Meniskus: Funkce, anatomie a nemoci

Co je to meniskus?

Meniskus je plochá chrupavka v kolenním kloubu, která se směrem ven ztlušťuje. Každé koleno obsahuje vnitřní meniskus (meniscus medialis) a menší vnější meniskus (m. lateralis).

Docela těsné, tlakově odolné mezikloubní ploténky vyrobené z pojivové tkáně a vazivové chrupavky jsou snadno pohyblivé. Stehenní a holenní kost se díky svému půlměsícovitému tvaru setkávají pouze uprostřed kloubu.

Pohyb zásobuje meniskus

S těmito malými změnami polohy menisky způsobují distribuci a promíchání synoviální tekutiny, která je tak důležitá pro zásobování chrupavky. Jelikož je meniskus u dospělých zásobován krví pouze ve svých periferních oblastech, je přímé vstřebávání živin nebo uvolňování odpadních látek možné pouze tam. Ve zbytku menisku k tomu musí dojít prostřednictvím tlaku a uvolnění tlaku (difúze).

Jaká je funkce menisku?

Menší tření

Chrupavka díky svému hladkému povrchu v podstatě snižuje tření. Meniskus dělá totéž: zajišťuje menší tření mezi kloubní hlavicí a jamkou v koleni. Tímto způsobem je pohyb stehenní kosti po holenní kosti hladší.

Lepší rozložení hmotnosti a tlaku

Tlumení nárazu

Menisky přebírají asi jednu třetinu zátěže přenášené v kolenním kloubu. Jejich těsná a v tlaku odolná povaha (viscoelastic) z nich dělá vhodné tlumiče, které účinně tlumí nárazy při chůzi, běhu a skákání.

Kde se nachází meniskus?

Dva chrupavčité ploténky jsou umístěny v kolenním kloubu mezi stehenní kostí (femur) a holenní kostí (tibií). Leží na tibiální plošině jako na desce stolu a pokrývají ji asi 70 procent.

Menisky jsou obklopeny vazy a šlachami. Pouze mediální meniskus je srostlý s postranním vazem. Vpředu jsou oba menisky spojeny silným zádržným vazem (ligamentum transversum genus).

Problémy s kolenem pocházející z menisků se projevují v podobě bolesti nebo blokády kolene. Buď je ploténka chrupavky zaseknutá, roztržená nebo degenerovaná. První známky opotřebení se mohou projevit v podobě cysty pojivové tkáně, ganglion menisku.

Ve vzácných případech se na ploténce chrupavky vyskytují benigní nebo maligní novotvary. Děti mohou mít někdy malformované menisky (diskální meniskus).

Problém poranění menisku (jako u každé chrupavky) je v tom, že tlumiče se mohou samy regenerovat jen omezeně.