívající a dospělé. Pro listy proskurníku je doporučená denní dávka 5 gramů (všechny věkové kategorie).

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s marshmallow

Proskurník se terapeuticky používá i v jiných dávkových formách. Ke koupi jsou například tablety, sirup proti kašli a sirupy na bázi léčivé rostliny. Informace o použití a dávkování naleznete v příbalovém letáku nebo se dozvíte u svého lékaře či lékárníka.

Co byste měli mít na paměti při používání marshmallow

  • Diabetici by si při užívání marshmallow sirupu měli dávat pozor na obsah cukru.
  • Nejsou k dispozici žádné studie bezpečnosti pro použití přípravků z proskurníku během těhotenství a kojení.
  • Nechte kašel u dětí do tří let vyšetřit lékařem. Samoléčba léčivou rostlinou se nedoporučuje.
  • Účinky a vedlejší účinky proskurníku lékařského při léčbě žaludečních poruch u dětí do dvanácti let nebyly zkoumány, a proto se jeho užívání v tomto případě také nedoporučuje.
  • Proskurník může případně zpomalit vstřebávání jiných účinných složek léčiva do těla. Proto užívejte přípravky z léčivé rostliny půl hodiny až celou hodinu před jinými léky.

Jaké vedlejší účinky může způsobit marshmallow?

Jak získat marshmallow produkty

V lékárnách a v některých drogeriích seženete různé přípravky z proskurníku. Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, jak správně používat a dávkovat jednotlivé přípravky. Přečtěte si také příbalovou informaci.

Marshmallow: Co je?

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) je bylinná trvalka dorůstající výšky až 1.5 metru, s listy spirálovitě uspořádanými na stoncích s plstnatými bílými chloupky a třemi až pěti laloky. V paždí listů se v létě rozvinou velké bílé nebo načervenalé květy.

Tvar květů je charakteristický pro čeleď slézovité (Malvaceae), do které léčivka patří. Není jedovatý.

Rostlina je původem z Asie. Mezitím se však rozšířil do Evropy a Ameriky. Ve středoevropských regionech se však téměř nevyskytují divoké populace. Pro použití jako léčivá a okrasná rostlina se proto proskurník pěstuje.