Luční cukroví při nachlazení?

Jaké jsou účinky lipnice luční?

Svízel luční (Filipendula ulmaria nebo ve Švýcarsku kozí bradka rašelinná) má různé léčivé účinky: Léčivá rostlina působí protizánětlivě, svíravě na sliznice a snižuje horečku. Má také diaforetické a slabé antimikrobiální vlastnosti (namířené proti mikroorganismům). Díky tomu je lipnice vhodná k podpůrné léčbě nachlazení.

Účinnými složkami tužebníku jsou sloučeniny kyseliny salicylové, třísloviny a flavonoidy.

Celkově však existuje jen málo vědeckých studií, které tuto účinnost dokazují.

Diskutuje se také o tom, zda je lučina vhodná k léčbě zánětů kůže, zarudnutí nebo akné. V současnosti však neexistují žádné studie, které by potvrdily, že léčivá rostlina je skutečně účinná na kožní problémy.

V lidovém léčitelství se léčivá rostlina používá také k léčbě dny, močového měchýře a ledvinových potíží za účelem zvýšení močení. Používá se také k léčbě bolestí hlavy a migrén. Ani zde však nebyla jeho účinnost vědecky prokázána.

Jak se luční používá?

Ať už jako čaj, sirup nebo tinktura, existují různé způsoby, jak užívat lučinu.

Lučníček jako domácí lék

Lžíci nakrájených částí rostlin zalijte šálkem vroucí vody a před scezením nechte nálev 10 až 20 minut vyluhovat.

Šálek lučního čaje můžete pít několikrát denně – nejlépe horkého, protože podporuje potící účinek. Denní dávka pro dospělé je 2.5 až 3.5 gramu květů nebo čtyři až pět gramů byliny.

Květové laty lze také použít k výrobě sirupu.

Při přípravě čaje má smysl lučinu kombinovat s dalšími léčivými rostlinami, které mohou pomoci i při nachlazení. Můžete přidat například květy limetky a černého bezu.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s lučinou

V lékárně zakoupíte hotové čajové přípravky s obsahem lučního. Obvykle se jedná o směsi tužebníku s jinými léčivými rostlinami, například jako studený čaj.

Jaké vedlejší účinky může luční tužba způsobit?

Při správném užívání v doporučeném dávkování nejsou známy žádné vedlejší účinky. Předávkování může způsobit žaludeční potíže a nevolnost.

Na co byste měli pamatovat při používání tužebníku

Kvůli nedostatečným důkazům by těhotné ženy a kojící matky neměly lučinu užívat. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete lučinu používat u dětí.

Jak získat luční produkty

Květiny a bylinu Filipendula ulmaria i čajové sáčky a čajové směsi obsahující léčivou rostlinu zakoupíte ve své lékárně.

O správném způsobu užívání se informujte u svého lékaře, lékárníka nebo v příslušné příbalové informaci.

Co je to lučina?

Svízel luční (Filipendula ulmaria) patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule, kde s oblibou roste ve vlhké, na živiny bohaté půdě – například podél příkopů, břehů potoků a na slatinných loukách.

Rostlina se dříve nazývala Spiraea ulmaria (německy Spierstrauch), než byla uznána jako samostatný rod (Filipendula).

Svízel luční dosahuje výšky 50 až 150 centimetrů. Listy mají dlouhé stopky a jsou zpeřené. V době květu nese rostlina četné malé, krémově bílé a sladce vonící květy ve vícepaprskových okruzích.

Pokud otřete květy, listy nebo stonky rostliny, sladká vůně se změní na více „syntetickou“ vůni. To je způsobeno specifickou složkou – sloučeninou kyseliny salicylové.

Má však také silné žaludeční dráždivé vlastnosti. To je důvod, proč byla chemicky vyvinuta na kyselinu acetylsalicylovou (ASA) šetrnější k žaludku.

Mimochodem, německý název „Mädesüß“ nemá, jak by se dalo předpokládat, nic společného se „sladkými dívkami“. Spíše to asi vychází z častého výskytu rostliny na loukách (sekání) a nápadně sladké vůně květů.