Barva léků: Co to znamená

Proč barevné léky?

Barevné léky pacienti snáze rozliší – zejména pro seniory, kteří často musí užívat mnoho různých léků v různou denní dobu, je zabarvení výhodou. Strukturuje rytmus příjmu, například červená pilulka ráno, bílá pilulka v poledne a modrá pilulka večer. Tímto způsobem se léky tak snadno nezamění.

Čím jsou tablety nápadnější (barva, tvar, ale i léková forma), tím snáze se dají rozpoznat (např. modrá pilulka na potenci nebo tableta proti bolesti hlavy s křížkem). Někteří pacienti si často nepamatují název léku, který užili, ale pamatují si jeho barvu. Lékaři pak mohou být schopni vyvodit závěry o léku.

Modrá uklidňuje, červená probouzí

Tablety a tobolky

Barva léku však nejen podporuje rozpoznání, ale má také vliv na účinnost léku a jeho přijetí pacienty.

Barva hraje důležitou roli například v placebo efektu tablet a kapslí. Řada studií došla například k následujícím závěrům:

  • Depresivní pacienti reagovali lépe na žlutě zbarvené tablety než na zelené nebo červené.
  • Pacienti s hypertenzí naopak preferovali bílé tablety.
  • Celkově se červené a černé tablety jeví jako účinnější než bílé. Hnědé mají údajně nejsilnější laxativní účinek.

Tyto poznatky z psychologie barev už nějakou dobu využívají farmaceutičtí výrobci. To je důvod, proč jsou trankvilizéry často zbarveny modře, stomachicidy zeleně, silné léky proti bolesti a kardiovaskulární léky červeně, antidepresiva a stimulanty bývají červené, žluté nebo pastelové barvy a antikoncepční pilulky levandulové nebo růžové.

Barevné injekce

Přední místo v léčbě bolesti placebem je fialová dávka vitaminu B12. Výzkumník bolesti vypočítal, že to odpovídá účinku pěti miligramů morfia.

Cena a chuť

Kromě barvy a lékové formy hraje roli i cena a chuť drogy. Mnoho pacientů se domnívá, že drahý lék funguje lépe než levný a lék hořké chuti lepší než lék příjemné chuti.