Poruchy močení: příčiny, léčba a pomoc

Člověk měchýř pojme asi 300–450 ml moči, naplnění tohoto množství trvá asi 4–7 hodin. V důsledku toho se cítíme nutkání močit a navštívit toaletu, abychom si ulevili, ale ne každý to dělá bez problémů. Něco, co trpí v mnoha případech ani ne mluvit jsou takzvané poruchy močení.

Co je porucha močení?

Pod pojmem porucha močení lze shrnout obtížné nebo částečně neúplné vyprazdňování moči měchýř, občasné uvolňování moči a nedobrovolná ztráta moči (inkontinence). Termín porucha močení se používá k popisu obtížnosti nebo částečného neúplného vyprázdnění měchýř, občasný výdej moči a nedobrovolný únik moči (inkontinence). Ženy jsou postiženy častěji (14.7 procenta) než muži (jen asi devět procent), protože svěrač ženského močového měchýře je náchylnější a svaly pánevní dno jsou častěji oslabené. Pokud se během 100 hodin nevyloučí žádná moč nebo méně než 24 mililitrů, lékaři to nazývají anurie. Pokud je však denní množství moči více než tři litry denně, nazývá se to polyurie. Denní výdej moči nižší než 500 mililitrů se nazývá oligurie. Interakce různých příčin je zodpovědná za dysfunkci močového měchýře. Dysfunkce močení tedy není jediným klinickým obrazem.

Příčiny

Jako možné příčiny dysfunkce močení existuje široké spektrum. Mechanické příčiny zahrnují takové věci, jako když močová trubice nebo močový měchýř je poškozen, změněn nebo zanícen. Nádory močová trubice nebo močový měchýř, jsou mezi nimi také cizí tělesa způsobující obstrukci močové trubice nebo cizí tělesa v močovém měchýři. Také uretrální chlopně (šíření plachet podobných membrán, které se objevují u chlapců v kojeneckém věku a jsou odpovědné za nevratné poškození), infekce močových cest (uretritida) nebo zúžení močová trubice (striktura uretry) může být příčinou zhoršeného vyprazdňování močového měchýře. Další možné příčiny jsou rozšíření prostaty (hyperplazie prostaty), cystitida, divertikuly ve vaginální oblasti a oblasti močového měchýře, střevní a močové měchýře, močové kameny močového měchýře nebo renální nedostatečnost. Neurogenní příčiny jsou demence, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza nebo páteř absces nebo jiné mícha léze. Některé léky na dehydratace (diuretika) mohou být také spouštěči zvýšené exkrece močí. Známky dysfunkce močení jsou různé. Může se jednat o pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře (tvorba zbytkové moči) a trvalé kapání moči po močení. Někdy je nástup močení opožděný nebo dochází k přerušení proudu moči, známému také jako „močový“ koktání“. Někteří lidé pociťují oslabení proudu moči až do driblování

nebo dokonce prodloužené trvání močení. Někdy však může nastat naléhavé nutkání na močení: velmi silné a neodolatelné nutkání, které může také vést k naléhavé inkontinenci

a dokonce se zvyšuje na nokturii, pokud nutkání močit dochází více než dvakrát za noc. Dysfunkce močení může být patrná také u menších množství moči doprovázených výrazným zvýšením frekvence močení nebo obtížným močením. Bolest během močení je jasným znamením, zvláště pokud dochází k vyprázdnění pouze ve velmi malém množství moči a může být dokonce doprovázeno křečemi močového měchýře. Únik moči, při kterém dochází k nedobrovolnému úniku moči, může také způsobit poruchy močení. Rozlišuje se mezi urgentní inkontinence, stresová inkontinence, přetečení inkontinence, reflexní inkontinence a smíšená inkontinence.

