Mikro mastia: Definice, příčiny, terapie

Stručné shrnutí

  • Co je mikromastie? Oboustranně nedostatečně vyvinutá, velmi malá prsa. Nevyvolávejte žádné fyzické potíže, ale možná psychické (např. pocity studu a méněcennosti).
  • V jakém bodě mluvíme o mikromastie? Když je velikost prsou zjevně příliš malá v poměru k věku, výšce a postavě ženy.
  • Příčiny: Predispozice, Turnerův syndrom, pseudohermaproditism feminus, adrenogenitální syndrom, anorexie, po těhotenství a kojení.

Co je mikromastie?

Mikromastie lékaři míní nedostatečně vyvinutá, velmi malá prsa.

Z lékařského hlediska malá ňadra u žen většinou nepředstavují problém. Nezpůsobují žádné fyzické nepohodlí. Mikromastie navíc nebrání kojení.

Pro postižené ženy jsou však malá ňadra často kosmetickým problémem, který je nezřídka spojen s pocity studu a méněcennosti.

Jak poznáte mikromastie?

V zásadě se však mikromastie pozná podle toho, že prsa postižené ženy jsou zjevně příliš malá v poměru k jejímu věku, tělesné velikosti a postavě a navíc obě prsa jsou stejně nevyvinutá.

Co může být příčinou mikromastie?

Mikromastie je ve většině případů genetická, tedy vrozená. Může však mít i jiné příčiny, např.

  • Pseudohermaproditism feminus: V tomto případě je chromozomová struktura postižené osoby ženská, ale vnější vzhled je mužský.
  • Adrenogenitální syndrom: Skupina metabolických poruch, při kterých tělo produkuje příliš mnoho mužských pohlavních hormonů.
  • Mentální anorexie: Dívky/ženy s touto poruchou příjmu potravy mají často také mikromastie.

Jak lze mikromastie léčit?

U velmi mladých žen musí lékaři před léčbou zajistit úplný růst prsou. Prsa se totiž v pubertě někdy vyvíjejí se zpožděním – po delší době klidu může následovat růstový spurt.

Pokud je jasné, že zvětšení prsou již nelze přirozeně očekávat, jsou v zásadě na výběr ze dvou různých terapií:

  • Chirurgické zvětšení prsou (augmentace prsou): Chirurg k tomu obvykle používá silikonové implantáty. Méně často používá vlastní tuk ženy k vybudování další prsní tkáně k odstranění mikromastie.