Menstruační cyklus – 40 let v kruhu

Mezi prvním menstruačním krvácením a menopauzou uplyne téměř 40 let. Ženské tělo se každý měsíc připravuje na eventuální těhotenství. Průměrně cyklus trvá 28 dní. Ženské tělo však není stroj a doba trvání 21 dní i 35 dní je normální. U většiny žen se cyklus v průběhu let také pohybuje v těchto mezích.

Vzestupy a pády hormonů

„Fáze proliferace nebo akumulace: Pod vlivem hormonu FSH začne ve vaječníku dozrávat několik folikulů. Zpravidla se jeden folikul brzy usadí a dále roste jako jediný. Zrající folikul produkuje stále více estrogenu. Ženský hormon zajišťuje růst děložní sliznice.

Zralé vajíčko je nyní schopné oplodnění asi 24 hodin.

„Fáze sekrece neboli žlutého tělíska: Po ovulaci zůstává prázdný folikul ve vaječníku. Toto takzvané žluté tělísko nyní přepíná produkci hormonů a vylučuje více progesteronu. Tato přenášející látka připravuje dělohu na oplodněné vajíčko: Živiny se ukládají do sliznice. Současně klesá hladina estrogenu v těle.

„Menstruace: Přebytečná tkáň z dělohy se uvolňuje během menstruačního krvácení.

První den menstruace je také prvním dnem nového cyklu: folikuly znovu dozrávají a děložní sliznice se obnovuje pod vlivem rostoucí hladiny estrogenu. Účelem menstruace je tedy odhodit starou děložní sliznici a vytvořit místo pro novou sliznici, která v dalším cyklu opět umožní otěhotnění.

Hormonální antikoncepce vypíná přirozený koloběh. Protože je tělo zásobováno pohlavními hormony zvenčí, přestává produkovat své vlastní posly. Vaječníky jsou „ochrnuté“ a vajíčka a endometrium již nedozrávají.

Estrogeny – 21 + 7 dní

Gestageny – 28 dní

Antikoncepce na bázi progestinů (nová minipilulka, minipilulka, antikoncepční tyčinky, tříměsíční injekce) snižují aktivitu endometria. Protože se nepřidává žádný estrogen (jako u kombinované pilulky), nedochází k cyklickému nahromadění sliznice. Krvácení se stává méně častým a slabším a u některých žen nedochází ke krvácení vůbec.