Léčivé rostliny pro dýchací soustavu

Předcházet a zmírňovat

Známé léčivé rostliny na respirační trakt a infekce.

Existuje několik léčivých rostlin, které zmírňují dýchací potíže a posilují imunitní systém.

Léčivé rostliny proti kašli

Prvosenka (petrklíč) podporuje tvorbu hlenu a vykašlávání. Pomáhá tedy při katarech dýchacích cest. Přečtěte si více o léčivé rostlině petrklíč (petrklíč)!

Proskurník zmírňuje suchý dráždivý kašel i záněty v ústech, krku a žaludku. Přečtěte si více o použití a účinku marshmallow zde!

Lékořice je považována za lék na katary dýchacích cest a údajně zmírňuje kašel. Přečtěte si více o účinku lékořice!

Léčivé rostliny na nachlazení

Esenciální olej ze smrku se používá při nachlazení, revmatických potížích a bolestech nervů. Přečtěte si více o smrku!

Květy černého bezu jsou uznávaným prostředkem proti nachlazení. Přečtěte si více o použití a účinku černého bezu!

Japonská máta poskytuje mátový olej, který se používá například při zánětech dýchacích cest při nachlazení a chrapotu. Přečtěte si více o mátovém oleji!

Eukalyptový esenciální olej může být užitečný při onemocněních dýchacích cest a revmatických potížích. Přečtěte si více o léčivé rostlině eukalyptu!

Mletá hořčičná semínka zpracovaná do koupele nohou z hořčičné mouky nebo hořčičného obkladu prý pomáhají proti infekcím horních cest dýchacích. Jaké další léčivé schopnosti má hořčice, se dozvíte zde!

Tymián pomáhá zejména při zánětech dýchacích cest jako je nachlazení. Přečtěte si více o použití a účinku tymiánu!

Léčivé rostliny na záněty dýchacích cest obecně

Pelargonium jihoafrický (Pelargonium sidoides) pomáhá při respiračních infekcích, jako je bronchitida. Přečtěte si více o jihoafrickém kapském pelargonie zde!

Břečťan podporuje léčbu bronchitidy a dalších onemocnění dýchacích cest. Přečtěte si více o použití a účinku břečťanu!

Borovicová silice se používá při zánětech dýchacích cest, bolestech svalů a nervů. Přečtěte si více o léčivé síle a aplikaci borovice!

Borovice horská má uklidňující účinek při zánětech dýchacích cest, revmatických potížích a bolestech nervů. Přečtěte si více o horské borovici!

Čaj z listů ostružiny se doporučuje proti zánětům úst a krku a mírným průjmům. Více o přípravě a použití ostružiny čtěte zde!

Lidové léčitelství léčí záněty úst a krku čajem z listů maliníku. Přečtěte si více o malinách!

Stručně vysvětleny dýchací cesty

Dýchací trakt je zodpovědný za životně důležitou výměnu plynů – příjem kyslíku z vdechovaného vzduchu a výdej oxidu uhličitého do vzduchu vydechovaného. Anatomicky do dýchacích cest patří dutina ústní a nosní, hltan s hrtanem, průdušnice a bronchiální strom s jeho většími a menšími větvemi (bronchi a bronchioly).

Běžné problémy

Stejně jako viry nachlazení mohou i viry chřipky napadnout sliznice v dýchacích cestách. Průběh chřipky je však mnohem závažnější. I zde mohou léčivé rostliny působit podpůrně a zmírňovat příznaky. Oslabený imunitní systém podporuje nachlazení a další infekce. Pomocí léčivých rostlin, jako je echinacea (třapatka), lze posílit vlastní obranyschopnost organismu.