Léčivé rostliny pro mozek a nervy

Předcházet a zmírňovat

Jak dobře funguje koncentrace a paměť, závisí na různých faktorech: dodávka kyslíku a živin, kvalita a kvantita spánku jsou některé z nich. Vliv na schopnost koncentrace a zapamatování má také věk a stres.

Do jisté míry to mohou zlepšit léčivé rostliny – konkrétně ginkgo a ženšen. Fytomedicína může poskytnout cennou pomoc i při dalších problémech v oblasti nervů a mozku: Například bolesti nervů a hlavy lze ulevit různými léčivými rostlinami. V případě migrény mohou preventivně působit i bylinné přípravky.

Nejznámější léčivé rostliny pro mozek a nervy

Přečtěte si zde, které léčivé rostliny působí na myšlení:

Ginkgo (Ginkgo biloba) je prastará léčivá rostlina používaná ke zlepšení krevního oběhu, například při demenci. Přečtěte si o tom v článku Ginkgo!

Kořen ženšenu se používá při slabosti, únavě a klesající koncentraci. Přečtěte si více o ženšenu!

Smrková silice se používá při nachlazení, revmatických potížích a bolestech nervů. Přečtěte si více o smrku!

Kajenský pepř se používá k léčbě bolesti svalů, kloubů a nervů a svědění. Přečtěte si více o kajenském pepři!

Mateří kašička se odedávna používá k prevenci migrén. Kromě toho prý pomáhá i při horečce a revmatismu. Přečtěte si více o mateřídoušce!

Esenciální olej z borovice se používá proti zánětům dýchacích cest, bolestem svalů a nervů. Přečtěte si více o léčivé síle a aplikaci borovice!

Japonská máta poskytuje mátový olej, který pomáhá například při plynatosti, zánětech dýchacích cest, bolestech svalů a nervů. Přečtěte si více o mátovém oleji!

Máta peprná pomáhá například proti křečím trávicího traktu, bolestem hlavy, nervů a svalů. Přečtěte si více o mátě peprné a mátovém oleji!

Čaj maté má povzbuzující a diuretický účinek. Používá se proto proti únavě a mírným potížím s močovými cestami. Přečtěte si více o mate!

Vrbová kůra se používá při horečnatých onemocněních, revmatismu, artróze a bolestech hlavy. Přečtěte si více o vrbové kůře!

Účinek léčivých rostlin má své limity. Pokud vaše obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Běžné problémy s mozkem, pamětí a nervovým systémem