Melatonin: Účinky, vedlejší účinky

Co je melatonin?

Melatonin je hormon produkovaný přirozeně v těle, který se podílí na regulaci rytmu dne a noci. Je také hovorově označován jako „hormon spánku“. Neovlivňuje však jen spánek, ale má i další funkce v těle.

Tvorba melatoninu v těle

Přirozeně, že tělo produkuje melatonin hlavně v epifýze mozku (šišinka mozková). Malé množství však produkuje také sítnice oka a střeva.

Co ovlivňuje hladinu melatoninu

Produkce melatoninu v těle přirozeně klesá s věkem. Nízká hladina melatoninu nebo nedostatek melatoninu však může být způsoben i nadměrnou konzumací kofeinových nápojů, alkoholu nebo nikotinu. Hladinu melatoninu snižuje i večerní sportovní aktivita a permanentní stres. Další (velmi) vzácnou příčinou je nedostatek nervového posla serotoninu.

Naopak (trvale) zvýšená hladina melatoninu může být důsledkem dlouhých období tmy v zimních měsících s několika hodinami slunečního záření. Tento efekt může být zapojen do fenoménu „zimního blues“ nebo „zimní deprese“, předpokládají odborníci.

Některá antidepresiva a jaterní dysfunkce mohou také zvýšit množství melatoninu v těle.

Jaké melatoninové přípravky jsou k dispozici?

Poruchy spánku u lidí ve věku 55 let a starších: Ke zlepšení špatné kvality spánku může lékař předepsat melatonin, pokud porucha spánku nemá žádnou fyzickou nebo psychiatrickou příčinu (primární nespavost). Aplikace je pouze krátkodobá.

Jet lag: V Německu (ale ne v Rakousku a Švýcarsku) je pro krátkodobou léčbu jet lagu u dospělých schválen také melatoninový lék na předpis. Od března 2022 je klasifikován jako droga životního stylu, a proto se již nehradí.

Zevně aplikovaný melatonin může podle studií pomoci při vypadávání vlasů (alopecii), například v případě vrozeného nebo difúzního vypadávání vlasů u žen.

Jak se melatonin užívá?

Kolik miligramů (mg) melatoninu lze užít denně a jak přesně se užívá, závisí na zamýšleném použití.

Poruchy spánku od 55 let

Postižení lidé užívají tabletu melatoninu večer k usnutí, po posledním jídle a jednu až dvě hodiny před spaním. Tableta se musí spolknout celá. Pokud je rozdrcen nebo žvýkán, ztrácí své retardační vlastnosti!

Poruchy spánku u autismu a/nebo Smith-Magenisův syndrom.

Melatoninový přípravek pro nezletilé s autismem a/nebo Smith-Magenis syndromem obsahuje také tablety s prodlouženým uvolňováním. K dispozici jsou dvě dávky: jeden a pět miligramů.

Obvykle se začíná dvěma miligramy. Pokud to dostatečně nepomůže při poruchách spánku, může ošetřující lékař zvýšit dávku melatoninu na pět miligramů. Maximální denní dávka je deset miligramů.

Co se týče délky léčby, existují zatím údaje o příjmu melatoninu v období až dvou let. Po minimálně třech měsících užívání ošetřující lékař posoudí, zda lék nezletilému pacientovi skutečně pomáhá spát. Pokud ano, lékař bude pravidelně posuzovat, zda je nadále nutné pokračovat v užívání.

Pásmová nemoc

Pokud obvyklé dávkování tři miligramy dostatečně nezmírní příznaky jet lagu, můžete zkusit přípravek s vyšší dávkou (tablety po pěti miligramech melatoninu).

Člověk by neměl jíst dvě hodiny před a po požití. Lidé se zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo cukrovkou by měli přípravek melatonin užívat ideálně nejdříve tři hodiny po jídle.

Použití volně prodejných melatoninových přípravků

Upozornění: Kdo je přecitlivělý na melatonin, nesmí užívat odpovídající přípravky (na předpis nebo volně prodejné). Totéž platí pro existující přecitlivělost na jiné složky.

Jaké jsou vedlejší účinky melatoninu?

