Léčivé rostliny pro pokožku

Předcházet a zmírňovat

Léčivé rostliny mohou pomoci s celou řadou mechanismů při kožních problémech a kožních onemocněních: Působí například protizánětlivě, podporují hojení ran, zmírňují svědění, zklidňují podrážděnou pokožku a/nebo mají chladivý a dekongestantní účinek. Kromě toho mohou léčivé rostliny podporovat i udržení zdravé pokožky a lze je použít například k péči o suchou či mastnou pleť.

Nejznámější léčivé rostliny pro pokožku

Mezi nejznámější léčivé rostliny na kožní problémy patří měsíček lékařský, heřmánek, vilín, aloe vera, arnika a dubová kůra. Dají se s nimi léčit nejrůznější neduhy: Oblíbenými pomocníky při svědivých, mokvajících a bolestivých hemeroidech jsou například dubová kůra a vilín.

Arnika se osvědčila při léčbě modřin a pohmožděnin – například v důsledku sportovních úrazů –, ale také zklidňuje zanícenou pokožku způsobenou bodnutím hmyzem.

Aloe vera, heřmánek a měsíček podporují hojení ran, proto zejména měsíčkovou mast najdeme téměř v každé lékárničce. Aloe vera také hydratuje a pečuje o suchou pokožku. Přehled nejznámějších léčivých rostlin na pleť a možné oblasti použití naleznete níže.

Léčivé rostliny pro léčbu ran

Měsíček lékařský se doporučuje k léčbě ran a zánětů úst a krku. Přečtěte si více o léčivé síle měsíčku zde!

Aloe vera pomáhá proti zácpě a údajně podporuje hojení ran. Přečtěte si více o účinku, použití a vedlejších účincích aloe vera.

Léčivé rostliny proti svědění

Jitrocel pomáhá při svědění kůže a zánětech sliznic úst a krku. Přečtěte si více o účinku jitrocele!

Kajenský pepř se používá k léčbě bolesti svalů, kloubů a nervů, stejně jako zánětů a svědění. Přečtěte si více o kajenském pepři!

Mastný olej ze semen pupalky dvouleté se doporučuje při svědění při neurodermatitidě. Přečtěte si více o pupalkovém a pupalkovém oleji zde!

Léčivé rostliny proti zánětům

Kůra dubu je účinná proti průjmům a zánětlivým kožním onemocněním. Více o léčivé síle dubu čtěte zde.

Arnika se používá zevně při zánětech – např. v důsledku bodnutí hmyzem – plenkové vyrážce, pohmožděninách a pohmožděninách. Přečtěte si více o účincích arniky!

Vilín se používá především na hemeroidy, kožní záněty a průjmy. Přečtěte si více o vilínu a jeho účincích!

Proskurník zmírňuje záněty v ústech, krku a žaludku. Přečtěte si více o účinku a použití marshmallow zde!

Myrha je gumová pryskyřice, která se používá především při zánětech úst a krku. Přečtěte si více o léčivé síle a aplikaci myrhy!

Hřebíček má analgetické, dezinfekční a lokálně anestetické účinky. Pomáhají při zánětech sliznice úst a krku. Přečtěte si více o hřebíčku!

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Kůže stručně vysvětlena

Kůže je o velikosti jeden a půl až dva metry čtvereční největším orgánem těla a plní různé úkoly: Jako ochranná vrstva odpuzuje například patogeny a sluneční paprsky a chrání před přehřátím, chlazení a dehydratace. Kůže navíc funguje jako smyslový a komunikační orgán a hraje roli například při vylučování škodlivin a solí.

Pod epidermis leží dermis. Zde jsou kromě elastických vláken pojiva jemné cévy i lymfatické cévy, nervová vlákna a různé smyslové buňky, například pro podněty bolesti a teploty. Dermis je také vybavena potem, pachem a mazovými žlázami. Nejspodnější vrstvou kůže je hypodermis, skládající se z volné pojivové tkáně s usazeninami tuku. Nacházejí se zde mimo jiné i vlasové kořínky a potní žlázy.