Mesalazin

Produkty

Mesalazin je komerčně dostupný jako potažený filmem Tabletyenterosolventní tablety s prodlouženým uvolňováním, granule, granule, clysmy a čípky s prodlouženým uvolňováním (např. Asacol, Mezavant, Pentasa, Salofalk). V mnoha zemích byl schválen od roku 1984.

Struktura a vlastnosti

Mesalazin (C.7H7NE3, Mr = 153.1 g / mol) odpovídá 5-aminosalicylové kyselině (5-ASA). Aktivní složka existuje ve formě prášků nebo krystalů, které jsou bílé až světle šedé nebo světle růžové barvy a jsou velmi málo rozpustné v voda. Olsalazin (Dipentum) a sulfasalazin (Salazopyrin) jsou proléčiva mesalazinu.

Účinky

Mesalazin (ATC A07EC02) má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Dávkové formy jsou navrženy tak, aby projevovaly své účinky pouze ve střevě. Jsou nejen účinné lokálně ve střevě, ale do určité míry se také vstřebávají do těla.

Indikace

Mesalazin se používá k léčbě zánětu sliznice z konečník a dvojtečka. Potenciální indikace zahrnují chronická zánětlivá onemocnění tlustého střeva, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc, zánět konečníku (proktitida) a proktosigmoiditida. Další oblastí použití jsou komplikace hemoroidy.

Dávkování

Podle Souhrnu údajů o přípravku. Mesalazin se používá buď orálně, například jako potahovaný film Tablety or granulenebo lokálně ve formě klystýru nebo čípku.

Kontraindikace

  • Přecitlivělost, včetně salicylátů.
  • Těžká porucha funkce jater a ledvin
  • Žaludek nebo střevní vřed
  • Zvýšená tendence ke krvácení
  • Děti do 2 let

Úplná opatření naleznete na štítku s drogami.

Interakce

Potenciální droga-droga interakcí byly popsány pomocí digoxin, NSAID, 6-merkaptopurin, a azathioprin.

Nepříznivé účinky

Nejběžnější možné nepříznivé účinky obsahovat průjem, nevolnost, bolest břicha, bolest hlavy, zvracenívyrážka, reakce přecitlivělosti a lék horečka.