Močení (močení): funkce, úkoly, role a nemoci

Množství tekutin, které každý den vypijeme, musí být vylučováno močovými cestami. Vypouštění z těla probíhá vyprázdněním měchýř - močení.

Co je to močení?

Schematický diagram ukazující anatomii a strukturu moči měchýř. Klikni pro zvětšení. V lékařském žargonu termín močení označuje vyprazdňování moči měchýř. Řízení vyprazdňování močového měchýře je složitá interakce. V močovém měchýři reagují receptory ve stěně močového měchýře na stupeň naplnění močového měchýře. Když tlak stoupá, signalizují nutkání močit a máme pocit, že musíme navštívit toaletu. Starší děti a dospělí obvykle mohou tento proces vědomě kontrolovat, odkládají chod na toaletu nebo se vzdávají nutkání močit a vyprázdnění močového měchýře. Po určitém bodě naplnění močového měchýře však močení již nelze kontrolovat a funguje reflexivně. Jak intenzivní je tlak močového měchýře, je individuální. Vyprazdňování močového měchýře lze trénovat cíleným tréninkem močového měchýře. Toto školení se používá pro terapie v případě inkontinence problémy, ale lze jej také použít, pokud má člověk pocit, že musí velmi často chodit na toaletu, aniž by hodně pil. Ve většině případů tento pocit vychází ze zvyku velmi často navštěvovat toaletu. Vědomé dlouhodobé vydržení nyní může oddálit nutkání na močový měchýř.

Funkce a úkol

Tekutina, kterou každý den konzumujeme, musí být adekvátně zpracována tělem a znovu z těla vyloučena. To se děje prostřednictvím močových cest. Tekutina se v ledvinách přeměňuje na moč a odtud prochází močovod do močového měchýře. Močový měchýř je dutý orgán a slouží jako zásobní orgán pro moč. Lze tam odebrat maximálně 800 ml moči. An nutkání močit již se vyskytuje u asi 200 až 400 ml moči. Z přibližně 800 ml moči v močovém měchýři však již není dobrovolná kontrola možná. Čas od času musí být močový měchýř vyprázdněn a moč musí být transportována ven z těla. Během fáze, kdy se močový měchýř pomalu plní, zůstávají svaly močového měchýře neaktivní a rozšiřují se, aby pojaly moč. Močový měchýř zůstává během tohoto procesu uzavřen svěracím svalem. Jak se stále více plní, dochází k močení. Vyprazdňování lze ovládat vůlí. Když se močový měchýř vyprázdní, svaly močového měchýře se stáhnou, sval svěrače se uvolní a močový měchýř se může vyprázdnit. Když nutkání na močení zesílí, lidé navštíví toaletu, aby vyprázdnili močový měchýř. Jak často je třeba jej vyprázdnit, se u jednotlivých lidí liší. V závislosti na množství přijímané tekutiny močíme až 8krát denně. Močení probíhá ve 4 fázích. Na začátku se svaly močového měchýře stahují. Kontrakce otevírá vnitřní svěrač před močová trubice, pak vnější svěrač. Nakonec moč vytéká přes močová trubice. Tomuto procesu napomáhají břišní a pánevní dno svaly. Proces močení je řízen mozek. Svaly močového měchýře reagují na množství náplně v močovém měchýři a hlásí impulsy do mozek nervovými cestami. Pokud je v močovém měchýři přibližně 350 ml moči, mozek registruje nutkání močit a ovládá vyprazdňovací reflex močového měchýře pomocí mícha když dojde k močení vysíláním impulsů ke kontrakci svalů močového měchýře a uvolnění vnitřního a vnějšího svěrače. Reflex k vyprázdnění močového měchýře lze do určité míry potlačit a ovládat pomocí mozek posílání inhibičních impulsů do svalů močového měchýře pomocí mícha. U některých lidí, zejména u starších osob nebo u pacientů s inkontinence problémy, dobrovolná kontrola může být narušena a musí být proškolena terapeutickým opatření.

Nemoci a podmínky

Pokud interakce vyprazdňování močového měchýře nefunguje optimálně, mohou nastat poruchy a související nepohodlí. Během normálního močení se močový měchýř několikrát denně zcela vyprázdní. Pokud je vyprázdnění močového měchýře obtížné (dysurie) kvůli zúženému nebo zablokovanému močová trubice, např. v případě zvětšení prostaty, kameny močového měchýře nebo nádory, močení může být spojeno s bolest. V případě infekcí těhotenství, nádory a permanentní katétr, může dojít k častému vyprazdňování močového měchýře, ale vylučuje se jen malé množství moči (pollakiuriePři polyurii se během dne vylučuje nadměrné množství moči. Důvody jsou obvykle cukrovka mellitus nebo užívání diuretik. U nokturie musí pacienti v noci vyprázdňovat močový měchýř, přestože přijímají normální množství tekutin. Příčina může být srdeční nedostatečnost nebo infekce močového měchýře. Někdy je to však jen psychologický předpoklad, který naznačuje velkou nutkání močit. Močová retence (anurie) mohou být způsobeny mechanickými překážkami v močových cestách, jako jsou kameny, nádory, cizí tělesa nebo prostaty zvětšení, ale také psychickými vlivy, jako je zablokování močení v přítomnosti dalších lidí (paruréza). V případě zadržování močiexistuje riziko tvorby zbytkové moči, která může způsobit infekci močového měchýře, obvykle spojenou s bolest a hořící během močení. v podrážděný močový měchýř, existuje časté nutkání močit, často spojené se strachem, že nebudete schopni dosáhnout na toaletu včas. Dráždivý močový měchýř je také citlivý na studený, V případě slabost močového měchýře (inkontinence), dochází k neúmyslnému úniku moči, který je spojen s hanbou postižených. Existují různé formy inkontinence, při nichž mechanismus uzavření močového měchýře nefunguje optimálně nebo je fyzikální interakce močení narušena různými vlivy. Obsahují stresová inkontinence, urgentní inkontinence, přetečení inkontinence, reflexní inkontinence a extrauretrální únik moči.