Infekce středního ucha u kojenců: Příznaky, terapie

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Infekce středního ucha způsobuje bolest ucha. Děti a miminka to projevují neklidným chováním.
 • Léčba: Léčba zánětu středního ucha u malých dětí zahrnuje léky proti bolesti, antibiotika a nosní kapky.
 • Příčiny a rizikové faktory: Je běžné, že se infekce středního ucha u kojenců a dětí rozvine v důsledku onemocnění dýchacích cest.
 • Průběh a prognóza: Ve většině případů zánět středního ucha po pár dnech odezní bez následků. U některých dětí se však objevují komplikace nebo opakované záněty středního ucha.
 • Diagnostika: Pro diagnostiku zánětu středního ucha lékař prohlédne dítěti uši a vyšetří bubínek.
 • Prevence: Kojení, nekuřácké prostředí a dekongestivní nosní kapky pomáhají předcházet infekcím středního ucha u kojenců a dětí. Odborníci také doporučují nechat děti očkovat proti pneumokokům.

Co je zánět středního ucha u dítěte nebo dítěte?

Zánět středního ucha (zánět středního ucha) u malých dětí a kojenců je častý. Postihuje především děti ve věku od šesti měsíců do šesti let. Odborníci odhadují, že zánětem středního ucha onemocní v prvních třech letech života asi 75 až 95 procent všech dětí a asi třetina z nich ho dostane více než jednou.

Kromě toho se plodová voda někdy během porodu dostane do eustachovy trubice dítěte. To také podporuje zánět středního ucha.

Jaké jsou příznaky?

Zánět středního ucha je velmi bolestivý a nepříjemný. To platí nejen pro dospělé, ale i pro nejmenší děti. To se jim však zatím příliš nedaří vyjádřit. Proto batolata a kojenci častěji vykazují známky nepohodlí, když mají zánět středního ucha. To znamená, že když dojde k zánětu středního ucha, batolata a miminka budou asi

 • chytit je častěji za uši,
 • neklidný a
 • snadno podrážděný.

Často pláčou více než obvykle, zvláště pokud se dotknete jejich ucha nebo mastoidního výběžku za uchem.

Kromě toho je zánět středního ucha u malých dětí často doprovázen dalšími nespecifickými příznaky onemocnění, například:

 • Horečka a zimnice
 • @ Odmítání jídla a ztráta chuti k jídlu
 • @ Slabost
 • zvracení
 • Průjem

Někdy bubínek praskne při zánětu středního ucha. Z ucha pak vytékají hnisavé, krvavé sekrety. Bolest pak většinou náhle ustoupí.

Děti vyššího věku a dospívající vykazují poněkud odlišné příznaky zánětu středního ucha. Zhruba od čtyř let děti většinou uvádějí, že hůře slyší na jednu stranu. Navíc je u nich méně pravděpodobné, že budou mít horečku než mladší pacienti.

Co dělat v případě zánětu středního ucha u dítěte a kojence?

Z tohoto důvodu lékař v případě zánětu středního ucha nejprve předepíše antipyretika a léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen, a také kapky na zklidnění nosu. Následná schůzka je pak naplánována o několik dní později. Pokud se příznaky do té doby nezlepší, lékař předepíše antibiotika. Mělo by se užívat přesně podle pokynů lékaře a nemělo by být z vlastní iniciativy předčasně ukončeno.

Pokud zánět středního ucha přetrvává, ušní, nosní a krční specialista často zavádí tympanostomické trubičky do bubínku. Zajišťují dostatečnou ventilaci středního ucha a umožňují odtok sekretu. Pokud zvětšené hltanové mandle vyvolají infekci středního ucha u dětí nebo kojenců, úlevu může poskytnout chirurgické odstranění hltanových mandlí, známé jako adenotomie.

Co podporuje infekci středního ucha u batolat a kojenců?

Zánět středního ucha u kojenců nebo batolat se často vyskytuje v důsledku nachlazení, stejně jako u dospělých. Vzhledem k anatomické zvláštnosti, totiž že jejich eustachovská trubice je užší a kratší než u dospělých, je u nejmenších dětí zvýšené riziko vzestupu bakterií do středního ucha.

 • Zvětšené hltanové mandle (hovorově známé jako adenoidy).
 • Péče ve školce nebo bydlení s více sourozenci
 • Kouření v domácím prostředí
 • Žádné kojení v prvních měsících života

Takto probíhá zánět středního ucha u kojence

Obvykle se zánět středního ucha u dětí a kojenců zahojí během několika dní bez následků. Někdy však dochází k nebezpečným komplikacím, jako jsou:

 • Mastoiditida (zánět mastoidního procesu).
 • meningitida (zánět mozkových blan)
 • @ obrna lícního nervu (paréza obličeje)

Proto je vhodné domluvit si následnou schůzku se svým pediatrem.

U některých dětí se zánět středního ucha objevuje opakovaně, zvláště jsou-li přítomny určité rizikové faktory, např. zvětšené adenoidy. Tyto opakující se záněty středního ucha by měl objasnit ušní, nosní a krční specialista. Pokud záněty středního ucha způsobují ztrátu sluchu, může to mít dopad na vývoj řeči. Postižené děti mohou mít zpoždění v učení se mluvit.

Infekce středního ucha u dětí a kojenců: Jak se diagnostikuje?

Pokud se infekce středního ucha vyskytly u dítěte nebo kojence několikrát, nebo pokud má lékař podezření na komplikace, počítačová tomografie (CT) ukáže, jak moc se infekce rozšířila tělem.

Zde je návod, jak zabránit infekcím středního ucha u kojenců

Zdá se, že mateřské mléko poskytuje určitou ochranu před infekcí ze zánětu středního ucha. Při ní se přenášejí důležité protilátky proti různým patogenům z matky na dítě. Proto se doporučuje kojit děti v prvních měsících života, pokud je to možné.

Prostředí dítěte by mělo být nekuřácké.

Při nachlazení pomáhají dekongestantní nosní kapky lépe odvětrávat ucho a předcházet tak zánětům středního ucha. Miminkám a dětem by se však neměly podávat déle než týden, protože dlouhodobě poškozují nosní sliznici.

Odborníci také doporučují očkovat děti proti pneumokokům. Rozšíření očkování proti pneumokokům snížilo výskyt infekcí středního ucha u dětí.