Obecně jsou melatoninové přípravky celkem dobře snášeny. Škodlivé účinky ve smyslu vedlejších účinků jsou však stále možné. Přípravky by se proto neměly užívat bez váhání.

Příznaky menopauzy a přibývání na váze jsou také občasnými vedlejšími účinky melatoninu. Totéž platí pro zvýšený krevní tlak, noční můry, úzkost, nespavost, podrážděnost, nervozitu a neklid.

Vzácně tyto melatoninové léky spouštějí například depresi, agresi, zvýšenou sexuální touhu, prostatitidu, problémy s pamětí a pozorností, rozmazané vidění nebo závratě.

Krátkodobé užívání melatoninového preparátu na jet lag může podle odborných informací způsobit bolesti hlavy, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, ospalost, denní ospalost a dezorientaci.

Je melatonin návykový?

Tělo si může zvyknout na mnoho léků na spaní na předpis, ale ne na užívání melatoninu. Závislost zde nehrozí.

Předávkování nebo nesprávná doba příjmu

Navíc příliš vysoká dávka melatoninu může skutečně narušit rytmus spánku a bdění – stejně jako jeho užití ve špatnou dobu. Pokud si vezmete léky na melatonin například uprostřed noci, můžete ještě následující ráno pociťovat účinek podporující spánek. To může být nebezpečné, pokud například jedete ráno.

Jak funguje melatonin?

Kromě toho má melatonin vliv na štítnou žlázu: tvorba hormonů štítné žlázy je inhibována. To zpomaluje metabolismus, snižuje spotřebu energie, snižuje tělesnou teplotu a ovlivňuje uvolňování pohlavních hormonů.

Výhody užívání melatoninu

Užívání melatoninových přípravků jako prášků na spaní nebo usínání má normalizovat narušený denní a noční rytmus, zkrátit dobu usínání a dokonce zlepšit spánek. Ale je to opravdu pravda?

Melatoninové léky schválené v Německu, Rakousku a Švýcarsku jsou určeny pro specifickou oblast použití a specifickou skupinu pacientů. Za tímto přesně definovaným účelem bylo možné jejich účinnost prokázat studiemi – jeden z předpokladů pro schválení jako lék.

Výrobci doplňků stravy obsahující melatonin nejsou povinni předkládat studie o účinnosti jejich přípravku předtím, než jim bude povoleno jejich uvedení na trh.

Poruchy spánku často samy vymizí, když je odstraněn spouštěč (např. stres) a je udržována dobrá spánková hygiena (např. pravidelné spaní). Pokud ne, měli byste je nechat zkontrolovat lékařem. To platí zejména pro děti s poruchami spánku.

Tyto interakce mohou nastat s melatoninem

Zde je přehled látek, které by se neměly užívat současně s melatoninem a pouze opatrně:

  • Fluvoxamin a imipramin (antidepresiva)
  • Benzodiazepiny (prášky na spaní, jako je diazepam a lorazepam)
  • Z-léky (prášky na spaní, jako je zolpidem a zopiklon)
  • thioridazin (používaný k léčbě psychózy)
  • Methoxypsoralen (používá se pro fototerapii u psoriázy)
  • cimetidin (lék na pálení žáhy)
  • Estrogeny (např. v hormonální antikoncepci nebo hormonálních substitučních produktech)
  • Rifampicin (antibiotikum)
  • Karbamazepin (lék na epilepsii)

Kromě toho byste neměli kombinovat příjem melatoninu s alkoholem. Pivo, víno a spol. mohou snížit účinnost melatoninu na spánek.

Tento seznam je pouze výběr. Interakce s jinými aktivními složkami (alespoň) jsou také myslitelné. Před užíváním melatoninových preparátů se proto ideálně poraďte se svým lékařem.

Melatonin během těhotenství a kojení

Přírodní melatonin může přecházet do mateřského mléka. To se pravděpodobně týká i externě dodávaného melatoninu. Hormon se může dostat do těla dítěte prostřednictvím mateřského mléka. Možné účinky zatím nejsou známy. Preventivně odborníci doporučují neužívat melatonin a kojit současně.