Melatonin - co to je, co dělá a jak a kde jej mohu získat? | Prostředky domácnosti proti nespavosti

Melatonin - co to je, co dělá a jak a kde jej mohu získat?

Melatonin je hormon, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Zajišťuje regulaci spánkového rytmu a má tak velký vliv na bdělost člověka. Vylučuje se z takzvané epifýzy, která je součástí diencephalonu, a vyvolává pocit únava.

K uvolňování tohoto hormonu tedy dochází hlavně večer a v noci a ráno opět klesá. Nespavost může souviset s nedostatkem melatonin, mimo jiné. Tento nedostatek může ovlivnit několik faktorů, například dlouhodobé sezení před obrazovkou počítače melatonin při podezření na nedostatek je vhodné poradit se s lékařem a nechat ho zkontrolovat. The hormonů v lidském těle podléhají komplikovaným regulačním cyklům, a měly by být proto nahrazovány, tj. podávány ve formě tablet, pokud existuje dostatečné podezření na nedostatek. Z tohoto důvodu jsou tablety melatoninu dostupné pouze na lékařský předpis v lékárnách.

Poruchy spánku u dětí

Poruchy spánku se u dětí vyskytují často v průběhu vývoje a lze je obvykle velmi dobře léčit. U dětí existuje mnoho různých typů poruch spánku.

  • Jedním z nejdůležitějších aspektů je zde takzvaná hygiena spánku.
  • Je důležité zajistit, aby dítě spalo dostatečně a pravidelně, ve stejnou dobu.

    To by mělo zajistit minimální dobu spánku 8 hodin.

  • Mezi faktory, které negativně ovlivňují spánek dětí, patří to, že večer zůstávají příliš dlouho vzhůru a hrají si na obrazovce. Proto je vhodnější večerní hraní venku, protože umožňuje využití přirozené energie dítěte. Kromě toho hra na čerstvém vzduchu zlepšuje krev oběh v těle.
  • Pokud se dítě v noci probudí a nemůže spát, je důležité, aby nebylo příliš dlouho vzhůru.

    Noční můry mohou být také příčinou poruch spánku u dětí. Je proto důležité mluvit s dítětem o jeho spánkovém chování, aby bylo možné podniknout další kroky. Pro úzkostných poruchMohou také pomoci plyšové hračky nebo mírně otevřené dveře.