Menopauza: Léky a bylinné přípravky

Lék na příznaky menopauzy

Menopauza není nemoc, a proto nutně nevyžaduje léčbu. Pokud jsou však příznaky, jako jsou návaly horka a pocení, velmi výrazné, je třeba něco udělat: různé léky a tipy zmírňují příznaky a pomáhají postiženým ženám v menopauze:

Léky obsahující hormony, jako je estrogen, byly dlouho považovány za léčbu návalů horka a spol. Nyní je však známo, že tato hormonální substituční terapie může být spojena se značnými vedlejšími účinky, zejména při dlouhodobém užívání. Mnoho žen proto nesmí nebo nechce užívat hormonální přípravky. Pro takové případy existují alternativní způsoby léčby.

Bylinné přípravky pro symptomy menopauzy

Bylinné přípravky na menopauzální symptomy jsou často dostupné ve formě doplňků stravy, příležitostně i jako léčivý přípravek vyžadující schválení.

Sója

Červený jetel

Jetel červený obsahuje také sloučeniny podobné estrogenům, a proto je často nabízen ve formě potravinových doplňků. Účinek proti klimakterickým symptomům nebyl dosud prokázán a o možných vedlejších účincích je známo příliš málo.

Černá cohosh

Mnoho žen užívá tablety obsahující výtažky z černé rasce (Cimicifuga racemosa) k léčbě symptomů menopauzy. Ty jsou v Německu schváleny jako bylinné léky. Léčivá rostlina prý snižuje návaly horka, depresivní nálady, poruchy spánku a suchost pochvy. Ne všechny studie však dokázaly tuto účinnost potvrdit.

Možné vedlejší účinky přípravku Cimicifuga zahrnují gastrointestinální potíže, bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zarudnutí kůže. Při dlouhodobém užívání může dojít i k těžkému poškození jater. Mezi možné příznaky patří zežloutnutí kůže nebo očí, nápadně tmavá moč, ztráta chuti k jídlu, únava, bolest v horní části břicha a nevolnost. Pokud se takové příznaky objeví, ženy by měly okamžitě přestat užívat přípravek Cimicifuga a poradit se s lékařem.

Dále by se takové přípravky neměly užívat společně s estrogeny nebo v případě rakoviny prsu.

Jiné rostlinné přípravky

Na klimakterické symptomy jsou dostupné i přípravky s obsahem dalších extraktů léčivých rostlin, jako je např

  • Rhapontická rebarbora (Rheum rhaponticum)
  • Pepř mnišský (Vitex agnus castus)
  • Dong Quai (Angelica sinensis)
  • Esenciální olej z pupalky dvouleté (Oenothera biennis)

Dosud se nepodařilo s jistotou prokázat, že takové přípravky dokážou zmírnit návaly horka a další klimakterické příznaky. Před jejich použitím by se ženy měly informovat o možných nežádoucích účincích a neslučitelnosti s jinými léky.

Například ženšen by se neměl užívat společně s antikoagulačními léky (jako je ASA nebo heparin) nebo s pupalkovým olejem, protože jinak by mohlo dojít ke krvácení.

Menopauza: čaj z léčivých rostlin

Zmírnit příznaky menopauzy mohou čajové přípravky z různých léčivých rostlin. Proti pocení se používá například šalvěj, na poruchy spánku meduňka, kozlík lékařský, chmelový květ a mučenka. Léčivé rostliny jsou nabízeny jednotlivě nebo v kombinaci v čajových směsích. Některé z nich jsou dostupné také jako perorální přípravky (např. přípravky ze šalvěje ve vysokých dávkách).

Oblíbenou léčivou rostlinou je také třezalka tečkovaná. Má prokázaný účinek na zvednutí nálady – a depresivní nálady a změny nálad jsou možnými vedlejšími účinky menopauzy. Dostupné jsou léky s třezalkou tečkovanou, doplňky stravy a čajové přípravky s obsahem této léčivé rostliny.

Co je to menopauza?