Infekce středního ucha: Nákaza, terapie

Stručné shrnutí

 • Popis: Slizniční zánět bubínkové dutiny v uchu, zánět středního ucha není nakažlivý.
 • Léčba: Při zánětu středního ucha se používají dekongestantní nosní spreje, léky proti bolesti, případně antibiotika.
 • Příčiny a rizikové faktory: Obvykle se zánět středního ucha rozvine v důsledku nachlazení.
 • Průběh a prognóza: Většinou se zánět středního ucha zahojí do pár dnů bez následků.
 • Příznaky: Bolest ucha, horečka, tupý sluch a celková únava.
 • Vyšetření a diagnostika: anamnéza, vyšetření zvukovodu a bubínku otoskopem.
 • Prevence: dekongestantní nosní spreje na ventilaci ucha při nachlazení.

Co je zánět středního ucha?

Existují různé typy zánětu středního ucha v závislosti na délce a frekvenci:

 • Akutní otitis media acuta: je z definice náhlý zánět s typickými příznaky a nálezy při otoskopii.
 • Opakované záněty středního ucha: Minimálně tři záněty středního ucha během šesti měsíců nebo alespoň čtyři během jednoho roku.
 • Chronická infekce středního ucha (otitis media chronica): zánět přetrvávající po dobu nejméně dvou měsíců. Často současně dochází k výtoku a prasknutí bubínku.

Je zánět středního ucha nakažlivý?

 • To je otázka, kterou si kladou zejména rodiče, když parťáci jejich dětí trpí zánětem středního ucha. Není však třeba se obávat – zánět středního ucha většinou není nakažlivý. Zánět středního ucha se obvykle nakazí v důsledku nachlazení.

Zánět středního ucha u malého dítěte

Přečtěte si více o zánětech u malých dětí v článku Záněty středního ucha – malé dítě.

Zánět středního ucha u dospělých

Záněty středního ucha se vyskytují i ​​u dospělých. Většinou nejsou po dobu nemoci schopni pracovat. Jak dlouho tedy zůstat doma se zánětem středního ucha? Dokud příznaky a pocit nemoci přetrvávají, je nejlepší odpočívat mezi svými čtyřmi stěnami.

Cestování letadlem navzdory infekci středního ucha?

Létání i přes zánět středního ucha je v zásadě možné. Vyrovnání tlaku je však někdy obtížnější kvůli bobtnání Eustachovy trubice. Zejména kolísání tlaku při startu a přistání proto často způsobuje bolest. Před vzletem a přistáním je pak vhodné použít dekongestantní nosní sprej. To usnadňuje vyrovnání tlaku. Pokud zaznamenáte jakékoli nepohodlí, je nejlepší mít s sebou další léky proti bolesti.

Sport se zánětem středního ucha?

Co dělat při zánětu středního ucha?

Léčba zánětu středního ucha je obvykle symptomatická. To znamená, že se bojuje proti symptomům a ne přímo proti příčině. Částečně je to proto, že různé patogeny spouštějí zánět středního ucha. Antibiotika také nejsou účinná proti virům a ne každé antibiotikum působí proti každému druhu bakterií.

Léky proti bolesti

Zpočátku se proto při mírném zánětu středního ucha zahajuje léčba tlumící bolest. K tomuto účelu se podávají léky proti bolesti jako paracetamol nebo ibuprofen ve formě tablet nebo jako šťáva. Kromě analgetického účinku tyto léky snižují horečku.

Dekongestivní nosní kapky a spreje

Užitečné jsou také nosní kapky nebo spreje s dekongescí, protože pomáhají lépe odvětrávat střední ucho. Navíc vytéká tekutina, která vznikla ve středním uchu v důsledku zánětu. Ušní kapky naopak nepomáhají.

antibiotika

V závislosti na účinné látce trvá léčba asi sedm dní. Během této doby se příznaky obvykle zlepší. Je důležité, abyste užíval(a) antibiotika podle pokynů svého lékaře a neukončoval(a) léčbu předčasně.

