Mesalazin (5-ASA)

Úvod - Co je to mesalazin?

Mesalazin (obchodní název Salofalk®) je účinná látka ze skupiny takzvaných aminosalicylátů. Působí protizánětlivě a používá se k léčbě chronických zánětlivých onemocnění střev. Mesalazin je zlatý standard, zejména v ulcerózní kolitida, ale také se používá v Crohnova nemoc. Mesalazin se používá při akutních záchvatech i při profylaxi a potlačuje zánět a doprovodné potíže, jako je bolest a průjem.

Indikace pro mesalazin

Mesalazin je prostředek k léčbě zánětlivých onemocnění střev. Tyto zahrnují ulcerózní kolitida, chronické zánětlivé onemocnění dvojtečka. Mesalazin se používá při akutních záchvatech, fázi těžkého zánětu s příznaky jako jsou závažné, někdy krvavé průjem.

Kromě toho se mesalazin používá také při profylaxi relapsu. Užívání mesalazinu také vede ke snížení rizika dvojtečka rakovina, což je u postižených obecně zvýšeno. Mesalazin se také používá v akutní fázi Crohnova nemoc, chronický zánět, který může ovlivnit celý střevní trakt.

Mnoho lidí, zejména ve stáří, je postiženo tzv divertikulóza. Jedná se o vyboulení střevní stěny. Tyto divertikuly onemocní, když způsobí exkrementy nekróza a zánět sliznice.

Tomu se říká divertikulitida. Většinou, divertikulitida je ošetřen v nemocnici s antibiotika a nula strava na začátku a v závislosti na průběhu onemocnění lze zvážit také chirurgický zákrok. V mírných formách divertikulitida, nedávné studie to ukázaly antibiotika nemusí být zpočátku nutné.

Kromě mesalazinu, spasmolytik a léky proti bolesti může být použito. Mesalazin zjevně také snižuje míru relapsu u divertikulitidy. Použití mesalazinu u divertikulitidy však dosud nebylo dostatečně prozkoumáno a není zahrnuto v lékařských pokynech.

Aktivní složka, účinek mesalazinu

Mesalazin se také nazývá kyselina 5-aminosalicylová nebo 5-ASA, protože se jedná o aminový derivát kyseliny salicylové. Kyselina acetylsalicylová známá jako Aspirin je také derivát kyseliny salicylové. Chemická látka, která byla dříve extrahována ze šťávy stopky, je nyní uměle vyráběna, má protizánětlivé vlastnosti, snižuje horečka a má analgetický účinek.

Proto se mesalazin používá k zánětům, jako jsou chronická zánětlivá střevní onemocnění. Konkrétně účinná látka inhibuje tvorbu zánětlivých mediátorů a aktivitu buněk zapojených do zánětlivé reakce imunitní systém. Tablety jsou odolné vůči žaludeční šťávě a jejich účinek se projevuje pouze ve střevě.

To je místo, kde jsou záněty Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida proběhne, takže je mesalazin vysoce účinný. Jak dlouho relaps trvá a jak dlouho musí být pacient léčen při akutním relapsu, závisí na závažnosti onemocnění. Mesalazin se obvykle předepisuje jako čípky nebo tablety pro mírné akutní záchvaty.

Pokud nedojde ke zlepšení po několika týdnech, používají se také kortikosteroidy. Při závažných záchvatech se tablety mesalazinu a kortikosteroidů používají současně (současně). Léčba by měla trvat nejméně čtyři týdny. I po relapsu by léčba mesalazinem měla pokračovat sníženou dávkou, aby se zabránilo relapsu.