Léčivé rostliny pro ženy

Předcházet a zmírňovat

Cyklické změny hormonální rovnováhy provázejí dívky a ženy velkou část jejich života. Někdy, i když ne vždy, pociťují více či méně nepříjemné potíže – ať už před menstruací v podobě PMS (premenstruační syndrom), během menstruace nebo v menopauze. Dalším častým problémem jsou infekce močových cest a dráždivý močový měchýř. Na všechny tyto stížnosti však existují léčivé rostliny, které mohou působit preventivně a uklidňujícím způsobem.

Známé léčivé rostliny pro zdraví žen

Zde je souhrn léčivých rostlin, které pomáhají při nepohodlí během menstruace nebo menopauzy, zmírňují PMS a pomáhají při uzdravení infekce močového měchýře.

Cimicifuga (černá rasca) může zmírnit symptomy menopauzy i premenstruační symptomy (PMS). Přečtěte si více o Cimicifuga!

Mnišský pepř (Vitex agnus-castus) pomáhá při ženských stavech, jako je nepravidelná menstruace, bolestivá prsa a PMS. Přečtěte si více o Monk's Pepper!

Řebříček se používá při ztrátě chuti k jídlu a křečovitým potížím v břiše a ženské pánvi. Přečtěte si více o řebříčku!

Březové listy se používají na infekce močových cest a ledvinový štěrk, kůra na poranění kůže. Zjistěte více o účincích břízy!

Kopřiva se používá při revmatických potížích, zánětech močových cest a nezhoubném zvětšení prostaty. Více o kopřivě zde!

Kontryhel pomáhá při průjmech a jiných gastrointestinálních potížích. Používá se i při ženských neduzích. Přečtěte si více o kontryhelu!

Bylinka husice pomáhá při mírném průjmu, menstruačních bolestech a zánětech úst a krku. Přečtěte si více o mochna husí!

Hauhechel působí močopudně, a proto se používá při zánětech močových cest a ledvinových štěrcích. Přečtěte si více o hauhechel!

Dýňová semínka pomáhají proti dráždivému močovému měchýři a nepříjemnému pocitu z nezhoubného zvětšení prostaty. Přečtěte si více o léčivé rostlině dýně!

Pampeliška pomáhá při zažívacích potížích, nechutenství a močových problémech. Zjistěte více o účinku pampelišky nyní!

Přeslička rolní pomáhá při infekcích močových cest, ledvinových štěrcích a otocích a také na špatně se hojící rány. Přečtěte si více o přesličce!

Lidové léčitelství používá čaj z listů maliníku k léčbě průjmu, menstruačních bolestí, zánětů úst a krku. Přečtěte si více o malinách!

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hormonální rovnováha

Asi 40 let hormony každý měsíc (kromě těhotenství samotného) připravují ženské tělo na možné těhotenství. V rámci menstruačního cyklu koncentrace hormonů jako FSH, LH, estrogen a progesteron v krvi pravidelně stoupají a klesají.

Tyto cyklické hormonální změny zajišťují dozrání vajíčka ve vaječníku, ovulaci (uvolnění vajíčka do vejcovodu), ztluštění endometria (jako „hnízdo“ pro případné oplozené vajíčko) a v případě potřeby jeho odmítnutí. v podobě menstruačního krvácení, pokud nedojde k oplodnění.

Léčivé rostliny na běžné ženské problémy

Jak měsíční menstruační cyklus, tak hormonální změny během menopauzy mohou – ale nemusí – být spojeny s nepohodlí. V souvislosti s premenstruačním syndromem (PMS) některé ženy pravidelně trpí fyzickým a psychickým nepohodlím krátce před menstruací. Mohou například pociťovat bolestivá, napjatá prsa, zadržování vody v rukou a nohou, depresivní náladu a podrážděnost.

Pomoci proti tomu mohou různé léčivé rostliny: Odvodňovací účinek a dokážou snížit pocit napětí v prsou např. bříza a přeslička rolní. Třezalka tečkovaná působí na zvednutí nálady, kozlík lékařský a chmel dokážou uklidnit a vyrovnat.

Proti menstruačním křečím může pomoci i fytoterapie: Menstruační bolesti lze léčit například řebříčkem, mochna husou nebo kontryhelem. Mnišský pepř se doporučuje při nepravidelných menstruačních cyklech a pastýřka může mít regulační účinek, pokud je menstruace příliš silná nebo příliš dlouhá.