Mate Tea: Jak to funguje

Jaké jsou účinky čaje maté?

Čaj maté má mnoho pozitivních účinků na zdraví. Hlavní účinnou látkou v mate listech je kofein (0.4 až 1.7 procenta). Obsah kofeinu v čaji maté se pohybuje kolem 35 miligramů na 100 mililitrů.

Listy maté dále obsahují theobrombin, theofylin, třísloviny a další složky. Stejně jako kofein mají stimulační účinek na centrální nervový systém, zvyšují srdeční tep a frekvenci a jsou močopudné.

Maté se proto používá ke krátkodobé úlevě od fyzické a psychické únavy a k proplachovací terapii při mírných potížích močových cest. Použití mate je lékařsky uznáno pro tyto potíže.

V jihoamerickém lidovém léčitelství má maté další léčivé schopnosti, i když ty nebyly vědecky prokázány. Vnitřně se léčivá rostlina používá k posílení žaludku, léčbě revmatismu, arteriosklerózy, depresí a k prevenci horečky a infekcí. Čaj maté má také léčivé vlastnosti na vysoký krevní tlak.

Při zánětech a vředech kůže se dělá obklad a přikládá se zevně. Maté strom je také považován za přírodní prostředek na hubnutí, protože se říká, že uspokojuje hlad a žízeň. Proto prý pomáhá při hubnutí.

co je mate?

Mate (Ilex paraguarensis) je stálezelený strom, který může ve volné přírodě dorůst do výšky 6 až 14 metrů. Při pěstování se ale udržuje níže, aby bylo snazší sklízet listy. Pochází z Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. První dvě země a Argentina jsou hlavní oblasti pěstování.

Maté strom využívali jihoameričtí domorodci ještě před kolonizací Evropany. Dokonce i dnes je čaj maté stále oblíbeným národním nápojem ve velkých částech Jižní Ameriky, zatímco v Evropě a Severní Americe se příliš nekonzumuje.

Již několik let se maté používá také k osvěžujícím nápojům.

Jak se čaj maté užívá?

Čaj připravíte tak, že jednu až dvě čajové lžičky maté listů zalijete 150 mililitry vroucí vody a nálev necháte přikrytý vyluhovat. Podle chuti po třech až deseti minutách listy přeceďte. Čím kratší dobu necháte čaj louhovat, tím silnější je stimulační účinek.

Šálek čaje maté můžete vypít jednou až třikrát denně. Je však lepší ji nepít večer, protože to může vést k nespavosti.

Maté lze nalézt také v čajových směsích, nealkoholických nápojích a energetických nápojích.

Jaké vedlejší účinky může matový čaj způsobit?

V souvislosti s čajem maté se mluví o zvýšeném riziku rakoviny v dutině ústní a jícnu. Není jasné, zda je karcinogenní obvyklá vysoká teplota pití nebo obsah polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH).

Preventivně byste neměli pít mate čaj nepřetržitě, příliš často a/nebo v příliš vysoké koncentraci.

Co byste měli mít na paměti při používání mate

Nepijte čaj maté v následujících případech:

  • Žaludeční nebo duodenální vřed
  • Vysoký krevní tlak
  • Srdeční arytmie
  • hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy)
  • Zhoršený tok moči
  • těhotenství
  • kojení
  • Děti a mladiství do 18 let

Opatrnost se doporučuje při současném užívání inhibitorů MAO (antidepresiva) nebo sympatomimetik, například různých kardiovaskulárních stimulancií, léků na astma, léků na srdeční arytmii, ale také amfetaminu a kokainu.

Listy maté obsahují hodně kofeinu – více než jiné kofeinové nápoje, jako je káva nebo cola. Čaj proto nepijte před spaním ani během léčby sedativy.

Vzhledem k potenciálně zvýšenému riziku rakoviny konzumujte čaj maté pouze s mírou a ne dlouhodobě.

Jak získat maté a její produkty

Nealkoholické nápoje jsou k dispozici v supermarketu.