Nemoci s tímto příznakem

  • Rakovina močové trubice
  • Uretritida
  • Demence
  • Rakovina močového měchýře
  • Zvětšení prostaty
  • Ledvinová slabost
  • Uretrální striktura
  • Zánět močového měchýře
  • Divertikl močového měchýře

Diagnóza a průběh onemocnění

Každá postižená osoba vyžaduje individuální péči, protože poruchy močení a inkontinence jsou stále hlavním tabuizovaným předmětem naší společnosti a trpící jsou často sužováni velkou hanbou. Ve většině případů začínají urologové s pacientem zdravotní historie (anamnéza) .Pokud pacient ohlásí jeden nebo více typických příznaků poruchy močení, a vyšetření poté se provede. Zde jsou důležité faktory, jako jsou fyzické stav jsou zjištěny. Obezita (nadváha) je rizikovým faktorem pro inkontinenci, ale těhotenství může být také spouštěč. Cukrovka mellitus je také příčinou poruch močení, protože metabolické vykolejení často vede k abnormálnímu zvýšení množství moči. Takzvaný laboratorní diagnostika zahrnuje všechna aparativní vyšetření. Močové testovací proužky poskytují informace o onemocněních močového měchýře, ledvina or játra, mikroskopické vyšetření moči ve středním proudu poskytuje informace o možných Infekce močových cest. Při překrývající se moči se do moči pacienta přidávají určité chemické látky. Takto, funkční poruchy a dokonce lze detekovat metabolické poruchy. Chcete-li vyloučit možnou hyperplazii prostaty, karcinom prostaty a benigní syndrom prostaty, proveďte digitální rektální vyšetření. Pomocí cystourethrogramu močení je močový měchýř naplněn kontrastní látkou přes katétr přes močovou trubici. To znamená, že reflux moči přes močovody do ledvinové pánve lze detekovat k identifikaci anatomických nebo funkční poruchy vyprazdňování močového měchýře.

Komplikace

Poruchy močení mají různé příčiny a různé komplikace. Některé běžné jsou zánět močové trubice nebo močového měchýře. Komplikací zde může být systémové šíření patogenu (sepse). Sepse je život ohrožující stav a vede k smrti ve více než polovině všech případů. Močové kameny mohou také vést k poruchám průtoku moči. To vede k hromadění moči až k ledvina, které se mohou zapálit, a to také vést na sepse. Rozšíření prostaty (hyperplazie prostaty) může také způsobit poruchy močení. To také může vést na zadržování moči a tak zánět z ledvina. Ledviny obvykle trpí trvalým poškozením. V důsledku prostaty rozšíření, zadržování moči způsobuje bolestivé zvětšení močového měchýře, jehož stěna může v důsledku toho zesílit a případně vytvořit divertikuly, které se mohou následně zapálit. Dalším způsobem, jakým je inhibován tok moči, je močová chlopně, která se u chlapce může tvořit. Opět vznikají podobné komplikace jako u zadržování moči. Některé demence také spouštějí močovou dysfunkci. Komplikace se liší v závislosti na typu demence. Postižení jedinci obvykle mění své chování a osobnost, často jsou agresivnější a hrubší. Kromě toho stále obvykle existuje vyloučení ze společnosti, sociální izolace, je to podobné Parkinsonova nemoc.

Kdy by měl jít k lékaři?

Porucha močení by měla být vyšetřena lékařem nejpozději, pokud k ní dojde nejen jako ojedinělý případ. Naproti tomu izolované nekontrolované uvolňování moči nebo izolovaný pocit, že nemůžete správně močit, jsou často neškodné. Pokud dojde k nekontrolovanému úniku moči během celého dne, měl by být urgentně konzultován lékař, který již nelze vysvětlit jedinou příčinou (například křeč nebo dokonce prudký smích). Bolest při močení je také důvod k návštěvě lékaře. Je důležité objasnit, co je příčinou. Možné infekce močových cest musí být rozpoznány a léčeny, než se mohou šířit. Okamžitě je nutné konzultovat lékaře, pokud močení přestane fungovat. Retence moči je naléhavá zdravotní situace a vyžaduje okamžitou léčbu, aby se zabránilo poškození ledvin ze zálohované moči. Návštěvě urologa se nelze vyhnout. Přesné vyšetření močových cest a v případě potřeby pomoc při močení dokáže lépe provést urolog než praktický lékař. Také urologické postupy mají potřebné vybavení, aby mohly rychle reagovat na akutní příčiny.

