Léky pro děti: formy, dávkování, tipy

Od roku 2007 však existuje nařízení EU pro léky vhodné pro děti. Od té doby musí výrobci léků testovat nové přípravky i na nezletilých (pokud se nejedná o přípravky určené pouze pro dospělé, např. léky na zvětšenou prostatu).

Žádní malí dospělí

Co pomáhá dospělým, může uškodit i dětem. Pro nejmenší mohou být nebezpečné i údajně neškodné a volně prodejné léky. Dětem by se například neměla podávat kyselina acetylsalicylová (ASA) proti bolesti a horečce. Účinná látka může způsobit život ohrožující Reyeův syndrom, při kterém je vážně poškozen mozek a játra.

Speciální lékové formy

Z tohoto důvodu jsou léky často dostupné ve speciálních lékových formách pro děti, například jako kapky, šťáva, prášek, granule nebo čípky. Zeptejte se pediatra, která léková forma je pro vaše dítě nejlepší. Potom mu řekněte, jestli to fungovalo.

Tipy pro rodiče

Pokud potřebujete dát svému dítěti lékové kapky, které se nesmí ředit, můžete je dát svému dítěti přímo do úst pomocí injekční stříkačky (bez jehly!). Dbejte však na to, abyste přesně dodrželi předepsané množství.

Děti, které potřebují pravidelně užívat léky, by měly mít možnost říci, která léková forma se jim nejvíce líbí (za předpokladu, že existuje několik alternativ).

Ať už kapky, džus, čípky nebo jiné lékové formy – vždy dodržujte dávkování doporučené lékařem nebo lékárníkem. NIKDY to neměňte z vlastní pravomoci.

Nouzové situace s léky