Menstruace – vše o menstruaci

První menstruační krvácení (menarché) začíná v průběhu puberty. Krvácení je známkou počátku pohlavní dospělosti a reprodukční schopnosti. Od této chvíle se souhra hormonů v těle opakuje ve víceméně pravidelných cyklech. U mladých dívek i u žen v menopauze je krvácení často nepravidelné. Menstruační tekutina se skládá z krve z dělohy a částí endometria.

Ženské reprodukční orgány

Ženské vnitřní pohlavní orgány se skládají ze dvou vaječníků a vejcovodů, z dělohy a pochvy (vagina). Vaječníky mají za úkol produkovat zralá, oplodnitelná vajíčka. Když je vaječník stimulován hormony (folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon, FSH a LH), vajíčko dozraje. Kolem poloviny cyklu se zralé vajíčko oddělí od vaječníku (ovulace) a je shromážděno vejcovodem.

Pokud nedojde k oplodnění, dochází ke sníženému uvolňování progesteronu, v důsledku čehož dochází k rozpadu děložní sliznice a odlévání zbytků během menstruace.

Během každé menstruace žena ztratí asi 150 mililitrů krve. Celý cyklus trvá asi 28 dní. Pokud žena není těhotná, začíná to znovu. Doba mezi prvním dnem menstruace a posledním dnem před další menstruací se počítá jako cyklus. Délka cyklu 25 až 35 dní se považuje za normální.

Kdy začíná menstruace?

První menstruace obvykle nastává mezi 11. a 14. rokem. Také se nazývá menarché.

Ženy menstruují zhruba do 45 až 55 let, kdy začíná menopauza. Celkem žena dostane za život asi 500 menstruací.

Cítíš ovulaci?

Mnoho žen cítí svou ovulaci. Je patrná jako slabá bolest v podbřišku. Některé ženy také pociťují malé krvácení v době ovulace.

Uprostřed cyklu se poševní výtok změní na hlenovitý a tahá za nitky. Konzistence hlenu také udává dobu ovulace.

Jaké faktory ovlivňují menstruaci?

Menstruační cyklus je velmi složitý proces zahrnující mnoho hormonů, ženské reprodukční orgány a nervový systém.

Pokud máte nepravidelný cyklus, měl by vám lékař změřit hladiny hormonů v krvi a určit, zda jsou v rovnováze.

V menstruačním cyklu hraje roli i tělesná hmotnost. Podváha často způsobí zastavení sekrece hormonů, a tedy i menstruace. Nedávné studie ukazují, že extrémní obezita vede k nepravidelné menstruaci. Ve srovnání s ženami s ideální váhou také ženy s nadváhou neotěhotní tak snadno. Správná výživa je proto pro plodnost obzvláště důležitá.

Pravidelné cvičení a duševní a fyzická rovnováha nejvíce přispívají k bezbolestným a přiměřeně příjemným „menstruačním dnům“. Příliš mnoho sportu a přetěžování může ovlivnit uvolňování hormonů do té míry, že se menstruace vůbec nedostaví.

Jaké problémy mohou nastat během menstruace?

Ženy se během menstruace cítí velmi odlišně. Mnozí nemají vůbec žádné problémy, jiní jsou ve svých aktivitách kvůli extrémní bolesti výrazně omezeni.

Mohou se objevit následující příznaky:

 • Křečovité stahy (bolestivé stahování) v břiše
 • Bolest v břiše
 • Bolesti zad
 • Nevolnost, případně se zvracením
 • Průjem
 • Pocení
 • únava a nedostatek energie

Bolest a nepohodlí: Proč?

Výrazné menstruační bolesti lze úspěšně léčit kombinovanými přípravky estrogenu a progestinu (jako je pilulka nebo vaginální kroužek). Vhodné jsou i čistě gestagenní přípravky jako nová minipilulka, antikoncepční tyčinka nebo tříměsíční injekce. Hormony způsobují menší tvorbu děložní výstelky, při odlupování zbytků při krvácení je plocha rány menší a krvácení je celkově slabší a kratší.

Tipy pro dobrý pocit

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se během menstruace cítili lépe:

 • Vyvarujte se kofeinových nápojů, jako je káva, černý čaj a cola.
 • Vyhněte se stresu a relaxujte.
 • Získejte masáž od svého partnera.
 • Cvičte, ale nepřetěžujte své tělo.
 • Udržujte v teple a pijte teplé nápoje.
 • Máte-li obzvlášť silné bolesti, vezměte si léky proti bolesti. Požádejte o radu svého lékaře nebo lékárníka.