Léčba a terapie

Existuje několik terapeutických opatření k léčbě dysfunkce močení. Zde je rozhodující přesná diagnóza poruchy funkce močového měchýře a / nebo svěrače. U obézních pacientů je redukce hmotnosti prvním krokem a u špatně kontrolovaných diabetiků individualizace inzulín plán je stanoven. Tímto způsobem lze zabránit metabolickým vykolejení a tím také polyurii. Pokud má porucha močení mechanickou příčinu (nádory, cizí tělesa, píštěl to lze v případě potřeby chirurgicky napravit. Kromě toho je možné v případě nedobrovolné ztráty moči pod močovou trubici umístit malý pás bez napětí. Dnešní medicína by byla nemyslitelná bez léčení poruch močení, které je důležitou součástí terapie. Zde jsou následující skupiny drog fytofarmaka, blokátory alfa-1-receptorů i inhibitory 5-alfa-reduktázy, které mimo jiné mohou snižovat prostatu objem, jsou účinné. Snadno použitelné pánevní dno trénink lze také použít k léčbě možných slabostí pánevního dna. Možné jsou také kombinované terapie.

Výhled a prognóza

Dysfunkce močení obvykle vede k relativně rychlému šíření patogenu do dalších oblastí. Z tohoto důvodu je nutná léčba lékařem. Pokud se hromadí moč, zánět může dojít k poškození ledvin. V tomto případě je močení spojeno s těžkým bolest. V takovém případě může ledvina utrpět těžké nevratné poškození, které obvykle nelze léčit. Pokud se moč hromadí, močový měchýř se může zvětšit, což je také spojeno se silnou bolestí. Každodenní život pacienta je vážně omezen poruchou močení. To může mít zvláště negativní dopad na výkon určitých povolání. Mohou také nastat sociální a společenské problémy. Léčba nemusí vždy vést k úspěchu a může také vést k trvalému poškození ledvin. V mnoha případech je nutný chirurgický zákrok k nápravě symptomu a související bolesti. Pokud je ledvina vážně poškozena a přestává fungovat, a transplantace ledviny je nutné. U diabetiků je redukce hmotnosti v mnoha případech užitečná při potlačení poruchy močení.

Prevence

Včasné profylaktické opatření jsou důležité, má-li se poruchám močení co nejvíce vyhnout. Například, obezita je třeba se vyhnout, aby se zabránilo stresová inkontinence později. Některé léky mohou podporovat nebo zhoršovat poruchy močení. Ženy by měly hrát pravidelně pánevní dno cvičení, zejména po těhotenství. Školení na toaletu nebo močový měchýř může pomoci. To zahrnuje vedení záznamu močení, do kterého se zaznamenává frekvence a množství vylučování moči. Je důležité pít odpovídající množství a stanovit dobu močení. Tímto způsobem si může močový měchýř zvyknout na regulované vyprazdňování. Pro všechny preventivní opatření, je důležité konzultovat urologa, aby se předešlo vzniku dalších problémů. Zácpa profylaxe je také užitečná k prevenci poruch močení. Protože a zácpa vede k silnému lisování a lisování - a pravděpodobně tedy k nedobrovolné ztrátě moči.

Co můžete udělat sami

Ve většině případů redukce hmotnosti pomůže s vyprazdňováním dysfunkce. Tuto odpověď je třeba učinit zejména u pacientů s cukrovka. V tomto případě je zdravé jídlo a cvičení vhodné k potlačení poruchy močení. Při poruchách močení však neexistují žádné přímé způsoby svépomoci. Porucha je obvykle léčena pomocí léků a nelze ji kontrolovat domácí opravné prostředky. Aby se zabránilo poruchám močení, měli by lidé obvykle navštívit toaletu, kdykoli k tomu mají nutkání. Je extrémně nezdravé držet nutkání močit a nevyprázdňujte močový měchýř. To platí zejména pro lidi, kteří kvůli své práci nemohou často chodit na záchod. Tímto problémem jsou tedy postiženi zejména řidiči nákladních vozidel nebo řidičů autobusů, kteří by měli pravidelně pravidelně vyprazdňovat močový měchýř, aby nedošlo k poruchám močení. V každém případě by pacienti s dysfunkcí močení měli omezit příjem tekutin v nevhodnou dobu. To platí zejména před spaním. Káva a alkohol je třeba se vyhnout. K léčbě příznaků lze provést různé cviky na pánev a močový měchýř.