Schüßlerovy soli a homeopatie

Mnoho lidí používá v boji proti zánětu středního ucha homeopatika nebo Schüßlerovy soli.

Jako homeopatika se doporučuje například Aconitum nebo Ferrum phosphoricum. Mezi Schüßlerovými solemi je také Ferrum phosphoricum považován za užitečný při zánětu středního ucha, stejně jako například Natrium phosphoricum. V každém případě se poraďte se svým lékařem.

Pojmy homeopatie a Schüßlerovy soli, stejně jako jejich specifická účinnost, jsou ve vědě kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány.

Domácí opravné prostředky

Více se o tom dočtete v článku Zánět středního ucha – domácí léčba.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Pozor na zánět středního ucha v těhotenství: Pro nastávající maminky je také důležité zánět středního ucha léčit. Ne všechny léky používané na zánět středního ucha však mohou být během těhotenství povoleny. Proto to určitě proberte se svým lékařem!

Zánět středního ucha: příčiny a rizikové faktory

Příčinou zánětu středního ucha je často nachlazení onemocnění nosohltanu. Proto se zánět středního ucha vyskytuje častěji mezi prosincem a březnem. Patogeny se dostávají do bubínkové dutiny ve středním uchu spojkou mezi hltanem a středním uchem – Eustachovou trubicí – a způsobují zde zánět.

Viry se mohou krví dostat do bubínkové dutiny a vyvolat infekci středního ucha.

Jak dlouho trvá zánět středního ucha?

Zánět středního ucha se zpravidla hojí bez následků. Doba trvání zánětu středního ucha, jak dlouho je postižený nemocný a jak dlouho trvají příznaky, jako je tupý sluch, ztráta sluchu nebo bolest, se u každého jedince liší. Po dvou až sedmi dnech je asi 80 procent pacientů bez příznaků.

Někdy však dojde k rozvoji chronického zánětu středního ucha nebo ke komplikacím. Nejčastější komplikací zánětu středního ucha je zánět mastoidního výběžku (mastoiditida). Je součástí lebeční kosti, nachází se těsně u středního ucha a stejně jako ona je naplněna vzduchem. Mastoiditida často poškozuje kost a zánět se někdy šíří do mozkových blan nebo mozku.

Infekce středního ucha: příznaky

Mezi typické příznaky zánětu středního ucha patří bolest ucha, tupý sluch, závratě a někdy horečka. Občas zánět středního ucha vystřelí do jiných oblastí a objeví se bolesti čelisti. Existují však i případy, kdy zánět středního ucha projde zcela bez typických příznaků, jako je bolest.

Přečtěte si více o projevech zánětu středního ucha v článku Zánět středního ucha – příznaky.

Záněty středního ucha: vyšetření a diagnostika

Pro diagnostiku zánětu středního ucha se vás lékař nejprve podrobně zeptá na vaši anamnézu (anamnézu). Mimo jiné vám položí následující otázky:

 • Jak dlouho máte příznaky?
 • Měli jste v minulosti podobné stížnosti?
 • Měl jste nedávno rýmu nebo chřipku?
 • Máte potíže se sluchem na jedno ucho?
 • Vytéká vám z ucha hnis?

Jak předejít zánětu středního ucha

Pokud opakovaně trpíte záněty středního ucha, je vhodné poradit se s ušním, nosním a krčním specialistou. Ten určí možnou příčinu (například zvětšené hltanové mandle) a ošetří ji. Lepší ventilaci středního ucha navíc zajišťuje tzv. tympanostomická trubice, která se zavádí do bubínku při často se opakujících zánětech středního ucha.

Aby se zabránilo opakování zánětu středního ucha, pacienti by měli užívat dostatečně dlouho a pít hodně vody nebo čaje. Důležité je také udržovat domácí prostředí bez cigaretového kouře.

Nosní kapky nebo nosní spreje zlepšují ventilaci středního ucha při nachlazení a pomáhají předcházet zánětu středního ucha. Tyto prostředky však nepoužívejte déle než týden, nebo nosní sliznice bez pomoci přestane otékat.